Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łąki w Kujawsko-Pomorskiem. Coraz więcej kwiatów polnych między blokami

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Łąka nie wymaga podlewania i jest odporna na suszę. Kwiaty polne mają złożony system korzeniowy, który wiąże wodę deszczową w glebie, dlatego łąka zatrzymuje wilgoć zdecydowanie dłużej niż trawnik. Zobaczcie w naszej galerii łąki w kujawsko-pomorskich miastach.
Łąka nie wymaga podlewania i jest odporna na suszę. Kwiaty polne mają złożony system korzeniowy, który wiąże wodę deszczową w glebie, dlatego łąka zatrzymuje wilgoć zdecydowanie dłużej niż trawnik. Zobaczcie w naszej galerii łąki w kujawsko-pomorskich miastach. Pixabay
Samorządy odchodzą od trawników na rzecz łąk. Polne kwiaty w Kujawsko-Pomorskiem można liczyć w hektarach. Łąki są też pupilkami Zielonego Ładu, nasiona kwiatów polnych rozdaje właśnie ministerstwo rolnictwa.

Przedszkola i szkoły mogą dostać od ministerstwa rolnictwa mieszankę nasion polskich roślin łąkowych, która wystarczy na założenie 50 m kw. łąki kwietnej. To w związku ze zbliżającym się pierwszym dniem wiosny. Zgłoszenia są przyjmowane do 13 marca.

Rolnikom pomaga zatrzymać wodę

Unia Europejska zachęca rolników do siania pasów kwietnych między uprawami dla poprawy bioróżnorodności.

- Łąka jest schronieniem nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie – tłumaczy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Kwiaty polne mają złożony system korzeniowy, który wiąże wodę deszczową w glebie, dlatego łąka zatrzymuje wilgoć zdecydowanie dłużej niż trawnik.

Łąka to tańsze rozwiązanie dla miast

Poza tym jest odporna na suszę, a gdy zdarzy się ulewa, wchłonie ją lepiej niż trawnik, dzięki czemu zmniejszy powierzchniowy spływ wody, który często prowadzi do podtopień. Dlatego coraz chętniej wykorzystywana jest w miastach. Golub-Dobrzyń, Toruń, Kruszwica, Bydgoszcz, Inowrocław, Świecie, Włocławek, a także inne miejscowości zainteresowały się łąkami i ma ich przybywać, bo są tańsze w utrzymaniu od trawników. - Przede wszystkim dlatego, że nie trzeba ich często kosić (1-2 razy w roku), czyli kilka-kilkanaście razy mniej, niż trawnik. Łąki ograniczają emisję spalin do środowiska, obniżają temperaturę powietrza – wspomagają walkę z tzw. miejską wyspą ciepła, szczególnie w upalne dni – wylicza MRiRW.

Jak założyć łąkę?

W użyciu jest aż 60 gatunków roślin łąkowych. Jak założyć łąkę? Radzi resort rolnictwa:

  • Łąkę kwietną możemy wysiewać przez niemal cały rok, jednak najlepiej to zrobić wiosną – od marca do maja, lub jesienią – od września do listopada. Wysiew możliwy jest też latem, ale należy wtedy podlewać łąkę, by zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność podłoża.
  • Przed wysianiem kwietnej łąki musimy pozbyć się uporczywych chwastów. Najlepiej jest usunąć wierzchnią warstwę gleby z darnią (5 - 10 cm). Wtedy usuwa się też nasiona, które wytworzyły chwasty.
  • Przed wysiewem nasion glebę spulchniamy i wyrównujemy. Musi być starannie rozdrobniona, by nasiona miały optymalne warunki do kiełkowania. Zwieńczeniem prac jest dokładne zgrabienie terenu.
  • Siejemy na powierzchnię gruntu. Możemy wymieszać nasiona z piaskiem lub suchymi trocinami, co pomoże wysiać je równomiernie. Nie przysypujmy ich ziemią ani piaskiem, gdyż niektóre wymagają światła do wykiełkowania. Wystarczy, że dociśniemy je do ziemi przez udeptanie lub wałowanie. Dzięki temu nasiona będą mieć kontakt z wilgotną glebą, nie zostaną wywiane przez wiatr i szybciej wykiełkują.
  • Woda jest niezbędna, aby rośliny mogły zakiełkować i dobrze rozwijać. Jeśli jednak będą się rozwijały nierównomiernie, nie ma problemu - niektóre zakwitną w kolejnym sezonie.
  • Na mało urodzajnej ziemi rośliny łąkowe rosną równomiernie, a na bardzo żyznym podłożu gatunki o silnym wzroście szybko zagłuszają te wolniej rosnące. Łąka kwietna osiąga dojrzałość w drugim roku użytkowania, bo niektóre gatunki zakwitają w drugim roku po wysiewie.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska