Spis treści
- Uprawnienia straży miejskiej - na tym polega ta praca?
- Oto warunki, które trzeba spełnić, żeby zostać strażnikiem miejskim
- Nosi mundur, ale czy ma przywileje jak mundurówka?
- Jak wygląda praca strażnika?
- Oto, co myślą o swojej pracy strażnicy miejscy. Nie są zadowoleni?
- Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2025 - tak zarabia Straż Miejska w Bydgoszczy - NETTO
Do zadań straży miejskiej należy ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych.
Uprawnienia straży miejskiej - na tym polega ta praca?
Ci funkcjonariusze czuwają nad porządkiem i kontrolują ruch drogowy oraz publiczny transport zbiorowy.
Uprawnienia straży miejskiej pozwalają tym służbom na nakładanie mandatów, pouczenie, zatrzymanie, przeszukanie rzeczy osobistych, a w skrajnych przypadkach na użycie środków przymusu bezpośredniego.
Oto warunki, które trzeba spełnić, żeby zostać strażnikiem miejskim
Strażnik musi posiadać:
minimum średnie wykształcenie, a jeśli ma zamiar pełnić kierownicze stanowiska - wyższe studia i minimum trzyletni staż pracy.
Dodatkowo przy rekrutacji przedstawić trzeba zaświadczenie o niekaralności (w tym za przestępstwa skarbowe),
a także mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Nosi mundur, ale czy ma przywileje jak mundurówka?
Straż miejska podlega władzom samorządowym. Pracownik Straży Miejskiej to funkcjonariusz publiczny. Jest więc pracownikiem, który pomimo stroju łudząco podobnego do umundurowania policjanta, nie korzysta z dodatkowych uprawnień, jak m.in. mundurowy dodatek do pensji czy wcześniejsza emerytura).
Jak wygląda praca strażnika?
Najczęściej patroluje pieszo, samochodem, rowerem, motocyklem lub nawet konno powierzony obszar i dba o spokój w miejscach publicznych. Robi to w zespołach patrolowych straży albo razem z policjantami, w ramach tak zwanych patroli mieszanych.
Oto, co myślą o swojej pracy strażnicy miejscy. Nie są zadowoleni?
Często zdarza im się wstydzić, przyznać do wykonywanej profesji - ukrywają ten fakt. Ponad jedna trzecia z perspektywy lat żałuje wstąpienia w szeregi tej formacji i gdyby mogła cofnąć czas, to nie uczyniłaby tego - takie wnioski płyną z badań, jakie wśród strażników miejskich z całej Polski przeprowadziła grupa badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Największą satysfakcję mają ci strażnicy, którzy nie przepracowali jeszcze dwóch lat. Później jej poziom... wyraźnie spada.
Dla funkcjonariuszy najbardziej stresujące są brak poszanowania dla ich zawodu, niezbyt wysokie zarobki oraz nadmierna biurokracja i konieczność „dokumentowania wszystkiego”.
Tylko 17 proc. podpisałoby się pod stwierdzeniem, że satysfakcja z pracy jest dla nich ważniejsza niż wyższe zarobki w innym zawodzie.
Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2025 - tak zarabia Straż Miejska w Bydgoszczy - NETTO
W naszej "Kujawsko-Pomorskiej Liście Płac 2025" przedstawiamy dziś zarobki w Straży Miejskiej w Bydgoszczy - od aplikanta rozpoczynającego pracę do komendanta. Są to wynagrodzenia zasadnicze strażników na poszczególnych stanowiskach, uzależnionych od zakresu wykonywanych zadań. Podajemy kwoty netto, czyli tyle, ile ci funkcjonariusze dostają dostają do ręki.
- Podobnie, jak podawaliśmy w latach poprzednich, do powyższego należy doliczyć dodatek za wysługę lat w wysokości 1 proc. podstawy za każdy przepracowany rok (od 5 do 20 proc.), co wynika z przepisów ogólnych prawa pracy - informuje Jacek Anhalt, komendant Straży Miejskiej w Bydgoszczy.
Oto zarobki strażników miejskich w Bydgoszczy. Zapraszamy do naszej galerii.

