MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem temperatura szaleje, ale pola się zielenią. Czyli idzie wiosna i nic jej nie zatrzyma

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wegetacja w Kujawsko-Pomorskiem ruszyła na dobre - pola uprawne i łąki zielenią się, woda opada.
Wegetacja w Kujawsko-Pomorskiem ruszyła na dobre - pola uprawne i łąki zielenią się, woda opada. Marek Weckwerth
W ostatnim czasie mamy bardzo niestabilną pogodę, co powodują duże wahania temperatury powietrza. To wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, ale wegetacji roślin nie zaszkodziło.

Średnia temperatury z pierwszych 10 dni marca na Kujawach i Pomorzu była wyższa od przeciętnej o ponad 4 stopnie Celsjusza, zaś amplituda temperatury, czyli różnica między najniższą i najwyższą wartością, wynosiła w tym czasie prawie 20 stopni. To ogromnie duża wartość.

- Na szczęście okres chłodu był bardzo krótki. W samej Bydgoszczy były tylko dwie takie noce, gdy temperatura spadła do 3 i 5 kresek poniżej zera. Zatem te przymrozki, mimo że nie ma pokrywy śnieżnej, generalnie nie spowodowały niepotrzebnych perturbacji w wegetacji roślin. Wokół, a teraz jestem na polach w okolicach Włocławka, robi się coraz bardziej zielono – mówi nam bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk, pracownik naukowy bydgoskiego oddziału Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach.

Opady, które pojawiły się w poniedziałek też nie były zbyt obfite i proces osuszania terenu po tej krótkiej przerwie (opadach) będzie postępował – woda będzie znikała (wsiąkała i parowała) z zagłębień terenu.

To też może Cię zainteresować

Woda opada także w rzekach. Na kujawsko-pomorskim odcinku Wisły obserwujemy w dużej części stan średni albo wciąż wysoki. Podobnie jest na Brdzie i Noteci. Do średniego stanu spadły poziomy w Łobżonce i Wdzie. Natomiast na Drwęcy wciąż mamy stan alarmowy i wysoki.

Wyż przyniesie w miarę stabilną aurę

- W rozkładzie ciśnienia w najbliższych dwóch tygodniach dominować będą średnie i wysokie wartości, a to oznacza okres spokojnej, raczej stabilnej pogody. Będzie to jednocześnie okres suchy, bo opady deszczu są spodziewane tylko raz – w sobotę 16 marca - i to raczej będą niewielkie opady, poniżej 5 milimetrów- kontynuuje Bogdan Bąk.

Wyż, który wpływa na aurę w naszym regionie, zalega na razie nad Skandynawią i Europą Środkową, ale będzie się przemieszczał w kierunku Rosji.

Temperatura wciąż będzie się wahać

Najbardziej zmiennym elementem nadchodzących dni będzie znów temperatura powietrza. Tym razem jej amplituda będzie mniejsza, ale także znacząca – wynosząca około 16 stopni, bo będzie zmieniała się w zakresie od - 1 do + 15.

Z prognozy wynika, że najcieplejszymi dniami będą piątek 15 marca i środa 27 bm., gdy temperatura może osiągnąć 15-16 stopni. W pierwszy dzień wiosny, czyli we czwartek 21 marca, powietrze ma się rozgrzać w regionie do 13-14 stopni Celsjusza.

Okresy chłodu (w dzień tylko 5-7 stopni) spodziewane są 17-19 i 23- 24 marca.

Prace na działce można już zacząć

Wyżowa, a częściej bardziej wyżowa pogoda sprawi, że oprócz wielu słonecznych chwil możemy spodziewać się też porannych zamgleń i mgieł.

- Myślę, że co bardziej niecierpliwi działkowcy wykorzystają przyjazną aurę i ruszą na swoje włości. Kierowcy zaś powinni zacząć myśleć o zmianie ogumienia, póki w warsztatach są jeszcze pustki – dodaje Bogdan Bąk.

* Koniec marca będzie więc bardzo ciepły jak na początek kalendarzowej wiosny, ale co przyniesie początek kwietnia, tego na razie nikt nie wie. Napływu bardzo zimnego powietrza ze Skandynawii nie da się wykluczyć, bowiem nie raz tak bywało.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska