Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Ciężarówka z uszkodzoną osią przewoziła towary niebezpieczne - interwencja ITD [zdjęcia, wideo]

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Ciężarówka trafiła do punktu kontroli ITD w środę (25 maja). Inspektorzy chcieli sprawdzić przede wszystkim wagę pojazdu, która – jak się okazało – była nieprawidłowa, ale jeszcze poważniejsze nieprawidłowości wykazała kontrola stanu technicznego pojazdu. Więcej zdjęć i informacji ►►►
Ciężarówka trafiła do punktu kontroli ITD w środę (25 maja). Inspektorzy chcieli sprawdzić przede wszystkim wagę pojazdu, która – jak się okazało – była nieprawidłowa, ale jeszcze poważniejsze nieprawidłowości wykazała kontrola stanu technicznego pojazdu. Więcej zdjęć i informacji ►►► udostępnione przez Inspekcję Transportu Drogowego/YouTube
Przy skręcaniu kierownicą „do oporu”, jedno z kół przemieszczało się do przodu i do tyłu o kilkadziesiąt centymetrów – zmiana kierunku jazdy była praktycznie niemożliwa. Tak niebezpieczną ciężarówką przewożono towary niebezpieczne (ADR). Po kontroli kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego dalsza jazda została wykluczona.

Ciężarówka trafiła do punktu kontroli ITD w środę (25 maja). Inspektorzy chcieli sprawdzić przede wszystkim wagę pojazdu, która – jak się okazało – była nieprawidłowa, ale jeszcze poważniejsze nieprawidłowości wykazała kontrola stanu technicznego pojazdu.

To może Cię zainteresować

Koła prawie nie reagowały

Ogumienie było uszkodzone i miało liczne ubytki, a na stabilizatorze przednim brakowało gumowych tulei. To jeszcze nie wszystko. Mimo że kierowca skręcał kierownicą do tzw. oporu, koła osi kierowanej prawie nie reagowały, a przednie lewe koło przemieszczało się do przodu i do tyłu o kilkadziesiąt centymetrów. Przyczyną tego był zdekompletowany układ mocowania resora. Ocena mogła być tylko jedna – pojazd nie powinien był wyjechać na drogę. Z uwagi na taki stan techniczny, gdyby doszło do nagłej sytuacji na drodze, kierowca nie miałby szansy właściwie zareagować i zapanować nad samochodem.

Ciężarówka-wrak z niebezpiecznym ładunkiem. Zdjęcia:

Przy skręcaniu kierownicą „do oporu”, jedno z kół przemieszczało się do przodu i do tyłu o kilkadziesiąt centymetrów - zobacz wideo:

W ładowni - materiały niebezpieczne

Przewoźnik nie zadbał o pojazd i nie zadbał też o bezpieczeństwo wiezionych nią towarów, a były nimi m.in. materiały niebezpieczne. W przestrzeni ładunkowej, wśród przesyłek kurierskich, znajdowały się materiały ciekłe zapalne (klasa 3 towarów niebezpiecznych), materiały żrące (klasa 8) i materiały trujące (klasa 6.1). Mimo tego, pojazd nie posiadał żadnego oznakowania i elementów wyposażenia przeciwpożarowego i awaryjnego, wymaganych przy przewozie towarów niebezpiecznych (ADR).

Inspektorzy oprócz nałożenia mandatów karnych na kierującego i wszczęcia postępowań administracyjnych wobec przewoźnika drogowego za naruszenie przepisów ustaw: o transporcie drogowym, o przewozie towarów niebezpiecznych oraz Prawo o ruchu drogowym, wydali bezwzględny zakaz dalszej jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie. Ciężarówka z uszkodzoną osią przewoziła towary niebezpieczne - interwencja ITD [zdjęcia, wideo] - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska