Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kumple do chlania przez internet

Lucyna Talaśka-Klich
W internecie krążą serwisy, w których młodzi ludzie, często jeszcze dzieci, szukają sobie "towarzystwa na małe sponiewieranko". Wśród nieletnich nastała moda na picie
W internecie krążą serwisy, w których młodzi ludzie, często jeszcze dzieci, szukają sobie "towarzystwa na małe sponiewieranko". Wśród nieletnich nastała moda na picie Fot. Archiwum
Patryk (ksywa Patyk) nie wierzy, że jest alkoholikiem. - Przecież mam dopiero siedemnaście lat - mówi.

Co z tego, że nie wyobraża sobie dnia bez chociażby kilku piw? Albo bez wina za 5 złotych. - Mój stary to alkoholik - przyznaje. - I brat, i facet mojej siory. Ale ja jestem gość. Piję tylko dla towarzystwa.

Towarzystwo Patryka to Czarna Menda (ksywę zawdzięcza podobno nazwie drinka z taniego wina i mocnej kawy), Maryśka, Adaś (15-latek, pije z nimi od niedawna, ksywy się jeszcze nie dorobił) i Menel. Na jego siostrę mówią tak zwyczajnie - Mała. Nie urosła, bo od dawna zadaje się z Menelem, a ten pije codziennie i chce, żeby ona dotrzymywała mu kroku. - Siora zaczęła chlać tak pięć lat temu, jak miała trzynaście lat - przyznaje Patryk.

Kumple przez internet
Bywa, że nikt z bydgoskiego towarzystwa nie może się z Patrykiem napić. - Wtedy szukam kumpli przez internet - opowiada chłopak. - To żaden problem. Jest na przykład taka stronka o chlaniu. Ostatnio serwis jest modernizowany, ale żyje. Można tam wejść, znaleźć namiary na takich co bardzo chcą się nałoić i się umówić.

Zaglądam na stronę o chlaniu. Czytam, że jeśli "jakimś trafem lądujesz w całkiem obcym mieście i nie wiesz z kim zrobić winko pod chmurką, a okoliczni żule spod monopola nie wyglądają zbyt przyjaźnie to (tu adres strony) jest rozwiązaniem Twojego problemu. Sprawdź, gdzie jesteś, przypomnij sobie ile masz lat, zdecyduj, czego chcesz się napić i poszukaj sobie towarzystwa na małe sponiewieranko!".

W galerii userów znajduję zdjęcia wielu młodych ludzi z flaszkami. Są też profile nawet 14-letnich dziewczynek. Podobno ta strona przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich (tak napisano w regulaminie) i jej właściciel nie bierze odpowiedzialności za niepełnoletnich ani za "ewentualnie powstałe podczas imprez urazy, zgony, straty finansowe, aresztowania, zniszczenia materialne itp." Mało tego! Z regulaminu można się też dowiedzieć, że nie jest to strona namawiająca do spożywania alkoholu. Czytamy: "(...)potępiamy alkoholizm, a szczególnie pijaństwo wśród nieletnich". Ale wpisy nieletnich przez wiele tygodni nie znikają ze strony. Podobnie jak wiele wulgarnych zdjęć i wpisów.

"Lubię pić, a potem bić", "Jestem w Wawce, szukam kogoś z kim mogę pierdolnąć winko gdzieś pod mostem", "Nie ma to jak być w pijackiej kompanii - jestem w niebie!!!" Alkohol jest Bogiem!!! Zdrówko",, "Właśnie Esperal zapiłem - nic mnie nie powstrzyma od picia taniego wina"
Są na niej na przykład zdjęcia chłopaka w sutannie (na jednej z fotek pokazuje strużkę moczu) i nagiego chłopaka leżącego na betonie, obok którego stoi grupka gapiów. Ten ostatni o sobie (pisownia oryginalna): "gdy zachleje piwskiem ryja, lubie siorbać prosto z kija".

Życiowy odprysk
Dr Wojciech Knieć, socjolog z UMK w Toruniu: - Ta strona mnie zszokowała! Ludzie, którzy z niej korzystają, organizują się tylko po to, żeby się upić. Alkohol stał się dla nich sednem dobrej zabawy. To znak naszych czasów, w których coraz trudniej znaleźć sobie towarzystwo, więc młodzi ludzie sięgają po pretekst - pijaństwo. To także manifestacja niepokojącego stylu życia, w którym dominuje próba ucieczki przed frustracją poprzez szaleńczą wręcz zabawę.

"Wreszcie jestem chyba w raju, zasuwam cały tydzień po to żeby w weekend umrzeć i narodzić się na nowo" - napisał internauta. Inny dodał: "Piję by paść, padam by wstać, wstaję by pić, piję by żyć".

Ten kto pije najwięcej, zbiera najwięcej pochwał internautów. Dla nich liczą się też okoliczności. Im bardziej są skandalizujące a opisy wulgarne, tym większym uznaniem cieszy się autor zwierzeń. - Dla nich nie ma żadnych świętości, autorytetów - dodaje socjolog. - Takie zachowanie powinno zostać napiętnowane, ale problem w tym, że w Polsce jest ogólne przyzwolenie na picie alkoholu. Robiliśmy badania w podmiejskich szkołach i okazało się, że nawet uczniowie piątych, szóstych klas szkół podstawowych nie widzą nic złego w piciu alkoholu przez młodzież. Upijające się szesnastolatki już nikogo nie dziwią. Po alkohol sięgają coraz młodsze dzieci. Kroczymy drogą wydeptaną przez Irlandię. Jeżdżę do tego kraju od piętnastu lat i widzę, że tam pije się coraz więcej i coraz częściej. Ostre imprezy zaczynają się w czwartek, a w niedzielę jest leczenie potężnego kaca. Liczba uzależnionych od alkoholu rośnie. W Polsce też.

- Wśród nieletnich nastała moda na picie - uważa Barbara Domagała, dyrektor Bydgoskiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA. - Wiem, że są strony w internecie, na których nawet 11-letnie dzieci chwalą się tym, że się upijają. Ten problem jest coraz bardziej widoczny we wszystkich krajach europejskich, choć na Zachodzie jest gorzej niż w Polsce.

Cóż zatem robić? - Bardzo długo profilaktyka opierała się między innymi na zakazywaniu i utrudnianiu nieletnim dostępu do alkoholu - tłumaczy dyrektor Domagała. - A wyniki badań profesora Roberta Blocka pokazały, że eksperymentowanie z alkoholem jest wpisane w normę rozwojową. Młody człowiek musi wszystkiego dotknąć, posmakować... Ważna jest jednak postawa rodziców. Czy przymkną oko na takie eksperymenty jak kiedyś w pewnej reklamie piwa? Zresztą do dziś wielu młodych ludzi, a nawet ich rodziców uważa, że piwo to tylko taki napój.

Dodaje, że bardzo ważna jest też postawa innych - na przykład nauczycieli, czy przechodniów, którzy nie powinni przechodzić obojętnie obok pijanego dziecka.
Ustawa nie zabrania propagowania picia

Na jedną ze stron o piciu alkoholu zajrzeli też pracownicy Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: "Treści zamieszczone na rzeczonej stronie internetowej propagują niezdrowy model picia napojów alkoholowych, co należy uznać za wysoce niewłaściwe, jednakże ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr. 70, poz. 473 z późn. zm.) nie zabrania wprost propagowania takich treści."

Podinsp. dr Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy komendanta głównego policji: - To dziwne, że są takie osoby, dla których upijanie się i pokazywanie w takim stanie swoich zdjęć jest powodem do dumy. Może w ten sposób szukają akceptacji, chcą, by ktoś ich zauważył? Nieciekawy to jednak sposób zaistnienia, nawet w internecie. Jeśli ktoś znajdzie w sieci zdjęcia czy filmiki pokazujące pijane dzieci, rozpijane przez dorosłych lub wpisy popularyzujące picie wśród nieletnich, może to zgłosić najbliższej jednostce policji. Sprawdzimy to, gdyż w takiej sytuacji mamy do czynienia z zagrożeniem demoralizacją nieletniego.

Wątpliwości agencji wzbudził jedynie dział, w którym zamieszczono zdjęcia etykiet wysokoprocentowych napojów alkoholowych. "W związku z powyższym Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zwróci się do właścicieli strony, aby niezwłocznie usunęli powyższe treści rozpowszechniające marki napojów alkoholowych."

My też próbowaliśmy skontaktować się z właścicielami strony o chlaniu. Nawet odpowiedzieli na maila, ale nie na pytania.

Będę na You Tube
Patryk nie wierzy, by zamykanie takich stron mogło coś zmienić. - Zniknie jedna, pojawi się dziesięć innych - przekonuje. - Bo ludzie chcą ze sobą gadać.
- To pogadajmy - proponuję.
- O czym? - pyta chłopak.
- O czymkolwiek.
- O jabolach i imprezkach może być?
- A czym jeszcze się interesujesz?
Cisza. - Chyba tylko chlaniem - pada po chwili. - No i internetem.
- A czego szukasz w internecie?
- Głównie jajcarzy, co chleją na umór - wyjaśnia Patryk. - W niektórych serwisach można znaleźć pojarane filmiki z imprez. Jak się schlam, to też coś nagram. Będę na YouTube!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska