Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Bydgoszcz w ZIT bez Torunia - jest zielone światło

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Jarosław Wenderlich poinformował o korzystnych dla Bydgoszczy rozstrzygnięciach w sprawie ZIT.
Jarosław Wenderlich poinformował o korzystnych dla Bydgoszczy rozstrzygnięciach w sprawie ZIT. Arkadiusz Wojtasiewicz
- Minister Łukasz Schreiber zaangażował się w sprawę nowych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - jest zielone światło do tego, by Bydgoszcz mogła stworzyć swój osobny, odrębny obszar funkcjonalny - poinformował dziś Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w KPRM.

Zobacz wideo: Torowisko na Kujawskiej z najdłuższym muralem w Bydgoszczy

- Za rządów Platformy Obywatelskiej byliśmy jako radni przeciw tworzeniu wspólnych ZIT z miastem Toruniem. Podnosiliśmy i ta argumentacja jest aktualna, że Bydgoszcz nie ma tak silnych więzi funkcjonalnych np. gminą Czernikowo jak z gminą Białe Błota. To wtedy pani minister Elżbieta Bieńkowska wymusiła na samorządzie podpisanie umowy o ZIT - przypomniał Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych PIS w Radzie Miasta Bydgoszczy.

- Wówczas miałem inną wizję ZIT - uważałem, że powinny być dwa różne narzędzia dla Bydgoszczy i Torunia. Jednak z pistoletem przy głowie musiałem podpisać dokument, że obszary funkcjonalne tych dwóch miast są wspólne. Były obawy o dzielenie środków, ale stworzyliśmy sprawne biuro ZIT które służyło nam wszystkim - przyznał w jednym z wywiadów Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Jak się wydaje, zarówno miasto jak i politycy partii rządzącej w sprawie osobnego ZIT (a właściwie uznania osobnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, czego konsekwencją byłyby osobne ZIT dla Bydgoszczy i Torunia) są wyjątkowo zgodni i potrafią działać ponad podziałami. Mocno nad ta sprawą popracował minister Schreiber, co przyznaje wprost Jarosław Wenderlich.

To Cię może też zainteresować

- Minister Schreiber zaangażował się w sprawę nowych ZIT i jest zielone światło do tego, by Bydgoszcz mogła stworzyć swój osobny, odrębny obszar funkcjonalny - mówił Jarosław Wenderlich. - To będzie rozwiązanie, które zacieśni współpracę z samorządami przystępującymi do Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

Jarosław Wenderlich przypomniał, że radni PiS utworzenie SMB popierali, były jednak deklaracje ze strony prezydenta Bydgoszczy, że również opozycja w mieście będzie mogła w stowarzyszeniu działać. Przedstawicielem opozycji miał być dr Stefan Pastuszewski, ówczesny radny.

- Skończyło się na deklaracjach, mamy nadzieję, że teraz rola opozycji w radzie miasta zostanie doceniona i uda się dopuścić przedstawicieli klubów do pracy i będziemy wspólnie działali w tej sprawie - zauważył Jarosław Wenderlich.

Co ciekawe, marszałek województwa wielokrotnie podkreślał, że "wyłącznie współpraca w ramach jednego spójnego obszaru ZIT, w którym mogą być wyznaczone obszary funkcjonalne Bydgoszczy i Torunia, gwarantuje prawidłowy i szybki rozwój województwa".

W Strategii Rozwoju Województwa do 2030, przyjętym przez Sejmik w poniedziałek (21 grudnia), a przygotowanej kilka tygodni temu założono powstanie pięciu Miejskich Obszarów Funkcjonalnych (oprócz Bydgoszczy i Torunia stworzą je pozostałe miasta prezydenckie - Włocławek, Grudziądz i Inowrocław). Taki projekt przygotował Zarząd Województwa i w tej formie przedstawił do głosowania radnym. MOF Bydgoszcz będzie więc de facto miał kształt terytorialny taki, jaki ma obecnie Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie. Bydgoszcz w ZIT bez Torunia - jest zielone światło - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska