To, czy jesteś zobowiązany/a zapłacić za posiadanie psa, zależy od tego, czy gmina, w której mieszkasz, wprowadziła taką opłatę. Taka informacja powinna znaleźć się na stronie internetowej gminy. Radni przyjmują obowiązującą stawkę i terminy, w których trzeba ją uregulować. Pojawiają się także zwolnienia z tego obowiązku, np. gdy wzięliśmy psa ze schroniska albo czworonóg jest zachipowany. Są również ustawowe zwolnienie z opłaty za psa:
Zwolnienie ustawowe w całej Polsce. Nie płacisz za 1 psa, jeśli masz:
- orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój pies jest psem asystującym,
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe.
Jeśli masz więcej psów i spełniasz te warunki – zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa.
NIE płacisz za 1 lub 2 psy – jeśli płacisz podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płacisz wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.
W 2020 roku maksymalna stawka mogła wynieść nie więcej niż do 125,40 zł za jednego psa, w 2021 będzie górny limit to 130,30 zł rocznie. Stawki przyjęte przez gminy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego są znacznie niższe, czasem symboliczne. Przykłady opłaty za psa w regionie znajdziesz w galerii.
Każda gmina sama ustala wysokość opłaty, na przykład zależnie od wielkości i rasy psa. Podstawa prawna: Art. 18a i art. 19 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1170).
