MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Który z wiosennych kwiatów jest trujący? Na te rośliny szczególnie uważaj w ogrodzie i w wazonie. Są piękne, ale niebezpieczne

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wśród wiosennych kwiatów są gatunki trujące. Uważajmy na nie, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci.
Wśród wiosennych kwiatów są gatunki trujące. Uważajmy na nie, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci. pixabay.com
Wiosenne kwiaty cieszą, ale trzeba wiedzieć, że niektóre z nich są trujące. Wiele z nich rośnie w ogrodach, niektóre mamy jako sezonową dekorację w domu. Są też takie, których liście można pomylić z jadalnymi roślinami, takimi jak czosnek niedźwiedzi. Sprawdź, które wiosenne kwiaty i inne rośliny są trujące.

Spis treści

Wiosenne kwiaty cieszą, ale uważaj na trujące gatunki

Na wiosenne kwiaty przeważnie czekamy z utęsknieniem i cieszymy się z pojawienia każdego. Jednocześnie coraz częściej wykorzystujemy dzikie rośliny, różne „chwasty” oraz ogrodowe kwiaty w kuchni. To zdrowy trend, ale pod warunkiem, że wiemy, co zrywamy. Bo zarówno w ogrodach, jak i dziko, rośnie sporo trujących roślin. Dlatego, zanim skorzystamy z dobrodziejstw jedzenia dzikich czy ozdobnych roślin, musimy je poznać, choć w podstawowym stopniu.

Pamiętajmy też, żeby trującymi wiosennymi kwiatami nie ozdabiać talerzy czy potraw! To kolejna popularna moda, która przy braku wiedzy i ostrożności może mieć tragiczne skutki.

Wiosenne rośliny trujące dla dzieci. Na to uważaj szczególnie

Również w przypadku, kiedy w naszym ogrodzie bawią się dzieci, warto wiedzieć, które rośliny i wiosenne kwiaty są trujące. Dzieci są o wiele bardziej wrażliwe na toksyny, a dodatkowo na pewnym etapie niewiele rzeczy umyka ich ciekawości i próbie jedzenia. To jest bardzo niebezpieczne. Już sam sok wielu roślin może podrażnić wrażliwą skórę i błony śluzowe. Jeśli trafi do ust, oczu czy nosa, spowoduje poważne problemy. Uczmy dzieci od najmłodszych lat, by nie wkładały do ust przypadkowych roślin, ale w czasie, gdy są zbyt małe, by skorzystać z tych nauk, po prostu ich pilnujmy i zwracajmy uwagę, co rośnie w naszym ogrodzie i otoczeniu. Wszystkie wymienione niżej rośliny są trujące także dla psów i kotów.

Wiosenne trujące kwiaty. Co robić?

Sadząc rośliny, trzeba wiedzieć o ich właściwościach i zachowywać podstawowe środki ostrożności. Do pracy lepiej zakładać rękawiczki i jak wspomnieliśmy wyżej – nie jeść, ani nie próbować roślin, co do których nie mamy absolutnej pewności, że są jadalne. Ale nie ma też co demonizować roślin. Dowiedz się: jakie trujące rosną w ogrodzie nie tylko wiosną.

Ciemierniki

Te kwiaty, w zależności od gatunku, mogą pojawiać się już zimą. Ale sporo gatunków to wiosenne kwiaty, w tym najbardziej okazałe i dekoracyjne ciemierniki ogrodowe (mieszańcowe). Wszystkie są trujące, zawierają toksyny działające m.in. na pracę serca. Sok działa drażniąco na skórę, a toksyny mogą być także wchłaniane przez skórę.

Hiacynty

Pięknie kwitnące hiacynty zawierają toksyczne związki, powodujące zatrucia, natomiast ich sok podrażnia skórę. Najwięcej szkodliwych substancji jest w cebuli (pamiętajmy o tym podczas sadzenia i innych zabiegów przy nich, jeśli mamy wrażliwą skórę, załóżmy rękawiczki). Uwaga: hiacynty są silnie toksyczne dla psów i kotów. Również mocny zapach hiacyntów może powodować, np. ból głowy. Pamiętajmy o tym, kupując te kwiaty do domu i nie przesadzajmy z ich liczbą, ani nie stawiajmy ich w sypialni.

Konwalia majowa

Konwalia majowa to jeden z najbardziej znanych i lubiany wiosennych kwiatów ogrodowych. A przy tym jeden z najbardziej niebezpiecznych. Konwalie są śmiertelnie trujące, a toksyny znajdują się we wszystkich częściach roślin, w tym w kwiatach. Niebezpieczne, szczególnie dla dzieci są owoce, które dojrzewają późnym latem i mają postać czerwonych jagód. Nie dość, że są trujące, to wyglądają kusząco, a to szczególnie niebezpieczne połączenie. Pamiętajmy więc o konwaliach nie tylko w maju, gdy kwitną. Konwalie powodują zatrucia pokarmowe, ale też zaburzenia pracy serca, które mogą prowadzić do śmierci.

Narcyzy i żonkile

Niestety trujące są również różne gatunki i odmiany narcyzów, w tym żonkile (czyli żółte narcyzy trąbkowe). Najwięcej toksyn jest w cebulach, ale występują we wszystkich częściach roślin. Uważajmy też na sok, który powoduje podrażnienia skóry (szczególnie niebezpieczny jest, jeśli trafi na uszkodzoną skórę). Uważajmy na wszystkie gatunki narcyzów, w tym narcyzy białe (te pachnące kwiaty z dawnych ogródków), które są silnym środkiem wymiotnym, a ich piękny zapach może powodować ból głowy. Warto też pamiętać o tym, żeby w wazonie nie trzymać narcyzów z innymi kwiatami, bo je zatrują.

Przylaszczka pospolita

Przylaszczka to uroczy wiosenny kwiat, który można spotkać zarówno w ogrodach, jak i parkach oraz lasach. Wszystkie ich części są trujące. Powodują silne podrażnienia błon śluzowych (również przełyku, żołądka i jelit), niekiedy także omdlenia, a w skrajnych przypadkach – uszkodzenia nerek oraz niewydolność krążenia. Sok, wydzielający się np. przy zrywaniu kwiatów, może silnie podrażniać skórę, powodować jej uszkodzenia i stany zapalne.

Śnieżyczka przebiśnieg

Piękne i wyglądające bardzo niewinnie przebiśniegi są toksyczne, bo zawierają szkodliwe alkaloidy (najwięcej jest ich w cebulach i korzeniu, ale i liście czy kwiaty mogą zaszkodzić). Wywołują przede wymiotny oraz biegunkę, a sok roślin, który, np. wycieka z łodyg przy zrywaniu kwiatów – może spowodować podrażnienia skóry (przypominamy, że dzikie śnieżyczki przebiśnieg są pod ochroną i można je zrywać tylko w ogrodach).

Śnieżyca wiosenna

Te wiosenne kwiaty są podobne do przebiśniegów, ale nieco mniej popularne od nich, również są lekko toksyczne i powodują podobne problemy (biegunka, wymioty, podrażnienia skóry).

Tulipany

Popularne wiosenne kwiaty ogrodowe, jakimi są tulipany, nie należą do silnych trucicieli, jednak na ich cebule również należy uważać. Na wszelki wypadek nie należy jeść żadnej części rośliny, a po kontakcie z sokiem – umyć ręce.

Wawrzynek wilczełyko

To krzew, który pięknie kwitnie i pachnie już wczesną wiosną. Wawrzynek jest uprawiany w ogrodach, ale rośnie też dziko w Polsce. To śmiertelnie trująca roślina. Szczególnie niebezpieczne są jego owoce, które pojawiają się latem, ale toksyny występujące we wszystkich częściach krzewu. Zatrucie wiąże się m.in. z objawami zatrucia pokarmowego, ale też odurzeniem, a prowadzi do zatrzymania krążenia i śmierci. Silne podrażnienia skóry powoduje także kontakt z sokiem wawrzynka wilczełyko.

Zawilec gajowy

Zawilce gajowe należą do wyjątkowo popularnych wiosennych kwiatów, ale trzeba na nie uważać. Ich sok działa silnie drażniąco na skórę, mogą nawet powstawać bolesne pęcherze, obrzęki i rany. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest zjedzenie zawilców (choć mają piekący smak). Toksyny w nich zawarte powodują uszkodzenie błon śluzowych układu pokarmowego, omdlenia, drgawki, a nawet zaburzenia pracy serca i układu nerwowego, prowadzą też do uszkodzenia nerek.

Nie tylko wiosenne kwiaty. Uważaj też na trujące liście

Wiosnę niebezpieczne są nie tylko kwitnące rośliny. Uważajmy, żeby nie pomylić trujących liści konwalii, zimowita oraz ciemiężycy z czosnkiem niedźwiedzim. Dowiedz się więcej: jak odróżnić trujące rośliny od czosnku niedźwiedziego.

Wybrane źródła
Plants for a future

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Który z wiosennych kwiatów jest trujący? Na te rośliny szczególnie uważaj w ogrodzie i w wazonie. Są piękne, ale niebezpieczne - RegioDom.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska