Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może liczyć na wsparcie z ośrodka pomocy społecznej? Tak można starać się o pomoc z MOPS i GOPS

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Ci, którzy sami nie są w stanie sobie pomóc, a nie mogą liczyć na bliskich, mogą zwrócić się o pomoc do ośrodka opieki społecznej
Ci, którzy sami nie są w stanie sobie pomóc, a nie mogą liczyć na bliskich, mogą zwrócić się o pomoc do ośrodka opieki społecznej Mariusz Kapała
Galopująca inflacja, drożejące kredyty, a czasem zawirowania w życiu prywatnym sprawiają, że człowiek znajduje się w dołku. Jeżeli nie jest w stanie sobie poradzić, a nie może liczyć na bliskich, ma szansę na wsparcie z ośrodka pomocy społecznej. Wyjaśniamy, kto i na jakich zasadach można otrzymać pomoc z MOPS lub GOPS.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

od 16 lat

Ośrodek pomocy społecznej pomaga ludziom mającym długotrwałe problemy finansowe. Pracownicy socjalni zajmują się jednak nie tylko udzielaniem wsparcia osobom, których dotknęło ubóstwo. Kolejne kwestie, w których nie tylko mogą, ale i muszą pomóc podopiecznym, stanowią m.in.: bezdomność, bezrobocie, sieroctwo, wielodzietność, niepełnosprawność, długotrwała bądź ciężka choroba, alkoholizm, narkomania, przemoc w rodzinie czy tzw. niezaradność życiowa. Potrzebujący może zatem mieć przyznane zasiłki, ale także opiekuna, noclegi czy darmowe posiłki.

Kryterium dochodowe w pomocy społecznej

W przypadku osoby, zamierzającej otrzymać pomoc z ośrodka pomocy społecznej, istotne jest kryterium dochodowe. Na świadczenie mogą liczyć ci, których dochody w 2022 roku wynoszą 776 zł dla osoby samotnej (przepisy określają ją jako samotnie gospodarującą) albo 600 zł w przeliczeniu na członka rodziny. Socjalni przy obliczaniu dochodu nie wezmą pod uwagę np. alimentów oraz jednorazowych świadczeń socjalnych i świadczeń w naturze, chociażby darmowej żywności.

Jak zostać podopiecznym ośrodka

Kto chce skorzystać z ośrodka pomocy społecznej, czyli zostać jego klientem, musi zgodzić się na współpracę z pracownikiem socjalnym. Ten nie tyle ma prawo, co obowiązek, odwiedzić potencjalnego podopiecznego w jego domu. To wywiad środowiskowy, podczas którego socjalny opieki sprawdzi, w jakich warunkach żyje kandydat na klienta MOPS/GOPS. Przedstawiciel ośrodka wypyta wnioskodawcę także o sytuację materialną (jakimi pieniędzmi co miesiąc dysponuje i jakie ma wydatki), rodzinną (z kim mieszka, czy ma współmałżonka, dzieci, wnuki, innych krewnych), zawodową (czy pracuje/jest bezrobotny, jest na emeryturze albo rencie) oraz zdrowotną (na co choruje, czy się bada i leczy).

Potencjalny podopieczny wszystkie swoje odpowiedzi powinien udokumentować, czyli przykładowo okazać umowę o pracę albo potwierdzenie z urzędu pracy, że zarejestrował się jako bezrobotny, przygotować tzw. paski czynszu, korespondencję od komornika czy firmy windykacyjnej, przedstawić karty leczenia szpitalnego, rachunki za leki itp. Im więcej tych dokumentów, tym bardziej wiarygodny jest przyszły klient.

Decyzja w sprawie przyznania pomocy

Pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy w ciągu dwóch tygodni od daty wszczęcia postępowania, a w sprawach pilnych ma na to dwa dni. Zdarza się, że proszący o pomoc nie chce otworzyć drzwi socjalnemu. Brak zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego jest natomiast równoznaczny z rezygnacją z pomocy społecznej. Świadczenia z ośrodka pomocy społecznej przyznawane są w formie decyzji pisemnej. Komu MOPS czy ROPS odmówi przyznania pomocy, temu przysługuje prawo odwołania. Na złożenie odwołania od decyzji ma dwa tygodnie od daty jej otrzymania. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem MOPS/GOPS do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska