Kujawsko-Pomorskie. Dla nich to katastrofa życiowa - pili i pojechali prosto za kraty

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Więźniarki wciąż przywożą nowych skazanych za przestępstwa komunikacyjne. W naszym regionie kary odbywa prawie 600 kierowców.
Więźniarki wciąż przywożą nowych skazanych za przestępstwa komunikacyjne. W naszym regionie kary odbywa prawie 600 kierowców. Mariusz Kapała
W więzieniach i aresztach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Bydgoszczy przebywa 573 kierowców, którzy popełnili przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. To dokładnie 10,3 procent całości odbywających kary.

Zobacz wideo: Koniec z odmową przyjęcia mandatu? Jest nowy projekt.

Niektórzy siedzą za kilka przestępstw i gdyby je zsumować, wyrokami można by „obdzielić” 679 osób. Te liczby od kilku lat utrzymują się na podobnym poziomie, bo na miejsce tych, którzy odbyli już kary, trafiają kolejni.

Długa lista przestępstw

Najcięższe przestępstwo w komunikacji zdefiniowane jest w art. 173 par. 3 Kodeksu karnego i dotyczy spowodowania katastrofy zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Jeśli na dodatek w katastrofie ginie człowiek lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu doznaje wiele osób, sprawca trafia do więzienia na 2 do 12 lat. Za to przestępstwo karę odbywa 1 osoba.

Za to aż 92 osoby (w tym 7 tymczasowo aresztowanych do sprawy) przebywają za kratami z tego samego artykułu Kk, ale za działanie nieumyślne (par. 2), za co feruje się wyroki od 3 miesięcy do 5 lat.
Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy, podlega karze od 6 miesięcy do lat 8 (art. 174, par. 1), a takich kierowców odbywa kary czterech.

Kujawsko-Pomorskie. Chełmno w czołówce - w tych miejscach przyłapano najwięcej pijanych kierowców [lista]

57 kierowców (w tym 2 tymczasowo aresztowanych) siedzi za naruszenie zasad bezpieczeństwa i spowodowanie (choćby nieumyślnie) wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała (art. 177, par. 1). To przestępstwo zagrożone jest trzyletnim więzieniem.

Najwięcej siedzi tych, co pili

Najliczniejsza grupa spędzająca czas w więzieniu (512 osób) to ta, która prowadziła pojazdy mechaniczne w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innego środka odurzającego (art. 178a, par. 1). W tym przypadku prawo przewiduje do 2 lat.
Co ciekawe, kary odbywa też 13 osób, które formalnie mają przypisaną sankcję za prowadzenie po pijanemu pojazdów innych niż mechaniczne (np. roweru), ale za to przestępstwo o dobrych kilku lat do więzienia się nie trafia. Okazuje się, że ci odbywają też kary za inne cięższe przestępstwa.

Jak informuje nas mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy – w całym ubiegłym roku na kujawsko-pomorskich drogach zatrzymano 2879 nietrzeźwych kierowców (powyżej 0,5 promila alkoholu) i 2170 po użyciu alkoholu (0,2-0,5 promila). W styczniu tego roku w ręce policji wpadło już 227 pijanych i 51 „wczorajszych” - jak mówi się o tych, którzy pili wieczorem i rano nie zdążywszy całkowicie wytrzeźwieć, a usiedli za kierownicą.

W 2020 roku zatrzymano też 441 kierujących pod wpływem środka odurzającego, zaś w styczniu br. 59.

Dla edukacji i refleksji

Służba Więzienna podejmuje wiele działań psychokorekcyjnych i edukacyjne dla sprawców przestępstw drogowych. Prowadzone są prelekcje z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, spotów filmowych, które zmuszają osadzonych do refleksji. Ich celem jest uzmysłowienie, że tragedia może dotknąć każdego z nas, wystarczy bowiem ułamek sekundy, chwila nieuwagi, jedna nieprzemyślana decyzja, która zmienia całe życie – wyjaśnia kpt. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego służby więziennej w Bydgoszczy.

W Zakładzie Karnym w Bydgoszczy – Fordonie prowadzony jest program resocjalizacyjny dla sprawców przestępstw drogowych pn. "Piłeś, nie jedź!". W ramach kampanii społecznej „Trzeźwe serce” realizowanej przez Fundację Sztuka Wyboru, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu próbuje się wpłynąć na zmianę świadomości kierowców skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych.

- Na terenie fordońskiej jednostki penitencjarnej zrealizowano profilaktyczny materiał filmowy z udziałem skazanych za te przestępstwa. Zawiera wywiady ze skazanymi – sprawcami wypadków drogowych, które służą do szkoleń i prowadzenia debat w terenie przez Fundację Sztuka Wyboru – kontynuuje pani kapitan.

W Areszcie Śledczym w Bydgoszczy funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji prowadzoną program "Prosta droga".

Zawsze warto włączyć myślenie

W Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu prowadzone są programy psychokorekcyjne dla sprawców wypadków i kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu pn. "Włącz myślenie" oraz "Trzeźwi na drodze". W ubiegłym roku osadzeni z grudziądzkiej "jedynki" wzięli udział w projekcie profilaktycznym realizowanym przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – to wstrząsające historie młodych ludzi, którzy znaleźli się za murami więzienia w konsekwencji złych życiowych wyborów. Ich doświadczenia będą przestrogą dla młodych kierowców w produkowanym przez KCB Ruchu Drogowego filmie profilaktycznym.

To też może Cię zainteresować

W Zakładzie Karnym nr 2 w Grudziądzu cyklicznie prowadzony jest program resocjalizacyjny dla sprawców przestępstw drogowych pn. "Hiob". Z kolei w ramach programu terapeutycznego dla skazanych odbywają się zajęcia pn. "Bezpieczny kierowca" - z wykorzystaniem alkogogli i projekcji filmów.

Zakład Karny w Inowrocławiu realizuje dwa programy dla sprawców przestępstw komunikacyjnych "Piłeś, nie jedź" oraz "Hiob". Z kolei w Oddziale Zewnętrznym w Toruniu realizowany jest program pn. "Wozisz życie".

Podobne zajęcia odbywają się w zakładach karnych w Koronowie, w jego oddziale zewnętrznym w Chojnicach, a także w Potulicach i Włocławku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie