Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kształć się po pracy

Renata Kudeł
fot. sxc.hu
Rozmowa z Robertem Nowakiem z Biura Pozyskiwania Środków Zewnętrznych WSHE we Włocławku, koordynatorem programu unijnego.

www.pomorska.pl/wloclawek

Więcej informacji z Włocławka na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

- Jakie są cele projektu?
- Projekt ma na celu poprawę sytuacji zawodowej osób pracujących. Chodzi tu głównie o zwiększenie ich kwalifikacji i umiejętności a także postawy życiowej. Pozwoli to na osiągnięcie przez beneficjentów większej mobilności zawodowej, zwiększenie ich konkurencyjności na rynku pracy, poprawę ich samooceny i jakości życia.

- Czy kursy są bezpłatne?
- Całkowity koszt kursów porywany jest w 85 procent ze środków unii europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, oraz w pozostałych 15 procentach ze środków Skarbu Państwa. Osoby uczestniczące w kursach nie ponoszą żadnych kosztów. Dla beneficjentów dojeżdżających spoza Włocławka przewidziano zwrot kosztów dojazdów. W ramach projektu zapewniamy niezbędne podręczniki, pendrive`y, poczęstunek w trakcie zajęć. Dla uczestników kursów kwalifikacyjnych z zakresu pielęgniarstwa ciepłe obiady.

- Jakie korzyści ma uczelnia realizująca projekty unijne?
- Całkowita kwota dofinansowania zewnętrznego przeznaczona jest na realizację projektu, natomiast niewątpliwymi korzyściami instytucji realizujących projekty unijne są m.in. coraz większe doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy wspólnotowych, prospołeczny wizerunek uczelni, pozyskiwanie coraz to lepszej kadry dydaktycznej.

- Na jakie problemy osob pracujących odpowiada ten właśnie projekt?
- Inwestycje w kapitał ludzki są najbardziej opłacalne. Wzrost potencjału obszaru w tym zakresie może zaowocować lepszą jakością pracy np. podniesienie kwalifikacji pielęgniarek poprawi jakość pracy służby zdrowia, zdobycie nowych umiejętności przez pracowników firm umożliwi poprawę funkcjonowania tych firm. Prowadzę w projekcie kursy komputerowe i bardzo mnie cieszy, kiedy kursanci mówią, że zastosowali w swojej pracy jakieś nowe metody, które są oparte na wiadomościach zdobytych w trakcie kursu. Bardzo ważnym efektem zamierzonym jest poprawa samooceny osób uczestniczących w projekcie, poprawa ich relacji z otoczeniem oraz uaktywnienie w życiu społecznym, nie tylko zawodowym. Grupy się integrują - kursanci umawiają się na wspólne, popołudniowe wyjścia do siłowni, klubu fitness, do kawiarni. Mamy nadzieję ze zburzony zostanie stereotyp życiowy "praca-dom-praca".

- Czy są jakieś progi i bariery, związane z realizacją projektu?
- Bardzo duże zainteresowanie w stosunku do liczby miejsc stwarza sytuacje, w których trudno jest czasem udzielać informacji osobom, które się zakwalifikowały do projektu. W naszym regionie jest bardzo wiele osób, które chcą zainwestować swój prywatny czas, często po trudnym dniu pracy, na zdobycie nowej wiedzy. W ramach biura funkcjonującego w strukturze WSHE we Włocławku będziemy starać się pozyskiwać kolejne fundusze - tym jedynie pocieszamy takie osoby. Prosimy odwiedzać stronę uczelni www.wshe.pl

na której będziemy zamieszczać informacje o nowych projektach uczelni.
***

Robert Nowak jest koordynatorem projektu "Wyższe kwalifikacje gwarancją sukcesu zawodowego dorosłych osób pracujących regionu", szefem Biura Pozyskiwania Środków Zewnętrznych WSHE we Włocławku

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska