Kujawsko-Pomorskie. Ile pieniędzy dostaniemy z UE w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027? [kwoty]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Oto jedna z unijnych inwestycji w poprzedniej perspektywie. Ponad 40 lat bydgoszczanie czekali na tramwaj do Fordonu i doczekali się. W 2016 roku uruchomiono linię tramwajową z efektowaną estakadą, zintegrowaną platformą przesiadkową Bydgoszcz Wschód, zmodernizowanym układem drogowym wzdłuż przebiegu torów i obsługującym połączenie nowoczesnym taborem z Pesy. Wartość całego projektu wyniosła ponad 437 mln zł, z czego 209 mln zł pochodziło z unijnej kasy.
Oto jedna z unijnych inwestycji w poprzedniej perspektywie. Ponad 40 lat bydgoszczanie czekali na tramwaj do Fordonu i doczekali się. W 2016 roku uruchomiono linię tramwajową z efektowaną estakadą, zintegrowaną platformą przesiadkową Bydgoszcz Wschód, zmodernizowanym układem drogowym wzdłuż przebiegu torów i obsługującym połączenie nowoczesnym taborem z Pesy. Wartość całego projektu wyniosła ponad 437 mln zł, z czego 209 mln zł pochodziło z unijnej kasy. Filip Kowalkowski
Od początku marca trwają rozmowy z przedstawicielami wszystkich 16 województw dotyczące negocjacji kontraktu programowego w ramach programów regionalnych na lata 2021-2027. Podczas kolejnego spotkania, które odbyło się 19 kwietnia, wiceminister Waldemar Buda rozmawiał z Piotrem Całbeckim, marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego.

Zobacz wideo: Rowery cargo bezpłatnie wypożyczysz w Bydgoszczy:

Umowa Partnerstwa. Co to jest?

Umowa Partnerstwa (UP) to najważniejszy dokument określający, na co zostaną przeznaczone Fundusze Europejskie w nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027. Projekt UP zakłada, że około 40% środków z polityki spójności otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. 75% tych pieniędzy zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktów programowych.

– Do rozdysponowania na wszystkie regiony jest jeszcze ponad 7 miliardów euro. Każde województwo ma szansę na dodatkowe fundusze z rezerwy programowej. Warunkiem otrzymania dodatkowych funduszy jest opracowanie i zgłoszenie przez marszałków dobrych projektów rozwojowych – mówił wiceminister Waldemar Buda.

Ile pieniędzy dla Kujaw i Pomorza?

Zgodnie z propozycjami zawartymi w Umowie Partnerstwa zarząd województwa kujawsko-pomorskiego w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 będzie miał do dyspozycji 1,475 miliarda euro.

Polecamy także: 15 lat w Unii Europejskiej. Jak zmieniały się kujawsko-pomorskie firmy?

Region ma szansę na więcej funduszy. Oprócz środków wynegocjowanych w ramach kontraktu programowego województwo kujawsko-pomorskie skorzysta też z pieniędzy dostępnych w Funduszu Odbudowy. Będą one rozdzielane na podstawie Krajowego Planu Odbudowy.

Polecamy także: OTO NAJWIĘKSZE INWESTYCJE UNIJNE NA KUJAWACH I POMORZU. ILE KOSZTOWAŁY? [LISTA, KWOTY]

Inwestycje w regionie będą również finansowane z programów krajowych. Tylko w latach 2014-2020 zrealizowano tam w ramach programów krajowych 1200 przedsięwzięć z dofinansowaniem unijnym wynoszącym ponad 1,58 miliarda euro.

Czym jest kontrakt programowy?

Kontrakt programowy to nowy instrument polityki rozwoju kraju, rodzaj umowy między rządem a marszałkiem województwa, w której wskazane zostaną konkretne, ważne dla województwa i całej Polski inwestycje. Jednym ze źródeł ich finansowania będą środki rezerwy programowej przeznaczone na program regionalny.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie