Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. W regionie donosimy na potęgę. "Ona żyje z socjalu, on jest dłużnikiem a budują dom?"

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Donosy piszą głównie osoby skonfliktowane z kimś, spokrewnione, sąsiedzi, byli pracownicy.
Donosy piszą głównie osoby skonfliktowane z kimś, spokrewnione, sąsiedzi, byli pracownicy. Archiwum/Pomorska.pl
Są to zarówno informacje anonimowe, jak i podpisane, przy czym te zawierające prawdziwe dane nadawcy stanowią zdecydowaną mniejszość, bowiem zwiększa się liczba donosów podpisanych fikcyjnymi . Autorzy nie posuwają się do tego z troski o finanse państwa, a, niestety, z zawiści i chęci zemsty.

Zobacz wideo: Ulgi podatkowe 2021. Co możesz sobie odliczyć:

Donosy e-mailem i telefoniczne

- W pierwszym kwartale 2021 roku kujawsko-pomorskie urzędy skarbowe otrzymały 662 donosy, głównie e-mailowo i telefonicznie - informuje Kinga Błaszczyńska, główny specjalista Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Ostatnio w jednej sprawie wpłynęły analogiczne informacje od trzech różnych osób, ale żadna nie podała swoich prawdziwych danych.

Treść donosów wskazuje często na emocjonalny stosunek zawiadamiającego. Można się zatem domyślać, że informacje przekazują najczęściej osoby skonfliktowane ze sobą w codziennym życiu, spokrewnione, sąsiedzi, byli wspólnicy i pracownicy. Dotyczą zarówno przedsiębiorców, jak i osób nie prowadzących firm, przy czym w odniesieniu do tych drugich pojawiają się następujące argumenty: prowadzenie biznesu bez zgłoszenia lub mimo jego zawieszenia.

W ostatnim czasie wiele donosów dotyczy zwłaszcza działalności fryzjerskiej i kosmetycznej oraz cukierniczej. Chodzi o wypiek tortów okolicznościowych oferowanych na popularnych portalach społecznościowych. Autorzy komentują zachowania osób, o których informują fiskusa jako "podejrzane życie ponad stan". W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przedmiotem informacji są przeważnie: uzyskiwanie dochodów z nieujawnionych źródeł, nieodprowadzanie podatku z najmu, bezprawne odliczenia ulg podatkowych.

Darmowy Krajowy Telefon Interwencyjny. Do donosów

Z kolei donosy, które trafiają do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu dotyczą przede wszystkim nielegalnego urządzania gier na automatach, czy nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi.

Polecamy także: Donosy do urzędu skarbowego. W Kujawsko-Pomorskiem nie są pisane w trosce o państwo, tylko z zawiści

- Nasiliła się liczba treści wskazująca na nieprzestrzeganie nałożonych w kraju obostrzeń pandemicznych i prowadzenie działalności z jednoczesnym korzystaniem z rządowego wsparcia - dodaje Kinga Błaszczyńska.

Wwdrożono rozwiązania służące do zapewnienia skutecznego i efektywnego wykorzystania wpływających wiadomości. Udostępniono Krajowy Telefon Interwencyjny (KTI), który umożliwia obywatelom całodobowe przekazywanie informacji na temat naruszeń przepisów prawa podatkowego oraz opinii dotyczących funkcjonowania aparatu celno-skarbowego (nr 800 060 000, adres internetowy: [email protected]). Połączenie telefoniczne jest bezpłatne.

Zarówno połączenia za pośrednictwem telefonu interwencyjnego, jak i ww. adresu e-mail, zapewniają anonimowe przekazanie informacji.

"Bezrobotna, a oferuje na Facebooku manicure"

Oto przykłady donosu (pisownia oryginalna):

  • 1) "Chciałbym poinformować o prowadzeniu działalności gospodarczej bez zgłoszenia przez X zamieszkałą w ona na wykonywaniu usług manicure, pedicure i kosmetycznych oraz sprzedaży kosmetyków. Swoje usługi i towary ogłasza przez portal Facebook. Załączam screeny z ofertami usług (cenami) i sprzedaży kosmetyków przez X. Z informacji jakie posiadam osoba ta jest zarejestrowana jako bezrobotna."
  • 2) "Uczciwa obywatelka" pisze (treść oryginalna): "Z ogromnym szacunkiem do Urzędu Państwowego pragnę złożyć donos na lekarza i zarazem właściciela prowadzącego prywatną praktykę w pod nazwą ... Wielokrotnie proponował mi niższą opłatę za usługi estetyczne w zamian za to, że nie wystawi faktury. Odmawiałam, ale stało się to natarczywe i z obawy przed konsekwencjami postanowiłam przerwać ten proceder. Kwoty za usługi estetyczne to zazwyczaj kilka tys. zł. Rozumiem trudną sytuację wielu branż, ale to łamanie prawa".
  • 3) Inny donos: "Zwracam się do urzędu, by sprawdzić podatników X i Y zamieszkałych w , którzy budują dom mieszkalny, a nie posiadają legalnego zatrudnienia. X utrzymuje się z świadczeń socjalnych, a Y jest dłużnikiem alimentacyjnym, a buduje dom swojej konkubinie. X pokazuje budowę domu na Facebooku. Do mojego zawiadomienia dołączam zdjęcia z portalu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska