MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łąsko Wielkie. Ród od Krzyżaka i młynarki. Warto odwiedzić Łąsko Wielkie

(ale)
Jedna z tablic umiejscowiona jest na murach dzwonnicy
Jedna z tablic umiejscowiona jest na murach dzwonnicy Adam Lewandowski
Warto odwiedzić Łąsko Wielkie nie tylko ze względu na bitwę pod Koronowem, ale również, by poznać historię rodu Frydrychowiczów.

Pomnik zwycięskiej bitwy, którą wojska Jagiełły stoczyły z Krzyżakami 10 października 1410 roku tylko przypadkiem stanął pod samym Koronowem (przy drodze krajowej nr 25). A powinien stać między odległym Łąskiem Wielkim a Wilczem, bo tam właśnie, na wzgórzach, doszło do bitwy.

W samym Łąsku nie ma nawet tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Pomyślało za to o tym pobliskie Wilcze. Tablicę ustawiono tam w roku 2010, w 600 rocznicę bitwy pod Koronowem.

W Łąsku Wielkim natomiast wspomnienie tej bitwy znaleźć można na miejscowym cmentarzu. - Jeden z Krzyżaków ranny w bitwie dostał się do niewoli - opowiada emerytowana nauczycielka, kiedyś dyrektorka szkoły, dziś sołtys Łąska Wielkiego.

- Zakochał się w córce młynarza, łamiąc śluby zakonne ożenił się i pozostał. Okazało się, że był człowiekiem bardzo majętnym. W roku 1418 roku wydzierżawił od Cystersów pobliskie Wilcze. W krótkim czasie rodzina kupiła tę wieś, potem okoliczne majątki: Dziedno, Lucim, Buszkowo, Nowy Dwór.
Krzyżakiem, który zakochał się w pięknej młynarce był Friedrich von Friedrichs-Au (przekształcone potem na Friedrichshof.

“Znajomość języka litewskiego, zmiana nazwiska na Frydrychowicz oraz przebranie umożliwiły mu schronienie się wśród miejscowego ziemiaństwa. Tutaj się zakochał i, łamiąc śluby, ożenił" - tak o protoplaście rodu Frydrychowiczów napisali w wydanej w roku 1997 książeczce “Parafia Łąsko Wielkie. Historia" Małgorzata Pluto i ks. Kazimierz Skwiercz.

Na cmentarzu są tablice upamiętniające ten ród. I XIX-wieczny grobowiec rodzinny.

Na murach dzwonnicy tablica: “Oddali swe życie za Wiarę i Ojczyznę w latach 1939 - 1945". Widnieje tu nazwisko kpt. Józefa Frydrychowicza. Kapitan artylerii, uczestnik kampanii wrześniowej został rozstrzelany w Katyniu. Jego siostrzeniec ppor. Janusz Bardziński zginął w czasie walk w 1939 roku, za co pośmiertnie został odznaczony krzyżem Virtuti Militari...

Urodzony w roku 1803 Adam Frydrychowicz walczył w powstaniu listopadowym... Lista Frydrychowiczów walczących o Polskę jest znacznie dłuższa...- Rozpierzchli się po świecie - mówi sołtys Bociek. - Pamiętam, jak z Ameryki przywieźli tam zmarłego i pochowali u nas w rodowej kaplicy...

W Polsce mieszka 626 Frydrychowiczów. Najwięcej w powiecie nakielskim (33), Poznaniu (31), Warszawie (30), Bydgoszczy i okolicach (28).

Czytaj e-wydanie »
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska