https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto wybiera może potem krytykować

Adrianna Ośmiałowska
Janusz Tyburski, były przewodniczący  rady powiatowej: - Flagowym  przedsięwzięciem stał się wykup przez  Agencję Rynku Rolnego PGR-u w  Starorypinie Prywatnym. Rada  powiatowa poręczyła tę transakcję.  Dzięki temu teren został podzielony na  działki, a indywidualni rolnicy mogli je  wykupić po cenie określonej przez  agencję.
Janusz Tyburski, były przewodniczący rady powiatowej: - Flagowym przedsięwzięciem stał się wykup przez Agencję Rynku Rolnego PGR-u w Starorypinie Prywatnym. Rada powiatowa poręczyła tę transakcję. Dzięki temu teren został podzielony na działki, a indywidualni rolnicy mogli je wykupić po cenie określonej przez agencję. archiwum
4 lutego gospodarze pójdą do urn. W powiecie rypińskim wybiorą jedenastu członków rady powiatowej Izby Rolniczej.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza jest samorządem zrzeszającym rolników. Wybory do niej odbywają się co cztery lata. Za pośrednictwem izby gospodarze mogą wpływać m.in. na projekty aktów prawnych z zakresu produkcji rolniczej i środków strukturalnych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich - poprzez ich opiniowanie, poprawę sytuacji ekonomicznej w rolnictwie i warunków życia na wsi, kształt edukacji i doradztwa rolniczego oraz podnoszenie kwalifikacji osób pracujących w rolnictwie.

Co konkretnego zrobiła rada powiatowa minionej kadencji w powiecie rypińskim? - Takich przedsięwzięć było co najmniej kilka - informuje Janusz Tyburski, kierownik rypińskiej placówki Ośrodka Doradztwa Rolniczego i były przewodniczący rady. - Flagowym stał się wykup przez Agencję Rynku Rolnego PGR-u w Starorypinie Prywatnym. Rada powiatowa poręczyła tę transakcję. Dzięki temu teren został podzielony na działki, a indywidualni rolnicy mogli je wykupić po cenie określonej przez agencję.

Dzięki współpracy rady, ODR i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rolnicy z powiatu rypińskiego złożyli najwięcej w województwie, bo około 830, wniosków na dostosowanie gospodarstw do standardów unijnych. Poza tym rada prowadziła konkursy ekologiczne na "Agrze" i podczas dożynek w Brzuzem, organizowała rozmaite kursy i wyjazdy szkoleniowe.

W powiecie rypińskim gminy wiejskie mają po dwa mandaty, a miasto Rypin - jeden. Konkurencja będzie największa w gminach Rypin i Wąpielsk, gdzie jest po dwóch kandydatów na jedno miejsce. Każdy ze startującym musiał do 16 stycznia zarejestrować swoją kandydaturę i poprzeć ją co najmniej 50 podpisami.

Lokale wyborcze będą czynne od godz. 8.00 do 18.00. W Wąpielsku głosować można w domu kultury, w Skrwilnie, Rogowie, Brzuzem i Rypinie - w siedzibach urzędów gminnych oraz miejskiego.

KANDYDACI DO RADY POWIATOWEJ KPIR

Gmina Wąpielsk

Kazimierz Bołtuć z Kierza Półwieskiego

Leszek Gurzkowski z Długiego

Marcin Rempuszewski z Wąpielska

Andrzej Murawski z Kiełpin

Gmina Brzuze

Teresa Osińska z Ostrowitego

Mirosław Ozimkowski z Piskorczyna

Włodzimierz Grębocki z Brzuzego

Gmina Rogowo

Bogumiła Świeżawska z Rogowa

Zbigniew Zgórzyński z Kobrzyńca

Gmina Skrwilno

Jerzy Rybacki ze Skrwilna

Henryk Klonowski z Szucia

Tomasz Medorowski z Zambrzycy

Gmina Rypin

Sławomir Dolecki z Podola

Ryszard Błaszkiewicz z Rakowa

Andrzej Szymański z Godziszew

Hanna Grochowiecka z Sadłowa

Miasto Rypin

Janusz Tyburski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska