Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie sanktuaria. Obrazy cudami słynące, święci wypraszający łaski

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W bydgoskiej katedrze, dawnym kościele farnym (widok od strony Brdy), od wieków czci się cudowny wizerunek Matki Boskiej Pięknej Miłości
W bydgoskiej katedrze, dawnym kościele farnym (widok od strony Brdy), od wieków czci się cudowny wizerunek Matki Boskiej Pięknej Miłości Marek Weckwerth
Zapraszamy na pielgrzymkowe szlaki Kujaw i Pomorza, rozszerzając ich tematykę o sanktuaria dedykowane różnym świętym.

Zaczęło się pod Łobżenicą

W naszym regionie jest niemało, bo ponad 30 sanktuariów, w większości maryjnych. U nas są dobrze znane i cieszą się dużą estymą wśród pielgrzymów oraz turystów, ale na tle Polski, a zwłaszcza zagranicy, ich sława przygasa.

To też może Cię zainteresować

Wyjątkiem jest sanktuarium maryjne w Górce Klasztornej koło Łobżenicy (diecezja bydgoska), jako że jest najstarszym miejscem kultu w Polsce. W kronikach zapisano, że objawienie miało miejsce w roku 1079, gdy pasterz bydła ujrzał na ogromnym dębie Najświętszą Maryję Pannę. W tutejszym kościele pw. NMP Niepokalanie Poczętej czci się obraz Matki Bożej Góreckiej z XVII stulecia, koronowany w roku 1965 przez prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Matka Boża w bydgoskiej katedrze

Bardzo starym ośrodkiem pielgrzymkowym jest bydgoski kościół farny, obecnie katedra diecezji bydgoskiej. To sanktuarium Matki Boskiej Pięknej Miłości, zwanej też Matką Bożą z Różą.

Jej wizerunek otaczano kultem od niepamiętnych czasów. Jej obraz zasłynął uzdrowieniami już przed pięcioma wiekami, co wynika z zapisków dawnych wizytacji biskupów kujawskich, które polecił skrzętnie przebadać kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski. Zgodnie z tradycją, cudowny obraz został namalowany w roku 1466 kończącym wojnę trzynastoletnią - w podzięce za ostateczne zwycięstwo wojsk polskich nad krzyżackimi. Fundatorem obrazu miał być Jan Kościelecki - ten sam, który nad Brdą, w miejscu drewnianego spalonego przez Krzyżaków, kazał wznieść murowany kościół farny.

W bydgoskiej farze czczony jest także drugi wizerunek - Matki Bożej Szkaplerznej, przechowywany tu od chwili kasacji przez władze pruskie klasztoru ojców Karmelitów, który do początku XIX wieku wznosił się na przeciwległym brzegu Brdy.

Na Drodze św. Jakuba

Najmłodsze sanktuarium w naszym regionie poświęcone jest św. Jakubowi. Ustanowiono je 25 lipca 2021 roku, ale mieści się w średniowiecznym kościele pw. św. Jakuba Apostoła, w dawnej farze Nowego Miasta Torunia, czyli tego, które zostało zbudowane poza pierwszą linią murów obronnych krzyżackiego Torunia.

Kościół św. Jakuba jest centrum szlaku pielgrzymkowego – Polskiej Drogi św. Jakuba, Szlaku Jakubowego (Camino Polaco). A przypomnijmy, że światowym centrum jest sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii, miejsce jego spoczynku. Wszystkie Drogi św. Jakuba prowadzą docelowo w to właśnie miejsce. Tamtejszy kościół został podniesiony do rangi katedry w 1075 roku. Był wielokrotnie przebudowywany od XVI do XVIII stulecia.

To też może Cię zainteresować

Toruński zaś kościół budowano od roku 1309, od wzniesienia prezbiterium. Inwestycję zakończyło oddanie w XV wieku ogromnego korpusu nawy. Do naszych czasów zachował bogaty wystrój wnętrza – poza oryginalnymi średniowiecznymi malowidłami naściennymi, także XIV-wieczny tzw. mistyczny krucyfiks oraz reprezentujący następne stulecie Czarny Krucyfiks, figura Matki Boskiej z początku XVI wieku, późnogotycka Pasja Toruńska (obraz).

U Świętych Polskich Braci Męczenników

Jednak wierni pielgrzymują nie tylko do mających wielowiekową tradycję sanktuariów - wielkie ich rzesze odwiedzają na przykład sanktuarium Świętych Polskich Braci Męczenników Bydgoszczy.

Jak powiedział swego czasu prymas Stefan Wyszyński - "świątynia ta ma upamiętniać po wsze czasy wszystkich bezimiennych Polaków, którzy oddawali swe życie za wiarę i ojczyznę, i nie zostali wyniesieni na ołtarze". W dekrecie erekcyjnym z 15 sierpnia 1976 roku kardynał napisał: "Tytuł Parafii i budującego się Kościoła parafialnego w dzielnicy Wyżyny, poświęcony Polskim Braciom Meczennikom, jest hołdem dla męczeńskiej śmierci mieszkańców Bydgoszczy w roku 1939 i upamiętnieniem męczeństwa ofiar naszego Narodu".

Pierwszymi polskimi męczennikami było pięciu pustelników zamordowanych w napadzie rabunkowym w nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku, najprawdopodobniej we wsi Święty Wojciech na ziemi lubuskiej.

Męczennikiem stał się także ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan podziemnej „Solidarności”, który właśnie w bydgoskim kościele 19 października 1984 roku odprawił swoją ostatnią w życiu mszę św. W drodze do Warszawy duchowny został uprowadzony i zamordowany przez oprawców z SB, a jego zwłoki wrzucone do Wisły poniżej zapory wodnej we Włocławku.

Golgota XX Wieku

Coraz więcej ludzi odwiedza także młodą Kalwarię Bydgoską w Fordonie-Golgotę XX wieku, która upamiętnia bydgoszczan zamordowanych przez hitlerowców w 1939 roku w fordońskiej Dolinie Śmierci.

Parafia i sanktuarium pw. Królowej Męczenników - Kalwaria bydgoska – Golgota XX wieku - erygowane były w październiku 2008 roku. Misteria Męki Pańskiej wystawiane są w Dolinie Śmierci od 2001 r.

* To dopiero początek naszego przeglądu sanktuariów Kujaw i Pomorza. Na kolejne odcinki zapraszamy w każdym magazynowym wydaniu „Pomorskiej” w sierpniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska