Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Jak zdobyć pracownika? "Pieniądze i atmosfera" - wskazują badani pracownicy. Cenią też benefity

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Rekordowe niskie bezrobocie oznacza głód rąk do pracy w wielu branżach, także w Toruniu, Bydgoszczy i innych częściach regionu. Jak przyciągnąć kandydatów do pracy? Badani przez Randstad odpowiedź dają prostą: najważniejsze jest atrakcyjne wynagrodzenie i benefity.
Rekordowe niskie bezrobocie oznacza głód rąk do pracy w wielu branżach, także w Toruniu, Bydgoszczy i innych częściach regionu. Jak przyciągnąć kandydatów do pracy? Badani przez Randstad odpowiedź dają prostą: najważniejsze jest atrakcyjne wynagrodzenie i benefity. Polska Press archiwum (wszystkie fot.)
Rekordowo niskie bezrobocie także w Kujawsko-Pomorskiem oznacza głód rąk do pracy. Brakuje ich przy produkcji, w transporcie, handlu i innych branżach. Jak zdobyć pracownika? "Najważniejsze jest wynagrodzenie, benefity i atmosfera w pracy" - odpowiadają badani.

Zobacz wideo: Co zrobić ze zwierzęciem przed wyjazdem na urlop?

od 16 lat

Rekordowo niskie bezrobocie - problem dla pracodawców?

5,1 proc. - tak rekordowo niski poziom osiągnęło bezrobocie w kraju w maju br. (ostatnia policzona przez GUS stopa). W tym czasie w Kujawsko-Pomorskiem spadło do 7,2 proc. W Toruniu i Bydgoszczy jest jeszcze niższe. To oznacza głód rak do pracy w wielu branżach. Jak pisaliśmy, tylko przy rekrutacjach na produkcję wiele ogłoszeń zaczyna się od słów: "Zatrudnię od zaraz".

Polecamy

Jak pracodawcy mają konkurować o kandydatów do pracy? Odpowiedź jest prosta. Atrakcyjne wynagrodzenie i benefity otwierają listę czynników, które najsilniej decydują o wyborze pracodawcy w 2023 roku. Tak odpowiedziało aż 73 proc. osób w tegorocznej edycji badania Randstad Employer Brand Research. Na drugim miejscu natomiast znalazła się przyjazna atmosfera pracy – 64 proc. wskazań. Podium zamyka stabilność zatrudnienia, na którą wskazało 62 proc. badanych.

Badanie agencji zatrudnienia Randstad jest reprezentatywne. Na świecie odbywa się od 23 lat, a w Polsce od lat 13. W br. wzięło w nim udział ponad 160 tys. respondentów (w Polsce było to 4 tys. 718 osób). Ocenili atrakcyjność ponad 6 tys. firm na całym świecie i wskazywali czynniki, które wpływają na wybór miejsca zatrudnienia. Co dokładnie wynika z badania?

Najważniejsze: pieniądze, benefity, atmosfera i stabilność zatrudnienia

Co jest dla nas najważniejsze przy wyborze miejsca pracy? Po pierwsze, wynagrodzenie i benefity (73 proc. wskazań). Na drugim miejscu natomiast znalazła się przyjazna atmosfera pracy (64 proc.). Podium zamyka stabilność zatrudnienia, na którą wskazało 62 proc. badanych.

Co jeszcze? Dla 58 proc. badanych liczy się możliwość rozwoju kariery. Pracownicy coraz częściej wskazują także na możliwość udziału w szkoleniach. Tak odpowiedziała połowa uczestników badania, podczas gdy w latach 2016–2018 takich odpowiedzi padało o połowę mniej. Na znaczeniu zyskuje także dobra reputacja pracodawcy: jest to istotne dla 44 proc. uczestników badania.

Polecamy

Na uwagę zasługuje rosnąca rola atmosfery w miejscu pracy. Uczestnicy badania Randstad podkreślają znaczenie takich jej elementów, jak życzliwy i wspierający zespół współpracowników, docenienie przez przełożonych, wzajemne zaufanie oraz równe traktowanie.

– Kontakt z zespołem, zawodowe przyjaźnie, spotkania przy ekspresie do kawy, w zakładowej stołówce czy w drodze do pracy to właśnie te aspekty, których brakowało pracownikom w okresie pandemii, dlatego dziś są skłonni je jeszcze silniej doceniać – tłumaczy Ewa Wawszczak, dyrektor generalna HR w Randstad Polska. Dodając, że dla pracodawców to wyraźny sygnał, aby troskę o dobrą atmosferę w zespole umieścić na liście priorytetów, by skuteczniej przyciągać talenty i z sukcesem ograniczać rotację kadr.

Dlaczego zmieniamy pracę? Znów pierwszym powodem są zarobki

Badanie Randstad EBR pokazuje, że wynagrodzenie pozostaje najważniejszym powodem zmiany miejsc zatrudnienia. Tak wskazało 59 proc. respondentów. Czynnik ten częściej wskazywany jest przez kobiety, osoby starsze i pracowników z wyższym wykształceniem.

- Z kolei 25 proc. badanych zmianę pracy tłumaczy chęcią poprawienia równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, a nieco więcej, bo 28 proc. wskazuje ograniczoną ścieżkę kariery jako powód do odejścia. To przyczyna szczególnie istotna dla najmłodszych pracowników (37 proc.), którzy są na początku swojej drogi zawodowej - zaznaczają autorzy raportu.

Różnice między pokoleniami. Najmłodsi z generacji "Zet" atmosferę cenią na równi z dobrą płacą

Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że choć wszystkie pokolenia polskich pracowników na czele czynników wpływających na atrakcyjność pracodawcy stawiają wynagrodzenia, to poszczególne grupy wiekowe nieco się od siebie różnią w pozostałych kwestiach.

Polecamy

Respondenci z pokolenia "Zet" (najmłodsi na rynku pracy) doceniają przyjazną atmosferę pracy niemal tak samo, jak atrakcyjną płacę. Są także silnie nastawieni na podnoszenie kwalifikacji. W tej grupie rośnie znaczenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

-Milenialsi na tle innych grup wiekowych najmniejszą wagę przywiązują do wspomnianej równowagi, ale na znaczeniu wśród nich zyskiwać zaczyna stabilność zatrudnienia. Natomiast dla pokolenia X atmosfera w zespole jest niemal tak samo istotna, jak bezpieczna i stabilna praca. Respondenci z tej grupy, na tle pozostałych, najczęściej zwracają uwagę na dogodną lokalizację miejsca zatrudnienia - czytamy w raporcie.

A najstarsi na rynku pracy? Boomersi niezmiennie cenią silnych liderów w organizacji. Ważna dla nich jest także stabilność zatrudnienia. - Szczególnie w trudniejszych czasach. Dlatego też zwracają bardziej uwagę na kondycję finansową pracodawcy - kończą autorzy raportu.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska