Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie w krajach unijnych cz. II

Relację przygotowała Ewa Abramczyk-Boguszewska
Na pytania Czytelników odpowiadali goście z kujawsko-pomorskiego NFZ (od lewej): Mariola Tuszyńska, rzecznik praw pacjenta, Przemysław Pankowski, szef wydziału współpracy międzynarodowej i Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy
Na pytania Czytelników odpowiadali goście z kujawsko-pomorskiego NFZ (od lewej): Mariola Tuszyńska, rzecznik praw pacjenta, Przemysław Pankowski, szef wydziału współpracy międzynarodowej i Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy fot. Jarosław Pruss
Zamieszczamy dziś drugą część relacji z dyżuru poświęconego leczeniu w Unii Europejskiej.

Wyjaśnień udzielali eksperci z kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ: Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy, Mariola Tuszyńska, rzecznik praw pacjenta i Przemysław Pankowski, szef wydziału współpracy międzynarodowej.

- Wyjeżdżam do koleżanki, która mieszka we Francji. Planuję zostać tam przez miesiąc, ale być może będę chciała zostać dłużej. Czy będąc tam, we Francji, mogę w jakiś sposób przedłużyć polską Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Nie jest to takie proste, ponieważ w przypadku utraty ważności karty całą procedurę trzeba przeprowadzić od początku. Jeżeli nie będzie mogła Pani przyjechać do Polski, może Pani upoważnić inną osobę, aby w kraju zajęła się tą sprawą.

- Jestem starszą osobą, choruję przewlekle i regularnie przyjmuję leki. Zamierzam wyjechać na wakacje do córki, która mieszka w Anglii. Czy z EKUZ mogę pójść do lekarza w Anglii i poprosić go o wypisanie recept?

Jeśli lekarz w Anglii uzna za konieczne wystawienie recepty, wypisze ją. Nie mamy jednak pewności, jaką podejmie decyzję. Warto więc zaopatrzyć się w leki przed wyjazdem.

- Studiuję i chcę wyjechać do legalnej, sezonowej pracy w Hiszpanii. Będę tam barmanem. Jaki dokument powinienem zabrać ze sobą, aby móc liczyć na pomoc lekarza?

Jest to również EKUZ. Karta będzie ważna do momentu podjęcia pracy. Później będzie Pan ubezpieczony na zasadach obowiązujących w danym kraju, w tym przypadku w Hiszpanii.

Po zakończeniu pracy, aby być ubezpieczonym w drodze powrotnej, może Pan wystąpić o wydanie EKUZ w Hiszpanii.

- Na wakacje przyjedzie do mnie wnuczka, która mieszka za granicą. Na jakiej podstawie będzie mogła tutaj w razie potrzeby pójść do lekarza?

Rodzice Pani wnuczki powinni postarać się o EKUZ w kraju, w którym mieszkają. Z Kartą dziecko może zgłosić się do lekarza w Polsce zawsze w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, czyli na przykład z przeziębieniem i gorączką. To samo dotyczy pomocy stomatologicznej w nagłej potrzebie. Gabinet musi mieć jednak podpisaną umowę z NFZ.

Karta nie upoważnia natomiast do korzystania z leczenia planowego, na przykład wykonania profilaktycznych badań laboratoryjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska