Zobacz wideo:
Koronawirus - pojawiły się nowe objawy -
Wcześniej do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych, gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka, potrzebna była decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam pozyska odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia, czyli systemu EWP, w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.
ZUS sam pozyska dane o kwarantannie lub izolacji
Po wejściu w życie zmienionych przepisów dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
- Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS – zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Szef musi szybko wiedzieć o nieobecności w pracy
Pracownik, który będzie poddany kwarantannie albo przebywający w izolacji domowej, musi o tym fakcie powiadomić swojego pracodawcę. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo.
Ile ma na to czasu? Przepisy mówią o tym, że pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Pracownik musi powiadomić szefa nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.
Zasiłek policzą z ostatnich dwunastu miesięcy
Pracownik poddawany kwarantannie lub izolacji domowej nie zostanie bez środków do życia. Przepisy mówią, że ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej), przysługuje zasiłek chorobowy. - Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. I za taką należy uznać okres kwarantanny - zaznacza Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Nadzoru w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy.
Jak dodaje, za czas trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe.
W przypadku pracownika jest to 80 proc. jego wynagrodzenia z okresu dwunastu miesięcy.
