- Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego miasta, które zamieszkuje powyżej 5 tysięcy mieszkańców, otrzymały unijne pieniądze na rewitalizację ich najstarszych części. Niestety Łabiszyn, ze względu na wytyczne, tak jak wiele innych podobnych miasteczek, nie mógł i nie załapał się do realizacji tego przedsięwzięcia - powiedział Jacek Idzi Kaczmarek, burmistrz Łabiszyna. W podobnej sytuacji z terenu naszego powiatu znalazł się także Janowiec Wielkopolski.
Unijne pieniądze na odnowę najstarszych części miast otrzymały tylko Żnin oraz Barcin. W tym ostatnim odnowiono już cały rynek, łącznie z zamontowaniem nowoczesnej fontanny.
- Burmistrzowie miast, które nie zakwalifikowały się do rewitalizacji, troszkę się zbuntowali. Omawialiśmy tę sprawę na konwentach burmistrzów, które odbywają się od czasu do czasu - dodał nasz rozmówca.
Urząd Marszałkowski przygotował więc alternatywę. Jej robocza nazwa to "Fundusz rewitalizacji dla małych miast". - Jednak, aby takie miejscowości, jak Łabiszyn mogły ubiegać się o pieniądze, muszą wykorzystać fundusze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - powiedziała Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.
- My to oczywiście robimy. Od października w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich odnawiana jest nasza zabytkowa Wyspa. Rewiatalizacja miała zakończyć się z końcem 2009 roku, jednak ze względu na warunki atmosferyczne, panujące na przełomie listopada i grudnia, przesunięto termin zakończenia prac do końca marca tego roku - oznajmił burmistrz.
Jacek Idzi Kaczmarek przewiduje, iż najpierw, jesli zostanie przyznane dofinansowanie, zmieni się oblicze ulicy Mickiewicza. W planach m.in. wymiana nawierzchni ulicy i chodników oraz regulacja szerokości. Burmistrz szacuje, że na to zadanie gmina może pozyskać nawet 320 tys. złotych.