
RADZYŃ CHEŁMIŃSKI, POWIAT GRUDZIĄDZKI
Zamek wybudowany przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV w. Pełnił w Państwie Zakonnym ważną funkcję gospodarczą, militarną.
Jako ciekawostkę dodamy, że - to właśnie tutaj - zdeponowano poważną część skarbca zakonnego, w tym osobiste kosztowności Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena.
Do dzisiejszych czasów najlepiej zachowało się skrzydło południowe zamku.

TORUŃ
Ruiny zamku krzyżackiego - pamiątka po pierwszej i najstarszej warowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej.
"Komturski zamek, którego budowę rozpoczęto po połowie XIII wieku, składał się z zamku głównego, międzymurza i przedzamczy (północnego, górnego i dolnego). Zamek został zdobyty w lutym 1454 r. przez mieszczan Starego Miasta Torunia, co było fizycznym rozpoczęciem polsko-krzyżackiej wojny trzynastoletniej", czytamy na stronie turystyka.torun.pl.
Najlepiej zachowana do dziś jest wieża Gdanisko.

ZŁOTORIA, POWIAT TORUŃSKI
Zamek położony w malowniczym miejscu - u ujścia Drwęcy do Wisły. Decyzja o tym, aby w Złotorii powstał nowy zamek obronny, zapadła w 1343 roku.
33 lata później doszło do jego oblężenia. Schronił się tutaj Władysław Biały, który sprzeciwił się królowi Ludwikowi Węgierskiemu. Zamek oblegał książę słupski Kaźko. Choć udało mu się go zdobyć, trudno mówić o zwycięstwie księcia - został on bowiem ciężko ranny w głowę. Niedługo potem zmarł w Bydgoszczy.
Po zamku zachowały się fragmenty wieży, murów obronnych i murów przedzamcza.

BOBROWNIKI, POWIAT LIPNOWSKI
Ruiny zamku gotyckiego z XIV wieku.
Stąd zarządzali ziemią dobrzyńską kolejno - władcy piastowscy, krzyżaccy wójtowie i starostowie grodowi polskiego króla.
Warownia zaczęła popadać w ruinę na wskutek szwedzkich najazdów (XVII w.). Pozyskana cegła została wykorzystana jako budowlany budulec m.in. w Ciechocinku.