Roztocze to przepiękna kraina w Polsce południowo-wschodniej, stanowiąca łącznik między Wyżyną Lubelską i Podolem. Jedną z jego pereł jest uzdrowiskowy Krasnobród.
Krasnobród koło Zamościa w woj. lubelskim, urokliwie położona w dolinie rzeki Wieprz roztoczańska miejscowość letniskowa, uzyskała oficjalnie status uzdrowiska 29 sierpnia 2002 r., gdy weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów.
Rządowa decyzja usankcjonowała wieloletnie tradycje tutejszego lecznictwa sanatoryjnego oraz istnienie w Krasnobrodzie nowoczesnej bazy uzdrowiskowej.
Walory uzdrowiskowe Krasnobrodu doceniano już w XIX w. Wówczas powstało tu pierwsze w Polsce sanatorium przeciwgruźlicze, gdzie chorym przywracano zdrowie wykorzystując m.in. kobyle mleko.
Zdrój ambulatoryjny
W okresie międzywojennym powzięto działania w celu przywrócenia Krasnobrodowi roli miejscowości leczniczej. Powstało wówczas sanatorium, które zostało zniszczone w czasie II wojny. W latach 50. ub. wieku w XVI-wiecznym zabytkowym pałacu Leszczyńskich powstało sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci, które po różnych reorganizacjach i przebudowach funkcjonuje do dziś. Nosi nazwę Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka. To w oparciu o bazę tego kompleksu rozwijana będzie działalność krasnobrodzkiego zdrojowiska. Niedawno gruntownie zmodernizowano jeden z jego pawilonów, dobudowując kondygnację i przystosowując do współczesnych standardów.
Specjaliści, opracowujący na zlecenie władz Krasnobrodu koncepcję rozwoju uzdrowiska, zaproponowali przyjęcie rozwiązań nie wymagających znaczących inwestycji, lecz sprowadzających się do leczenia ambulatoryjnego, szeroko stosowanego w kurortach zachodniej Europy. Kuracjusze mieszkają w pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych oraz kwaterach prywatnych i korzystają z opieki lekarzy specjalistów w przychodni uzdrowiskowej, zabiegi przyjmując w zakładzie przyrodoleczniczym. Zaletą takiego systemu jest czerpanie stałych dochodów z wynajmu pokoi przez mieszkańców.
W pięknym krajobrazie
Blisko 3-tysięczny Krasnobród ma niezaprzeczalne walory wypoczynkowo-wczasowo-uzdrowiskowe. Tutejszy klimat cechuje duże nasłonecznienie, bogactwo korzystnie oddziałujących na organizm olejków eterycznych z okolicznych lasów, duża zawartość jodu, wapnia i magnezu w powietrzu, co wspomaga leczenie dróg oddechowych i alergicznych. Występują tu liczne źródła mineralne, złoża solanki (choć na razie jej eksploatacja nie jest brana pod uwagę) i bardzo bogate pokłady borowiny wysokiej jakości.
W mieście i okolicy nie sposób się nudzić. To rejon nadzwyczaj ciekawy. Ogromnym jego atutem są walory krajobrazowe, zwłaszcza przepiękne, niezwykle malownicze pełne lasów i pagórków okolice. W pobliżu jest zalew i kąpielisko, mnóstwo ścieżek rowerowych i spacerowych, a także wyciąg narciarski, co sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Niedaleko leży Zamość, perła renesansu, miasto, które jest obowiązkowym punktem zwiedzania każdego Polaka.
Dar Marysieńki Sobieskiej
W wymiarze duchowym Krasnobród wyróżniają tradycje związane z tutejszym sławnym sanktuarium maryjnym. W tym regionie silny jest kult Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. Miejscowy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, wchodzący w skład zespołu klasztornego dominikanów ufundowała Marysieńka Sobieska jako wotum wdzięczności za uzdrowienie. Przybywający do Krasnobrodu pielgrzymi modlą się również przy tutejszych, słynących z ozdrowieńczej mocy źródłach - w Kaplicy Św. Rocha i Kaplicy Objawień na Wodzie. Przy kościele urządzono muzeum etnograficzne i przyrodnicze, a to też atrakcja dla gości.
Rozwojowi zdroju powinny też pomóc tradycje letniskowe miejscowości, sięgające lat międzywojennych. Jest tu wiele pensjonatów uzdrowiskowych o zróżnicowanym standardzie, w których łącznie znajduje się ok. 1200 miejsc noclegowych.
Te i szereg innych atutów powinny pomóc w wykreowaniu Krasnobrodu jako dobrego, gościnnego i przyjaznego kuracjuszom uzdrowiska i wczasowiska.