Krzyże Wolności i Solidarności dla mieszkańców powiatu inowrocławskiego: Andrzeja Kokota i Mirosława Fołdy

Magdalena Basińska
W Instytucie Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych "Krzyż Wolności i Solidarności" działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989
W Instytucie Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych "Krzyż Wolności i Solidarności" działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989 Magdalena Basińska
- Byliście ludźmi, którzy służyli polskiej suwerenności i niepodległości. Zapłaciliście cenę za swe wybory i przywiązanie do wolności - mówił w Bydgoszczy do działaczy opozycji w PRL prezes IPN dr Karol Nawrocki, wręczając im przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyże Wolności i Solidarności. Wśród odznaczonych są mieszkańcy powiatu inowrocławskiego.

Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów.

W Instytucie Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych „Krzyż Wolności i Solidarności” działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989.

- To wzruszający moment dla nasz wszystkich. Dopiero się poznaliśmy, a już miałem zaszczyt wręczyć Wam Krzyże Wolności i Solidarności. Kiedy ja się rodziłem, byliście dojrzałymi ludźmi, którzy zechcieli służyć ojczyźnie. Zapłaciliście za wolność moją i mojego pokolenia. Kim jesteście mówi ten Krzyż, opisuje każdego Was razem i z osobna - mówił Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

W imieniu odznaczonych przemówił Marek Majka:

- Musieliśmy ukrywać się żeby nie dać się zdekonspirować, naszym obowiązkiem teraz jest przekazywać to co się wydarzyło. Pamiętam, jak z żoną byliśmy na pogrzebie ks. Jerzego i podszedł do mnie jakiś podporucznik mówiąc: możesz dostąpić wniebowstąpienia jak Twój księżulek - wspominał odznaczony.

Uroczystość poprowadził prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Życiorysy mieszkańców powiatu inowrocławskiego odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności:

  • Mirosław Walenty Fołda, ur. 21.08.1959 r.: W latach 1982-1989 był zaangażowany w działalność podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w gminie Gniewkowo. Uczestniczył w akcjach protestacyjnych, m.in. w strajku rolników w siedzibie Wojewódzkiego Komitetu ZSL w Bydgoszczy w marcu 1981 r. Udzielał pomocy rodzinom osób internowanych oraz zajmował się kolportażem podziemnych wydawnictw. W 1989 r. brał udział w organizacji wyborów czerwcowych.
  • Andrzej Waldemar Kokot, ur. 20.09.1956 r.: Będąc pracownikiem w Przedsiębiorstwie Państwowej Komunikacji Samochodowej w Bydgoszczy/Oddział w Inowrocławiu, od września 1980 r. współuczestniczył w tworzeniu struktur NSZZ „Solidarność” w Inowrocławiu. Był organizatorem Komitetu Założycielskiego, następnie członkiem Komisji Zakładowej w miejscu pracy. Posiadając wykształcenie prawnicze, został doradcą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Inowrocławiu, udzielając porad prawnych dla członków związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego, od dnia 13 grudnia 1981 r. do 1989 r. współpracował z podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność” w Inowrocławiu. Uczestniczył w kolportażu pism i wydawnictw bezdebitowych na terenie Inowrocławia i okolic, brał udział w zbiórkach pieniężnych na pomoc dla osób represjonowanych i potrzebujących wsparcia oraz udzielał bezpłatnych porad prawnych osobom represjonowanym i ich rodzinom.
Trwa głosowanie...

Czy pijani kierowcy powinni mieć zabierane dożywotnio prawo jazdy?

Stop pijanym kierowcom

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie