Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna - zmiany. Nie trzeba już dostarczać szefowi lub ZUS decyzji o kwarantannie czy izolacji

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Pracownik poddawany kwarantannie lub izolacji domowej nie zostanie bez środków do życia.
Pracownik poddawany kwarantannie lub izolacji domowej nie zostanie bez środków do życia. 123RF
Ważna informacja dla osób skierowanych na kwarantannę lub objętych izolacją domową i ubiegających się o wypłatę zasiłku. Nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego.

Zobacz wideo:
Koronawirus - pojawiły się nowe objawy -

Wcześniej do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych, gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka, potrzebna była decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam pozyska odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia, czyli systemu EWP, w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

ZUS sam pozyska dane o kwarantannie lub izolacji

Po wejściu w życie zmienionych przepisów dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

- Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS – zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Szef musi szybko wiedzieć o nieobecności w pracy

Pracownik, który będzie poddany kwarantannie albo przebywający w izolacji domowej, musi o tym fakcie powiadomić swojego pracodawcę. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo.

Ile ma na to czasu? Przepisy mówią o tym, że pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Pracownik musi powiadomić szefa nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Zasiłek policzą z ostatnich dwunastu miesięcy

Pracownik poddawany kwarantannie lub izolacji domowej nie zostanie bez środków do życia. Przepisy mówią, że ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej), przysługuje zasiłek chorobowy. - Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. I za taką należy uznać okres kwarantanny - zaznacza Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Nadzoru w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy.

Jak dodaje, za czas trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe.

W przypadku pracownika jest to 80 proc. jego wynagrodzenia z okresu dwunastu miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska