MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze też muszą reagować na przemoc w rodzinach. Dlaczego?

(aga)
Obowiązek zakładania "Niebieskiej karty" rodzinom dotkniętym przemocą mają także lekarze.
Obowiązek zakładania "Niebieskiej karty" rodzinom dotkniętym przemocą mają także lekarze. Agnieszka Romanowicz
Obowiązek zakładania "Niebieskiej karty" rodzinom dotkniętym przemocą mają także lekarze, ale od 2010 r. zrobili to tylko raz.

"Lekarzu, reaguj na przemoc!" - to kampania społeczna, prowadzona w Polsce od 2010 roku. Jej celem jest uczulenie medyków na przemoc w rodzinach, bo w wielu wypadkach jako pierwsi mogą oni mieć takie podejrzenia.

Ustawa zobowiązuje lekarzy do wszczęcia procedury "Niebieskiej karty", jeśli dostrzegą oni problem. - Od 2010 roku w gminie Świecie tylko raz zdarzyło się, że w sprawie przemocy interweniował lekarz - informuje Hanna Kania, przewodnicząca Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Więcej wiadomości ze Świecia na www.pomorska.pl/swiecie.
Tymczasem problem narasta. W 2014 r. tylko policja (uprawnionych służb jest więcej - przyp. red.) założyła w powiecie świeckim ok. 190 "Niebieskich kart". - Wśród nich mogą być karty dotyczące tej samej rodziny, bo przypisuje się je konkretnej osobie - zwraca uwagę Tomasz Krysiński z KPP Świecie.

Klaudia Subkowska, koordynator Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych uczula lekarzy na potrzebę działania przeciwko przemocy. - Nie tylko rodzinnych, ale też ginekologów, dentystów, wszystkie specjalności - dodaje. - Od 2010 r. każdy z nich ma prawo wydać zaświadczenie o przyczynach i rodzaju uszkodzenia ciała. Nie jest to typowa obdukcja, do wykonania której władny jest tylko biegły sądowy, jednak wystarczy, żeby uruchomić pomoc.
Wydanie zaświadczenia jest bezpłatne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska