https://pomorska.pl
reklama

Kujawsko-Pomorskie miodowe lato

Materiał informacyjny KUJAWSKO-POMORSKIEGO OŚRODKA DORADZTWA ROLNICZEGO W MINIKOWIE
Znaczenie owadów zapylających w otaczającym nas świecie ciągle rośnie, a liczba naturalnie występujących zapylaczy jest wciąż niewystarczająca, co niesie ze sobą negatywne skutki dla otaczającej nas przyrody. W sytuacji słabego zapylenia plantacji czy sadów kwitnących przez owady drastycznie spada ilość jak i jakość zbieranych plonów, co ma odzwierciedlenie w wynikach ekonomicznych gospodarstw rolnych. Owady zapylające zaczynają być traktowane priorytetowo, docenia się ich prace i wpływ na gospodarkę całej Unii Europejskiej.

Przepisy prawa jak i informacje dostępne na ulotkach stosowanych w gospodarstwach rolnych środków ochrony roślin kładą duży nacisk na bezpieczeństwo zapylaczy.

O zasadach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin w rolnictwie, mających wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt, informujemy również podczas szkoleń organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Specjalistkami w zapylaniu roślin są oczywiście pszczoły miodne. Coraz bardziej doceniane i szanowane przez plantatorów, mieszkańców obszarów wiejskich ale również miasteczek i miast. Pszczoły kojarzą nam się z miodem i innymi produktami pszczelimi, ale także z użądleniem i jego powikłaniami. Często zapominamy, że przyroda potrzebuje tych owadów w jednym najważniejszym celu - mają one zapylać kwiaty. Proces ten polega na przenoszeniu ziarenek pyłku między kwiatami roślin tego samego gatunku. Pszczoła miodna posiada wspaniałą cechę, którą nazywamy wiernością kwiatową. Oznacza to, że w czasie jednego lotu robotnica odwiedza kwiaty tylko jednego gatunku. Ta niesamowita umowa między roślinami kwitnącymi, a pszczołami miodnymi jest korzystna dla obydwu stron. Pszczoły zbierają nektar i pyłek, które wytwarzane są w obrębie odwiedzanego kwiatostanu, roślina zostaje zapylona krzyżowo, a to poprawia jakość nasion, które są przecież przyszłością dla danego gatunku.

Gospodarka pasieczna rozwija się również w kierunku przewożenia pszczół bliżej pożytków pszczelich. Pszczelarze w porozumieniu z rolnikami ustawiają swoje ule blisko intensywnie kwitnących plantacji. Dzięki temu pszczoły mają możliwość zapylenia większej ilości roślin w krótszym czasie. Efektem takich działań jest nie tylko większa wydajność plonu, ale również satysfakcjonujące dla właściciela pasieki zbiory miodu odmianowego.

Pasieka Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oddział w Zarzeczewie zajmuje się hodowlą matek pszczelich rasy Kraińskiej linii Kujawskiej. Na terenie naszej pasieki utrzymujemy 75 rodzin pszczelich, które pozwalają na wychów i dystrybucję matek pszczelich na teren całego kraju. Gospodarujemy na ulach typu wielkopolskiego.

Zdrowie i dobrostan naszych pszczół nadzorowane jest przez lekarza weterynarii, a program genetycznego doskonalenia linii Kujawskiej nadzoruje Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie.

Jaka matka pszczela taka cała rodzina. Świadomy tego pszczelarz pragnie, aby w jego pasiece pszczoły były łagodne, miodne i zdrowe. Racjonalna wymiana matek pszczelich jest podstawą do poprawy wydajności rodzin pszczelich i wyników ekonomicznych pasieki. Cechy biologiczne jak i genetyczne, które matka pszczela przekazuje kolejnym pokoleniom mają niebagatelny wpływ na charakter posiadanych rodzin pszczelich. Pamiętać trzeba również o aspektach geograficznych, klimatycznych, a przede wszystkim pożytkowych w jakich przychodzi nam gospodarować. Linia Kujawska odznacza się bardzo dobrym rozwojem wiosennym, co pozwala na optymalne wykorzystanie wczesnych pożytków. Pszczoły są łagodne, co podnosi komfort pracy pszczelarza, a także magazynują miód w górnych kondygnacjach, co ułatwia proces miodobrania. Pszczoły z pasieki KPODR w Minikowie oddział w Zarzeczewie posiadają ciemnoszare ubarwienie, z wyraźnymi jaśniejszymi paskami. Linia Kujawska buduje silne rodziny, które są w stanie wykorzystać krótkie, intensywne pożytki pszczele.

Matki pszczele, które hodowane są w naszej pasiece można zamawiać już od marca każdego roku, a początek dystrybucji matek pszczelich nieunasiennionych i naturalnie unasiennionych przypada na połowę maja. Oferujemy również matki pszczele reprodukcyjne, które posiadają kartę pochodzenia i są sztucznie unasiennione. Zakupione u nas pszczoły podlegają refundacji w ramach działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pod nazwą „Interwencja w sektorze pszczelarskim – pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół”.

Po zakończeniu sezonu pszczelarskiego organizowane są na terenie Pasieki KPODR w Minikowie oddział w Zarzeczewie szkolenia i warsztaty dla pszczelarzy, młodzieży szkolnej i przedszkolnej dotyczące całorocznej gospodarki pasiecznej i znaczenia pszczoły miodnej w przyrodzie, a także pozyskiwanych produktów pszczelich, o których informacje umieszczane są na stronie internetowej ośrodka www.kpodr.pl

Pasieka Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oddział w Zarzeczewie zachęca do odwiedzin w czasie Kujawsko-Pomorskiego Miodowego Lata – 11 sierpnia. Zwiedzający będą mogli zobaczyć wyposażenie pracowni pszczelarskiej, a także urządzenia specjalistyczne do hodowli i inseminacji matek pszczelich. Dodatkowo będzie można porozmawiać z pracownikiem pasieki i uzyskać informacje dot. pszczół miodnych utrzymywanych w pasiece Ośrodka.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska