https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laureatki ze Stolna

Ewa Abramczyk-Boguszewska [email protected]
Autorki projektu (od lewej): Małgorzata Rezmer, Anna Zawolińska i Beata Kotuła
Autorki projektu (od lewej): Małgorzata Rezmer, Anna Zawolińska i Beata Kotuła Fot. zbiory prywatne
Gdy brakuje pomysłów na spędzanie wolnego czasu, do głowy przychodzą czasem nie najlepsze rozwiązania.

Trzy nauczycielki z Gimnazjum w Stolnie znalazły sposób na uczniowską nudę.

Przygotowały projekt, który został nagrodzony w programie "Szkoła bez przemocy".

Projekt opracowały: Małgorzata Rezmer (pedagog szkolnego i koordynator pomysłu), Beata Kotuła (polonistka) oraz Anna Zwolińska (katechetka). Stworzyły Szkolne Centrum Aktywności Kulturalnej Gimnazjalistów - ABC.

Zamiast agresji
- Czyli miejsce, w którym uczniowie mogliby rozwijać swoje pasje i zainteresowania, aktywnie spędzać wolny czas - wyjaśniają autorki. - Chodzi o to, aby w szkole i poza nią ograniczyć zachowania agresywne i zapobiec tego typu problemom w przyszłości.

Nasi laureaci

Na łamach "Pomorskiej" prezentujemy projekty, które zostały nagrodzone w konkursie grantowym programu "Szkoła bez przemocy". W naszym województwie granty przyznano czterem placówkom: Gimnazjum im. tony' ego Halika w Radzikach Dużych, Zespołowi Szkół w Górznie (dwa projekty), Publicznemu gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamieniu Krajeńskim oraz Zespołowi Szkół w Stolnie.

Projekt został przygotowany w kategorii "Kultura i sztuka". Nie była to decyzja przypadkowa. - Większość uczniów Gimnazjum nr 1 w Stolnie pochodzi z rodzin rolniczych i popegerowskich, gdzie dochód na osobę najczęściej jest bardzo niski - mówią nauczycielki. - Trudna sytuacja finansowa znacznie utrudnia tym dzieciom kontakt z kulturą i sztuką. Uczniowie mają dużo wolnego czasu, nie wiedzą, jak ciekawie go spędzić i dlatego łatwo tu o zachowania patologiczne. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć ofertę kulturalną szkoły i utworzyć Szkolne Centrum Aktywności Kulturalnej Gimnazjalistów - ABC, uwzględniając propozycje uczniów i rodziców.

Wycieczki i teatr

Gimnazjaliści wybrali się już na pierwszą wycieczkę - do Chełmna - "miasta zakochanych", gdzie zwiedzali z przewodnikiem miasto. W ramach centrum aktywności funkcjonuje także szkole koło teatralne, skupiające kilkunastu uczniów. Młodzi aktorzy przygotowywać będą m.in. przedstawienia, imprezy dla rodziców i mieszkańców Stolna.

- Planowane są również warsztaty plastyczne, artystyczne, wyjazd do teatru, multikina, wyjazd do Torunia oraz trzydniowa wycieczka do Warszawy. Odbywać się będą także konkursy: plastyczny pt. "Jestem Polakiem, wyrażam się kulturalnie" i recytatorski pt. "Moja droga mamo!" oraz sztafeta zdrowia, zajęcia z zakresu savoir vivre i asertywności - wymieniają autorki projektu. - Przed Wielkanocą uczniowie przygotują dla mieszkańców wieczornicę.

Happening na zakończenie

Pomysły uda się zrealizować dzięki grantowi - 5 tys. zł. - Liczymy, że zaangażuje się przynajmniej połowa z naszych 107 gimnazjalistów - zakładają nauczycielki.

Projekt zakończy się w czerwcu, a uroczyste podsumowanie będzie połączone z happeningiem promującym, m.in. zdrowy styl życia.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska