https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laski Wielkie. Historia trafiła na ich ścianę

IWO
Kaziemierz Wierski i Paweł Brzykcy z dumą prezentują zbiory
Kaziemierz Wierski i Paweł Brzykcy z dumą prezentują zbiory Fot. autor
Dyrektorzy szkoły w Laskach Wielkich - emerytowany i obecny - zbierają tablice, które mówią o przeszłości okolicy. - Już zatrzymują się przy nich mieszkańcy, wspominając stare dzieje - przyznają.

Ściana zatytułowana "Z naszej przeszłości" znajduje się w sercu Lasek, w budynku, gdzie dziś są zerówka, biblioteka, salka gimnastyczna. A wcześniej... Nasi rozmówcy - Kazimierz Wierski i Paweł Brzykcy - wymieniają: - Świetlica wiejska, siedziba KGW z kuchnią, sklepik, apteka, poczta. To tu przychodziło się na zabawy, tu przyjeżdżało kino objazdowe. Ile tu par się zeszło, ile miłości narodziło!
Najstarsza tablica? - dociekamy. - Ta mówiąca o działającej OSP w Chomiąży Szlacheckiej. Może mieć ponad 60 lat - przyznaje K. Wierski.

A są tu także inne: Szkoła Podstawowa w Ostrówcach (zlikwidowana w 1997), SP Obudno (likwid. w 97), Zbiorcza Szkoła Gminna w Gąsawie Filia w Laskach Wielkich, a także informująca, że właśnie w tym budynku istniało kiedyś Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej.

Tablic jest więcej, a inicjatorzy mają nadzieję, że zbiór powiększy się o kolejne.
Już zresztą jest pierwszy odzew. - Odwiedziłem pana Mieczysława Sommera, sołysa - seniora Murczynka w gminie Żnin. Ofiarował nam właśnie tablicę, na której jest orzeł z koroną i napis Sołectwo Murczynek. Pochodzi z okresu międzywojennego. Oczywiście dar pana Sommera znajdzie godne miejsce w Laskach - mówi K. Wierski.

- Chętnie przyjmiemy tablice nie tylko nieistniejących instytucji, ale i firm w powiecie żnińskim. Ocalimy od zapomienia historię regionu. Kto mógłby takie przekazać, wystarczy skontaktować się ze szkołą w Laskach - mówi Paweł Brzykcy.

Pomysłodawcy przyznają, że ściana "Z naszej przeszłości" już wywołała zainteresowanie, co dało się zauważyć podczas imprezy dla babć i dziadków. - Seniorzy zatrzymywali się, z sentymentem wspominali szkoły, które już nie istnieją. Widzimy, że ekspozycja tablic może być dobrym pretekstem do tego, by zaprosić kolejne ciekawe osoby z regionu do naszej szkoły. Niech opowiadają uczniom, jak to dawniej bywało!

Wiadomości ze Żnina

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Zyga, Ty jestes jakiś antykomunista!!! Pewneie w ostatnim ustroju burzyla się w Tobie krew szlachcica bez wlości,ha ha

NIE MA JAK SZLACHECTWO ZASCIANKOWE
w
wojtek j
Zyga, Ty jestes jakiś antykomunista!!! Pewneie w ostatnim ustroju burzyla się w Tobie krew szlachcica bez wlości,ha ha
s
ss
Pan Wierski robi kawał dobrej roboty ityle w temacie,slucham radia i obserwuje a szkoła? No coż, zawsze cos się tam dzieje bo gdzie ma się dziać jak nie tam na tej opuszczonej polskiej prowincji.Władza ma za nic polską wieś, tylko małe pomysly to ratują
w
wąsz
Ty Zzzyguuuśśśśś urodziłeś się wczoraj? To może by tak uczyć tylko historii starożytnej ... długo, długo nic ... i ostatnie dwadzieścia, nie ostatnie 4 lata sukcesów.
z
zygmund
Co tam się dzieje,niech powieszą jeszcze o zgrozo tablicę np. Urządu Bespieczeństwa, ORMO albo Tu rekwirujemy zboże i to jest piękne dla kogo? Zaproście Kiszczaka to też było! .Czy dyrektor robi ze szkoły muzeum czy szkole.Nie trudno mieć wrażenie po tym mundurach,defiladach,musztrach i muzeum to zabawa jak w dużego chłopca. A gdzie są dzieci? może coś o nich,to ich szkola chyba,że to komuś odpowiada
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska