MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-pomorskie. Partnerzy na dobrą i złą pogodę - ważne, aby z wody zrobili dobry użytek, nawodnili pola uprawne

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wodę trzeba retencjonować tam, gdzie spadnie - w korytach rzek, jezior, kanałów i mniejszych cieków. To sposób na szybko zmieniający się klimat, na przetrwanie okresów suszy
Wodę trzeba retencjonować tam, gdzie spadnie - w korytach rzek, jezior, kanałów i mniejszych cieków. To sposób na szybko zmieniający się klimat, na przetrwanie okresów suszy Fot. RZGW Bydgoszcz
Ostatnie miesiące były wyjątkowo mokre, opady przekroczyły wszelkie normy, ale nikt nie ma wątpliwości, że tak nie będzie wiecznie i w znów pojawi się susza. Dlatego ważne jest m.in. wzmacnianie lokalnych partnerstw wodnych.

Dyskutowano o tym w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie podczas dziesiątego, zatem jubileuszowego posiedzenia Lokalnych Partnerstw Wodnych (LPW) Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerstwa tworzą najważniejsze podmioty gospodarujące zasobami wodnymi w rolnictwie czy szerzej – na obszarach wiejskich, ale na poziomie lokalnym – do regionalnego do gminnego.

Rada Partnerstw Wodnych przyjęła priorytety działań na lata 2024-2026. To wzmocnienie i rozwijanie sprawczości LPW jako partnerów działających na obszarze powiatów, aktualizowanie powiatowych planów wodnych (PPW), rozwój infrastruktury wodnej z uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań oraz opracowanie i zgłaszanie postulatów prawnych.

Piotr Hemmerling, pierwszy wicewojewoda kujawsko-pomorski, zapewnił obecnych, że LPW naszego regionu będzie miało wsparcie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Wykorzystajmy wodę tam, gdzie spadła

- Najważniejsze jest, żeby woda była wykorzystywana tam gdzie spada, a nie żebyśmy ją tracili. W związku z tym retencja jest naprawdę istotna i te działania będziemy kontynuować – stwierdził podczas spotkania Mateusz Balcerowicz, zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Pochwalił też dobrą współpracę na rzecz rolnictwa z jednostkami samorządu terytorialnego, z LPW i ośrodkami doradztwa rolniczego.

Balcerowicz przypomniał, iż „Wody Polskie” opracowały Projekt Kształtowania Zasobów Wodnych, dzięki któremu wprowadzono rozwiązanie dotyczące retencji korytowej, czyli zatrzymywania wody w korytach rowów melioracyjnych i kanałów. W całym Kujawsko-Pomorskiem (na terenie którego administrują Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Warszawie i Bydgoszczy) oddano do użytku 213 obiektów hydrotechnicznych służących zarówno odwodnieniu danego obszaru, jak też nawodnieniu. W tym roku w regionie planowane są tylko 4 takie zadania.

To też może Cię zainteresować

„Wody Polskie” inwentaryzyją także w terenie istniejące od dawna urządzenia melioracji wodnych. Na razie z KPO pozyskano środki na inwentaryzację w 11 z 50 Zarządach Zlewni w całej Polsce z 50, w naszym regionie – w zarządach w Inowrocławiu i Toruniu.

- Znaleźliśmy już potencjalne źródło finansowania reszty i jest nim Bank Światowy – oświadczył wiceprezes Balcerowicz.

Podczas spotkania przedstawiciel "Wód Polskich" poruszył temat Nowego Planu Utrzymania Wód. - Obecnie tworzymy nowe plany, ponieważ ustawa Prawo wodne nakłada na nas pewną cykliczność. Namawiam właścicieli gruntów, spółki wodne, ODR-y, Lokalne Partnerstwa Wodne, abyście wzięli państwo udział w konsultacjach społecznych tych planów. Bo oczywiście wykonawca na podstawie dzisiaj istniejących planów dokonuje ich rewizji i przeglądu. Zaproponuję pewne rozwiązania, ale te rozwiązania będą wypadkową interesów różnych grup - dodał.

Europa łaknie wody, ale buduje już Niebieski Ład

Magdalena Rzeczkowska, dyrektor brukselskiego Biura Federacji Przedsiębiorców Polskich (która z uczestnikami konferencji połączyła się zdalnie) przedstawiła założenia Strategii Wodnej dla Europy.

- Widzimy problem właściwego gospodarowania wodami. Mamy jej deficyt, który do roku 2030 wyniesie około 56 procent. Dlatego jako polscy przedsiębiorcy chcemy być obecni w Brukseli przy budowie projektu Niebieskiego Ładu dla Europy, tworzeniu Komitetu do spraw Wody. Ten komitet to odpowiedź na rzecz niebieskiej infrastruktury. Będziemy proponować rozwiązania legislacyjne – mówiła Magdalena Rzeczkowska.

Jak dalej wyjaśniała – na problem wynikający z deficytu wody trzeba patrzeć horyzontalnie, szeroko, znaleźć rozwiązania systemowe, bo brak systemowych rozwiązać będzie miał wpływ na stabilność gospodarczą, społeczną i polityczną Wspólnoty i poszczególnych krajów członkowskich.

Europa powinna budować społeczeństwo, które potrafi korzystać z wody inteligentnie. Stąd zapoczątkowana w ubr. idea Niebieskiego Ładu dla Europy - European Blue Deal. Woda, zarządzanie nią, pojawia się polityce i systemie finansowania Komisji Europejskiej, jest w Pakiecie Klimatycznym.

Pani dyrektor przypomniała, że roczne straty wynikające z susz w krajach UE sięgają 40 mld euro, zaś luka inwestycyjna dotycząca tego problemu szacowana jest na 25 miliardów. Plan pilnych działań oraz inwestycji w ramach Niebieskiego Ładu zawiera się w 21 punktach i 15 zasadach.

Jest jednak problem z pozyskiwaniem środków z sektora prywatnego. Dlatego trzeba szukać wsparcia funduszy europejskich lub budżetowych - krajowych. Na inwestycje wodne proponuje się wyodrębnienie środków na poziomie europejskim. Konieczne jest, aby te zabiegi były oparte na łatwo dostępnych danych.

- Woda to odporność i bezpieczeństwo Europy. Potrzeba więc strategii w skali Europy i w dół – na poziomy państw. Ceny wody, płynące stąd podatki muszą być sprawiedliwe, ale o wartości wody trzeba rozmawiać otwarcie. Trzeba właściwie ocenić potrzeby inwestycyjne.

Należy także przygotować odpowiednie zasoby ludzkie, zbudować kadry oraz powołać komisarza ds. wody w randze wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. Nie bez znaczenie jest wykorzystanie nowoczesnych technologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska