W czwartek (2 maja) w samo południe na Placu Wolności w Sępólnie Krajeńskim, rozpoczęła się rekonstrukcja historyczna pt. „Ojczyzno moja” inspirowana dziełem Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Fragmenty tej epopei posłużyły lokalnym artystom do stworzenia scenariusza, w którym splatają się wątki patriotyczne i historyczne.
- Znajdujemy się właściwie w takim symbolicznym centrum miasta, które dzisiaj, w ten dzień, będzie imitowało mickiewiczowskie Soplicowo. Rekonstruujemy wybrane wątki z epopei narodowej, z „Pana Tadeusza”. Wątki patriotyczne, nawiązujące właśnie między innymi do Święta Flagi Rzeczpospolitej – mówi Michał Pick z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
Wśród gości pojawili się m. in. Pan Tadeusz, Zosia, Telimena, Wojski i Jankiel. Aktorami w inscenizacji byli przede wszystkim mieszkańcy gminy Sępólno Krajeńskie, choć wśród odtwórców ról tanecznych znaleźli się także zaproszeni goście. Nie zabrakło muzyki, słynnych cytatów, symbolicznych fragmentów i obrządków wywiezionych ze świata Pana Tadeusza. Całość zakończył wspólny „Polonez” odtańczony przez aktorów i mieszkańców. Było też rozdawania biało-czerwonych flag oraz staropolska grochówka według staropolskiej receptury.
W taki sposób tegoroczny Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej miał przyciągnąć uwagę miłośników literatury, historii, a także osoby wrażliwe na przenikanie się różnych form sztuki.
Zobacz zdjęcia z rekonstrukcji historycznej w Sępólnie:
