"Docierają do nas sygnały o pogarszającej się z dnia na dzień sytuacji rolników" - pisze Ryszard Kierzek, prezes KPIR w piśmie do wojewody Ewy Mes. Taki stan jest konsekwencją embargo nałożonego przez Rosję.
Prezes podaje obecna cenę mleka, która wynosi średnio w województwie kujawsko-pomorskim 1,35 zł za 1 litr, zestawiając dla porównania z ceną w maju - prawie 1,60 zł/litr.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Kierzak wyraża obawę, że mleko surowe potanieje o kolejne kilkanaście groszy. "Do tego dochodzi kwestia kar dla dostawców, którzy przekroczyli przydzielony im roczny limit produkcji mleka. Problem ten dotyczy ponad 4000 gospodarstw z terenu województwa dostarczających mleko surowe do podmiotów skupujących".
Przypomina, że wiele z tych gospodarstw jest zmodernizowanych dzięki kredytom, a pomniejszenie dochodów m.in. przez kary za przekroczenie kwot produkcyjnych, mogą spowodować utratę płynności finansowej, a nawet prowadzić do bankructwa.
"Dotychczasowe działania podejmowane z poziomu UE ( dopłaty do przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku oraz wybranych gatunków serów) , których celem jest wsparcie sektora mlecznego są niewystarczające".
ustanowione unijne ceny interwencyjne zakupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza uważa za poziom tak niski, "że mechanizm ten nie znajduje zastosowania nawet w obliczu embarga rosyjskiego".
Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej wnioskuje o:
1. Wprowadzenie rekompensat dla producentów, którzy ponieśli straty z tytułu embarga rosyjskiego
2. Zaniechanie pobierania kar za przekroczone kwoty mleczne za okres 2013/2014 r.
3. Stworzenie prawnych warunków do przesunięcia rat zaciągniętych kredytów przez dostawców mleka surowego