Były świadkami ważnych wydarzeń historycznych i rozgrywających się konfliktów zbrojnych. Od wieków górują nad miastami i mniejszymi miasteczkami w Kujawsko-Pomorskiem. Mowa oczywiście o zamkach. Są one bowiem jednymi z największych atrakcji turystycznych naszego regionu. Na terenie województwa znajduje się ich obecnie blisko 60, wliczając zarówno te najbardziej okazałe, jak i takie, po których zostały jedynie drobne pozostałości murów lub zarysy fosy i wałów.
Takie mamy piękne i majestatyczne zamki w Kujawsko-Pomorskiem. Turyści pokazują zdjęcia:
Widowiskowe twierdze w woj. kujawsko-pomorskim to przede wszystkim te wybudowane przez zakon krzyżacki
Historia naszego regionu jest bardzo bogata. W X–XII w. większość ziem należała do państwa pierwszych Piastów. Po sprowadzeniu w 1228 r. zakonu krzyżackiego nastąpiło rozdarcie terytorialne i wydzielenie dzielnicy kujawskiej. Krzyżacy zajęli ziemię chełmińską, a następnie przeszli do podboju ziem polskich - głównie Pomorza Gdańskiego (1308–1466), Kujaw i ziemi dobrzyńskiej (1331–1343). Właśnie z tego okresu, w północnej części naszego województwa powstało wiele majestatycznych warownych zamków, a także miast.
Jednakże nasz region to nie tylko zamki krzyżackie, znajdziemy też pozostałości po dawnych zamkach królewskich. Mowa między innymi o słynnym zamku w Kruszwicy, którego budowę zlecił Kazimierz Wielki, a po którym obecnie możemy jedynie podziwiać "Mysią Wieżę".
