
W Małej Nieszawce k. Torunia zachował się w bardzo dobrym stanie drewniany kościółek zbudowany w 1890 r. jako zbór menonicki. Po zakończeniu wojny przeszedł na własność parafii rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W Rojewie (pow. inowrocławski) można oglądać zabytkowy, wzniesiony w latach 1908-10 kościół pw. NMP Wspomożenia Wiernych. Należy do parafii rzymskokatolickiej, ale pierwotnie był ewangelicki. W tym samym czasie wybudowano pastorówkę (obecnie plebanię) i obiekt gospodarczy.

Ten piękny szachulcowy kościół pw. św. Jakuba Starszego (parafialny od lat 20. XX w.) można podziwiać w miejscowości Wielowicz k. Sośna (na Krajnie). Pierwsze zapiski o nim pojawiły się w 1617 r. Rozbudowany w 1747 r. z funduszy Aleksandra Potulickiego, który był starostą borzechowskim. Budowlę przedłużono w 1910 r. i dobudowano zakrystię.

Wieś Żałe w pow. rypińskim może pochwalić się kościołem parafialnym pw. św. Anny zbudowanym w latach 1930 - 1935. Początki parafii giną w mrokach dziejów, bo pierwszy drewniany kościół mógł powstać już czasach pierwszych osadników z Mazowsza lub Kujaw, a to niemal początki chrześcijaństwa w Polsce.
Przed współczesnym kościołem wznosiły się kolejno cztery drewniane. Do parafii Żałe należy także kaplica Studzianka, gdzie znajduje się słynący cudami obraz Św. Rodziny (patrz następne zdjęcie!).