Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto na wcześniejsze emerytury?

Redakcja
fot.archiwum
fot.archiwum
Od początku 2009 roku obowiązują nowe uprawnienia do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę dla os&oa

cute;b urodzonych po 31.12.1948.r. (na podstawie art. 184), jak również nowe zasady ustalania wysokości tych świadczeń. Jest jeszcze jedna grupa pracowników urodzonych w latach 1949-1968, która będzie mogła skorzystać z wcześniejszej emerytury. Mówi o nich art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Są to pracownicy, którzy do 31.12.1998 roku mieli wymagany minimalny staż pracy ogółem i staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Wcześniejsze emerytury jeszcze są, nie odeszły do lamusa. Ale tylko dla niektórych pracowników. Dziś piszemy, kto zachował to prawo.

 

Kto - w myśl nowych przepisów - ma prawo do emerytur pomostowych - pisaliśmy w poniedziałek. Dziś podajemy wykazy prac, które uznawane są za wykonywane w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i uprawniają do emerytur pomostowych.

Obiecaliśmy, że napiszemy, kto mimo wszystko zachował prawo do wcześniejszej emerytury i może na nią przejść. Oto te informacje.

 

 

 

Mówiąc o wcześniejszych od razu dodajmy, że zasady, o których piszemy niżej dotyczą osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku a przed 1 stycznia 1969 roku. W praktyce dotyczy to kobiet urodzonych w latach 1949-1953, które do 31.12.2008 roku spełniły warunki konieczne do uzyskania wcześniejszej emerytury, czyli:

- miały wymagany staż pracy ogółem, tj. 30 lat pracy, osiągnęły wiek 55 lat lub

- legitymują się 20-letnim okresem zatrudnienia oraz zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy również przed 31.12.2008 i ukończyły 55 lat lub

- miały wymagany okres zatrudnienia tj. 20 lat pracy w tym 15 lat zatrudnienia w szczególnych warunkach i ukończyły 55 lat.

Kiedy panie z tego przywileju skorzystają**- zależy wyłącznie od ich decyzji. Muszą jednak pamiętać, że jeśli ma to być emerytura wcześniejsza (liczona według starych zasad) - wniosek trzeba złożyć przed ukończeniem 60 lat.

 

 

Panowie z tego przedziału wiekowego (urodzeni po 1948 a przed 1969 r.) będą mogli skorzystać z wcześniejszej emerytury po ukończeniu 60 lat, o ile do końca 31.12.1998r. udokumentowali ogółem 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach, nie są członkami OFE , a jeżeli są to złożą wniosek o przekazanie środków z OFE do budżetu państwa oraz rozwiążą stosunek pracy.

Na podstawie tego samego artykułu ustawy na wcześniejsze emerytury mogą przejść kobiety urodzone po 1948 roku, o ile do końca grudnia 1998 roku udokumentowały staż pracy wynoszący ogółem 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach, nie należą do OFE , a jeżeli należą złożą wniosek o przekazanie środków z OFE do budżetu państwa i na swój wniosek rozwiążą stosunek pracy. Po spełnieniu tych warunków i osiągnięciu wcześniejszego wieku emerytalnego (55 lat) mogą przejść na wcześniejszą emeryturę liczoną według nowych zasad (art. 183) czyli emeryturę mieszaną.

 

Przygotowała

Jolanta Zielazna

 

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska