Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Księga błędów i zaniechań rządów PiS”. Konferencja Lewicy dotycząca pandemii oraz działań rządu w trakcie jej trwania

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
„Księga błędów i zaniechań rządów PiS”. Konferencja Lewicy dotycząca pandemii oraz działań rządu w trakcie jej trwania
„Księga błędów i zaniechań rządów PiS”. Konferencja Lewicy dotycząca pandemii oraz działań rządu w trakcie jej trwania fot. adam jankowski / polska press
We wtorek została zorganizowana konferencja Lewicy na Stadionie Narodowym, podczas której został przedstawiony raport „Księga błędów i zaniechań rządów PiS”. Zapisy dokumentu przedstawili parlamentarzyści Lewicy, m.in. Marcelina Zawisza, Krzysztof Gawkowski, Wojciech Konieczny.

We wtorek podczas konferencji parlamentarzyści Lewicy zaprezentowali najważniejsze zapisy raportu „Księga błędów i zaniechań PiS” dotyczącego działań rządu w trakcie trwania pandemii koronawirusa.

- O tym, ze będziemy mieli pandemię pierwszy raz usłyszeliśmy na przełomie grudnia i stycznia 219 i 2020 roku. Przez trzy miesiące nie udało się przygotować Polski, żebyśmy mieli świadomość, że maseczek, respiratorów, sprzętu medycznego nie brakuje – mówił podczas konferencji Krzysztof Gawkowski.

Dodał, że „Polska lipca 2021 roku to jest Polska, która może uniknąć kolejnych fal”.

Zaznaczył, że w raporcie są zawarte aspekty, które były działaniami dobrymi, jak i tymi, które świadczyły o braku odpowiedzialności rządzących.

Nieprzygotowane szpitale

Senator Wojciech Konieczny odniósł się do punktu raportu, który mówił o nieprzygotowanych na pandemię szpitalach.

- Trzeba sobie jasno powiedzieć. Za bezpieczeństwo epidemiczne kraju odpowiada rząd. Rząd ma wszystkie argumenty, ma wszystkie możliwości – może wprowadzić stan klęski żywiołowej, może dowiadywać się wszystkiego poprzez swoje struktury na temat epidemii – podkreślił polityk.

Ocenił, że rząd, który mówi, że winą społeczeństwa są sytuacje, które się nie udają, jest rządem nieuczciwym. Jednak dodał, że są „jaśniejsze elementy” w walce z pandemią. – Również jeśli chodzi o dziedzinę szpitalnictwa. Możemy mówić, że decyzja o utworzeniu szpitali jednoimiennych, która zapadła na wiosnę zeszłego roku, była dobrą decyzją, sprawdziła się – mówił.

Jednocześnie zaznaczył, że jesienna decyzja o utworzeniu oddziałów covidowych we wszystkich szpitalach przyczyniło się do „rozhulania pandemii w szpilach”. Co więcej, nie dano 10 dni, by przygotować się do walki.

- Dla mnie szokujące było, że wojewodowie wydawali decyzje, że w danym szpitalu ma się pojawić sto łóżek covidowych, ale nie wiadomo, na jakich oddziałach – przekazał Konieczny.

Podkreślił, że w jego odczuciu „strategia rządu poniosła klęskę dlatego, że jej po prostu nie było”.

Testowanie i obowiązkowa kwarantanna

Zdzisław Wolski przedstawił ocenę decyzji dotyczących testowania oraz wprowadzania obowiązkowej kwarantanny.

- Weszliśmy w pandemię z sanepidem od lat zaniedbywanym, z dzielnym personelem, ale nielicznym i bardzo źle opłacanym. Nagle na sanepid spadły olbrzymie, nieznane dotąd obowiązki – tłumaczył polityk.

Jak podkreślił, w charakterystyczny sposób rząd i minister zdrowia nie zważali na opinie specjalistów, między innymi wirusologów, a jedynie an słowa urzędników. – Nie słuchali podpowiedzi, że sanepid trzeba wzmacniać, bo to sanepid powinien na początkowych etapach zlecać testy na COVID, sprawieni zlecać kwarantannę i izolację, a przede wszystkim robić dochodzenia epidemiologiczne – mówił.

Wolski skrytykował rząd za to, że „mnóstwo zachorowań oraz zgonów było spowodowanych zamieszaniem na styku szpital, sanepid i podstawowa opieka zdrowotna”.

Odniósł się także do kwestii nadużywania teleporad – rząd nie stworzył konkretnych ram ich dotyczących.

Wariant brytyjski

Kolejnym wyróżnionym w raporcie obszarem była walka z wariantem brytyjskim. Zdaniem polityków Lewicy, rząd nie poradził sobie w tym obszarze.

Jan Szopiński ocenił, że rząd po ogłoszeniu wstrzymania lotów z Wielkiej Brytanii do Polski, rząd tego nie wykonał, oprócz tego nie było kontroli na lotnikach ani rejestru przylatujących.

- 21 grudnia z brytyjskich lotnisk do Polski wystartowało 50 samolotów, na pokładzie których było co najmniej 10 tysięcy osób – mówił polityk. – Do Polski trafiło 10 tysięcy osób, natomiast z oficjalnych informacji wynika, że do testów z tych osób zgłosiło się 1400 osób – dodał.

Ocenił, że kuriozalnym tłumaczeniem jest fakt, że politycy, w tym senator Karczewski mówili, że bali się hej tu wprowadzeniem obowiązkowych testów czy kwarantanny podczas świąt dla wracających osób.

Nadmiarowe zgony

Marek Rutka odniósł się do problemu, który został uwidoczniony podczas pandemii – nadmiarowych zgonów. - Przedstawiciele rządu na konferencjach prasowych przyczaili nas do określenia „nadmiarowe zgony” – mówił.

Dodał, że w kwietniu tego roku jedynym państwem Unii Europejskiej, który przewyższył Polskę w wartości nadmiarowych zgonów była Bułgaria. – A liczba zgonów w Polsce była trzykrotnie wyższa, niż średnia w Unii Europejskiej – przekazał.

Rutka ocenił, że „wiele Polaków mogłoby żyć, gdyby system był wydolny ” oraz przypomniał, że pandemia COVID-19 nie wyciszyła innych chorób.

- Trzeba jasno powiedzieć, że to zawiódł system, natomiast nie zawiedli ludzie, którzy w tym systemie pracują, czyli medycy, ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki, salowe, fizjoterapeuci, diagności medyczni. Oni wszyscy w tym trudnym okresie stanęli na wysokości zadania. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o rządzących – podkreślił.

Wariant Delta (VoC N.1.617.2) koronawirusa SARS-CoV-2, który po raz pierwszy wykryto w Indiach pod koniec 2020 r., stał się odmianą dominującą na całym świecie, a od sierpnia 2021 r. również w Polsce. Liczba przypadków zakażenia nową wersją patogenu szybko rośnie, ponieważ jest bardziej zaraźliwa od wcześniejszych i mniej podatna na działanie przeciwciał, które zwalczają wirusa w organizmie. W przeciwieństwie do innych wariantów budzących obawy WHO, tzw. VoCs, takich jak Alfa, Beta i Gamma, ten mutant wywołuje ciężkie symptomy i powikłania, nigdy wcześniej nie utożsamiane z COVID-19. Mogą one wystąpić obok typowych dolegliwości związanych z infekcją. Sprawdź, czym koronawirus Delta różni się od wcześniejszych wariantów i jakie są objawy zakażenia tą wersją! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wariant Delta – objawy koronawirusa z Indii. Sprawdź nietypo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska