Akcenty nawiązujące do prezydencji Polski w Unii Europejskiej odkryjemy jeszcze w maju na naszych rabatach. Projekty dywanów kwiatowych, jak co roku, stworzyła Czesława Strzelecka, emerytowany pracownik Urzędu Miasta w Chełmnie.
Nie może zabraknąć także motywów miłosnych, ponieważ chełmnianie między innymi kwiatami wyrażają swoje gorące uczucia. - Z przygotowanymi na papierze przez panią Czesławę rysunkami pracownicy zieleni miejskiej otrzymują wytyczne, ile potrzeba poszczególnych kwiatów i jakiego mają być koloru - mówi Bogumiła Szymańska, inspektor ds. utrzymania i konserwacji zieleni w Urzędzie Miasta w Chełmnie. - W tym roku oprócz kwiatów czerwonych, wykorzystywanych przede wszystkim do tworzenia motywów miłosnych, przeważać będą niebieskie i żółte - nawiązujące do kolorów unijnej flagi. Na głównym dywanie pojawią się dwie flagi - unijna oraz polska. Obok nich - biały gołąb, symbol pokoju.
W unijnym kolorze będzie również zegar, który wymierzał będzie czas przy smoku na plantach. - Niebiesko-żółty zegar z kwiatów będzie miał zamontowany mechanizm i rzeczywiście jego wskazówki pokażą właściwą godzinę - podkreśla Bogumiła Szymańska
Przy fontannie przy Bramce Grudziądzkiej podziwiać będziemy motywy serduszek, podobnie jak przy tej starej w parku. Kwietnik przy bramce nie będzie miał żadnego motywu tematycznego.
Warto będzie rzucić okiem na dywan umieszczony na starówce. Ułożone tam zostanie logo Chełmna - czerwone serce z panoramą miasta.
Na dywanie przy Grobie Nieznanego Żołnierza pojawią się dwa ptaki. Na jednym z dywanów zobaczymy uścisk dłoni. - Ma to być taki symbol prośba o zgodę polsko-polską, zarówno w odniesieniu do wielkiej polityki, ale i tej lokalnej - przyznają w zieleni miejskiej.
Niewiele zmieni się natomiast przy pomniku Pamięć i Tolerancja w parku na plantach. Kwietnik zachowany zostanie w kolorach narodowych Izraela, a jedyną zmianą będzie układ kwiatów na rabatach.
Pracownicy zieleni rozpoczną tworzenie dywanów po 15 maja, po "zimnej Zośce". - Zazwyczaj w maju są dwa-trzy dni przymrozków nocnych, a nie chcielibyśmy, by kwiaty zamarzły - tłumaczy szefowa zieleni. - Jest ich około 50 tysięcy, większość stanowią: begonie w różnych kolorach, aksamitki, petunie, szałwia, żumiszki oraz kolensa.
Czytaj e-wydanie »