Pomnik zwycięskiej bitwy, którą wojska Jagiełły stoczyły z Krzyżakami 10 października 1410 roku tylko przypadkiem stanął pod samym Koronowem (przy drodze krajowej nr 25). A powinien stać między odległym Łąskiem Wielkim a Wilczem, bo tam właśnie, na wzgórzach, doszło do bitwy.
W samym Łąsku nie ma nawet tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Pomyślało za to o tym pobliskie Wilcze. Tablicę ustawiono tam w roku 2010, w 600 rocznicę bitwy pod Koronowem.
W Łąsku Wielkim natomiast wspomnienie tej bitwy znaleźć można na miejscowym cmentarzu. - Jeden z Krzyżaków ranny w bitwie dostał się do niewoli - opowiada emerytowana nauczycielka, kiedyś dyrektorka szkoły, dziś sołtys Łąska Wielkiego.
- Zakochał się w córce młynarza, łamiąc śluby zakonne ożenił się i pozostał. Okazało się, że był człowiekiem bardzo majętnym. W roku 1418 roku wydzierżawił od Cystersów pobliskie Wilcze. W krótkim czasie rodzina kupiła tę wieś, potem okoliczne majątki: Dziedno, Lucim, Buszkowo, Nowy Dwór.
Krzyżakiem, który zakochał się w pięknej młynarce był Friedrich von Friedrichs-Au (przekształcone potem na Friedrichshof.
“Znajomość języka litewskiego, zmiana nazwiska na Frydrychowicz oraz przebranie umożliwiły mu schronienie się wśród miejscowego ziemiaństwa. Tutaj się zakochał i, łamiąc śluby, ożenił" - tak o protoplaście rodu Frydrychowiczów napisali w wydanej w roku 1997 książeczce “Parafia Łąsko Wielkie. Historia" Małgorzata Pluto i ks. Kazimierz Skwiercz.
Na cmentarzu są tablice upamiętniające ten ród. I XIX-wieczny grobowiec rodzinny.
Na murach dzwonnicy tablica: “Oddali swe życie za Wiarę i Ojczyznę w latach 1939 - 1945". Widnieje tu nazwisko kpt. Józefa Frydrychowicza. Kapitan artylerii, uczestnik kampanii wrześniowej został rozstrzelany w Katyniu. Jego siostrzeniec ppor. Janusz Bardziński zginął w czasie walk w 1939 roku, za co pośmiertnie został odznaczony krzyżem Virtuti Militari...
Urodzony w roku 1803 Adam Frydrychowicz walczył w powstaniu listopadowym... Lista Frydrychowiczów walczących o Polskę jest znacznie dłuższa...- Rozpierzchli się po świecie - mówi sołtys Bociek. - Pamiętam, jak z Ameryki przywieźli tam zmarłego i pochowali u nas w rodowej kaplicy...
W Polsce mieszka 626 Frydrychowiczów. Najwięcej w powiecie nakielskim (33), Poznaniu (31), Warszawie (30), Bydgoszczy i okolicach (28).
Czytaj e-wydanie »