We wtorek wieczorem w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich UE w ramach nadzwyczajnego posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Spotkanie dotyczyło sytuacji w Afganistanie oraz wpływu na zagadnienia związane z bezpieczeństwem międzynarodowym.
Polskę reprezentował wiceminister Bartosz Grodecki.
W trakcie spotkania omówiono kwestię ewakuacji obywateli Afganistanu współpracujących z Unią Europejską i państwami członkowskimi oraz ich rodzin. „W związku z tym trwają intensywne prace nad określeniem ukierunkowanych rozwiązań dla pozostałych konkretnych przypadków osób zagrożonych w Afganistanie” – zaznaczono w oświadczeniu.
Ministrowie podkreślili konieczność zaangażowania społeczności międzynarodowej oraz właściwych agend ONZ w proces stabilizacji regionu i zapewnienia pomocy humanitarnej, w szczególności dla kobiet i dzieci.
Jedną z kluczowych decyzji jest wola niedopuszczenia do powtórzenia błędów poprzedniego kryzysu migracyjnego.
Ministrowie zgodzili się, że państwa członkowskie, wspierane przez agencję Frontex, powinny zapobiegać próbom nielegalnego przekraczania granicy zewnętrznej UE i zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom.
„Opierając się na zdobytych doświadczeniach, UE i jej państwa członkowskie są zdecydowane działać wspólnie, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu niekontrolowanych ruchów nielegalnej migracji na dużą skalę, z którymi zmagano się w przeszłości, poprzez przygotowanie skoordynowanej i uporządkowanej reakcji. Należy unikać zachęt do nielegalnej migracji. UE powinna również wzmocnić wsparcie dla krajów w bezpośrednim sąsiedztwie Afganistanu, aby zapewnić potrzebującym odpowiednią ochronę przede wszystkim w regionie.” – podkreślono w oświadczeniu.
Zwrócono także uwagę na fakt, że sytuacja w Afganistanie nie może przyczynić się do powstania nowych zagrożeń dla mieszkańców UE. „Należy dołożyć wszelkich starań, aby reżim talibów zerwał wszelkie związki i praktyki z międzynarodowym terroryzmem oraz aby Afganistan nie stał się ponownie sanktuarium dla terrorystów i zorganizowanych grup przestępczych” – zaznaczono.
W tym celu UE ma wykorzystać wszystkie dostępne środki aby monitorować sytuację w regionie, a Europol przedstawi analizę zagrożeń przestępczych związanych z sytuacją w Afganistanie.
- W tekście oświadczenia pojawiło się stwierdzenie o instrumentalizacji migracji. Uznajemy, że zagrożeniem hybrydowym jest właśnie instrumentalne wykorzystywanie procesów migracyjnych, wywieranie nacisku na państwa wspólnoty. Nasza uwaga spotkała się z szerokim zainteresowaniem państw członkowskich - powiedział dziennikarzom po spotkaniu wiceminister Grodecki.
Wiceminister dodał, że polskie uwagi zostały poparte przez Niemcy, Austrię, kraje V4 i państwa bałtyckie.
Oprócz tego wiceminister Bartosz Grodecki spotkał się z ministrami państw Grupy Wyszehradzkiej i Austrii oraz z Ylvą Johansson – komisarz UE do spraw wewnętrznych, z którymi omawiał przede wszystkim zagrożenia związane z sytuacją na granicy zewnętrznej UE.
