Zobacz wideo: Komunikacyjny paraliż w Bydgoszczy - 8 lutego 2021
O tym, że trzeba być dobrze przygotowanym, przekonali się kierowcy w całej Polsce tkwiący w drogowych korkach podczas poniedziałkowego ataku zimy intensywnych opadów śniegu. W naszym regionie było podobnie. Szczęśliwie, na kolejne dni nie przewiduje się większych opadów.
Pamiętaj o zachowaniu odległości!
- W ten poniedziałek jechałem drogą krajową numer 10 z Torunia do miejscowości Rozgarty i z powrotem. W trudnych warunkach pogodowych samochody jechały wolno, a mimo to widziałem 5 stłuczek. Wszystkie zaistniały dlatego, że kierowcy nie utrzymali dostatecznie dużej odległości między pojazdami - mówi Bogusław Bach, właściciel Toruńskiej Akademii Jazdy, instruktor i licencjonowany kierowca rajdowy.
W normalnych warunkach wystarczy trzysekundowa odległość, ale teraz trzeba ją zwiększyć do siedmiu ośmiu. Należy wziąć pod uwagę to, że pod warstwą śniegu może być lód, a z nim mogą mieć problemy nawet najbardziej nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Na lód najlepsze są łyżwy.
Nie wyprzedzaj w koleinach
W zimowych warunkach na ośnieżonej drodze tworzą się śnieżne koleiny. Bogusław Bach radzi się ich trzymać i nie wyprzedzać, bowiem każda zmiana pasa ruchu wiąże się w ryzykiem poślizgu i wypadnięciem z toru jazdy.
W Polsce nie ma obowiązku sezonowej zmiany opon i nie wymagają tego ubezpieczyciele, ale postawą bezpieczeństwa jest zimowe ogumienie. Wielosezonowe, a tym bardziej letnie, nie sprawdza się na wyślizganym śniegu. Dlatego, jeśli asfalt nie jest czarny, nie warto ryzykować jazdy na oponach wielosezonowych i letnich.
Oczyść auto ze śniegu i lodu
Wciąż zdarzają się tacy, którym do jazdy wystarczy odskrobanie ze szronu i lodu niewielkiej części przedniej szyby. Nie ściągają śnieżnej czapy z pojazdu, bo wychodzą z założenia, że przecież zwieje ją pęd powietrza - przypominają specjaliści z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i uświadamiają, że jest to zagrożenie dla innych uczestników ruchu i brak odpowiedzialności.
Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa taryfikator mandatów przewiduje 400 zł.
Jedź z rozwagą - prosi GDDKiA
GDDKiA przypomina, że przy opadach śniegu służba drogowa może jedynie łagodzić skutki zimy, a pełną przejezdność zapewnić dopiero po pewnym czasie po ustaniu opadów.
Mandat za nieodśnieżony samochód 2021. Zobacz - jak możesz zostać ukarany
Jeśli drogą przejedzie pługosolarka, koła jadących za nią pojazdów przyspieszają działanie soli. W efekcie na prawym pasie (gdzie porusza się większość samochodów) najczęściej widać czarną nawierzchnię, a lewy pas pokryty jest cienką warstwą śniegu.
Pełne efekty działań służb drogowych będzie widać po ustaniu opadów śniegu, najszybciej na drogach objętych I i II standardem zimowego utrzymania, czyli na ok. 16 tysiącach kilometrów z 20 tysięcy, jakie są w utrzymaniu GDDKiA.
Jeśli poruszamy się bocznymi drogami lub w górach, warto pamiętać o dwóch rzeczach: łańcuchach na koła i łopacie do odgarniania śniegu. Warto też zatankować auto do pełna i zabrać dodatkową ciepłą odzież oraz termos z gorącą herbatą.
Informacje o warunkach ruchu
W GDDKiA działają Punkty Informacji Drogowej, które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je ich użytkownikom oraz mediom.
To też może Cię zainteresować
Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA www.gddkia.gov.pl w zakładce "Dla kierowców".
Szczegółowe informacje o warunkach panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111.
