Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Jak skorzystać z tarczy antykryzysowej: branżowej i finansowej? [zasady]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Niektóre restauracje i kawiarnie otworzyły się mimo zakazu, bo z jedzenia oferowanego tylko na wynos nie były w stanie się utrzymać. Branża gastronomiczna ucierpiała w pandemii i może skorzystać z tarczy antykryzysowej.
Niektóre restauracje i kawiarnie otworzyły się mimo zakazu, bo z jedzenia oferowanego tylko na wynos nie były w stanie się utrzymać. Branża gastronomiczna ucierpiała w pandemii i może skorzystać z tarczy antykryzysowej. MK
Rząd oferuje przedsiębiorcom różne formy wsparcia w kryzysie wywołanym pandemią. Jednak nie wszyscy oni są biegli w szybko zmieniających się przepisach i warunkach uzyskania pomocy z tarczy antykryzysowej.

Zobacz wideo: Wsparcie dla przedsiębiorców, których dochód nie przekroczył 7 tys.?:

Tarcza antykryzysowa: 100 mld zł dla biznesu

Odpowiedzią na drugą falę pandemii jest tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz tzw. tarcza branżowa, w ramach której firmy zostaną zwolnione z płacenia składek ZUS za grudzień 2020 i styczeń 2021 oraz będą miały możliwość skorzystać ponownie ze świadczenia postojowego.

Polecamy także: TOP10 najważniejszych rozwiązań Tarczy Antykryzysowej dla firm [wideo]

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby uzyskać pomoc finansową mają więc do wyboru różne formy wsparcia z tzw. tarczy antykryzysowej.

- W rozumieniu PFR mikrofirma zatrudnia do 9 pracowników, bez samozatrudnionych. Jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa, są to podmioty do 249 pracowników, a w przypadku dużych powyżej 249 - podkreśla Anna Białek, ekspert Fundacji Centurion, która pomaga przedsiębiorcom w przeprowadzeniu restrukturyzacji oraz rozwiązaniu problemów wywołanych kryzysem gospodarczym i wyjaśnia zawiłości programów rządowego wsparcia.

PFR na wsparcie przedsiębiorców przeznaczył 100 mld złotych. Program ma na celu ochronę miejsc pracy, utrzymanie płynności finansowej i rozwój już po zakończeniu kryzysu. Polski Fundusz Rozwoju PFR oferuje wiele opcji wsparcia, natomiast dla przedsiębiorców odstraszająca może być procedura składania wniosków oraz liczne obostrzenia i ograniczenia, jeśli chodzi o podmioty, które mogą aplikować o subwencje. Niewiele pozostało również czasu na składanie wniosków. Nabór trwa do 28 lutego, a procedura odwoławcza do PFR 2.0 do 31 marca. Dodatkowo w ramach rozszerzania pomocy powstała tzw. tarcza branżowa i zostanie ona także poszerzona o kod PKD 55.20.Z. związany z turystyką.

- Należy też pamiętać o ulgach podatkowych w rozliczeniach PIT a także, że od 1 lutego 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż mogą skorzystać z ponownego świadczenia postojowego oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek za grudzień 2020 i styczeń 2021 - dodaje Anna Białek.

- Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalnywojewództwa kujawsko-pomorskiego. - Przedsiębiorcy, którzy w oczekiwaniu na pomoc opłacili składki za grudzień, po ich umorzeniu będą mogli wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconej kwoty albo pozostawić je na poczet przyszłych wpłat.

Wsparcie od marszałka - granty obrotowe

Wnioski można złożyć tylko elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Ponowne świadczenie postojowe przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą, która oznaczona jest kodem PKD wymienionym w tzw. Tarczy antykryzysowej 7.0.

Warunek skorzystania z benefitów PFR to wpis do CEIDG lub KRS, a przed składaniem wniosków warto również sprawdzić, czy kod PKD prowadzonej działalności znajduje się na liście upoważnionych do pomocy.

Możliwości wsparcia jest wiele, bo łącznie ponad 60, więc każdy przedsiębiorca na pewno znajdzie rozwiązanie dobre dla niego.
Tymczasem 4 miliony 600 tysięcy złotych łącznie trafiło na konta kujawsko-pomorskich przedsiębiorców branż gastronomicznej i fitness w ramach marszałkowskich grantów na utrzymanie miejsc pracy. Piotr Całbecki zapowiedział, że zarząd województwa rozważa powtórzenie adresowanego do tej grupy firm rozwiązania interwencyjnego.

Polecamy także: Tarcza branżowa. Które firmy mogą starać się o pomoc z tarczy antykryzysowej? Jaka to pomoc? [branże, formy pomocy]

Granty obrotowe, wyłącznie dla małych firm lub mikroprzedsiębiorstw, to dofinansowanie etatów w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. Firma, która w związku z obostrzeniami antyepidemicznymi musiała zamknąć lokal czy klub, mogła się ubiegać o 6 do 12 tysięcy złotych, w zależności od obrotów, na utrzymanie jednego lub dwóch stanowisk pracy.

- Nie możemy dać upaść tym branżom. Myślimy o powtórzeniu projektu gdyby okazało się, że restauracje i ośrodki budowania formy nie będą mogły zostać w najbliższym czasie otwarte - deklaruje marszałek Piotr Całbecki.

Tarcza antykryzysowa. Kruczki prawne

Wielu przedsiębiorców nie jest w stanie spełnić wszystkich warunków ze względów formalnych lub przerasta ich biurokracja.
Niejasność i niespójność przepisów sprawia, że wielu z nich zmuszonych jest oddać subwencje przez kruczki prawne, których nie dostrzegli na etapie wypełniania wniosków. W wielu przypadkach zobligowani do zwrotu pieniędzy mogą być również ci przedsiębiorcy, którzy mimo zakazów zdecydowali się na otwarcie swoich firm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska