„W dniu 19 września uczniowie naszej szkoły udają się na godz. 12:00 na Mszę Św. do kościoła Św. Polskich Braci Męczenników w związku z peregrynacją obrazu MB Częstochowskiej w diecezji bydgoskiej”.
Taki komunikat przeczytali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 60 przy ul. Glinki. Przeczytali też, że opiekę nad dziećmi będą wtedy sprawowali nauczyciele, z którymi dane klasy będą miały lekcje. Po powrocie z kościoła, około 13:30, dalsze lekcje zostaną zawieszone. Uczniowie, którzy nie chodzą na religię, więc w nabożeństwie też nie wezmą udziału, będą mieli zapewnioną opiekę w świetlicy albo bibliotece. Mogą zostać zwolnieni do domu w południe, jeżeli przyniosą pisemną zgodę od rodziców.
Czytaj też: Gdy dziecko nie chodzi na religię, ma „okienko” w planie. I przez to siedzi godzinę w świetlicy
Kosztem lekcji
Niektórym rodzicom ten pomysł się nie podoba. - Dlaczego wyjście do kościoła jest organizowane kosztem lekcji? Można byłoby przecież pójść i pomodlić się przed cudownym obrazem po zajęciach w szkole, indywidualnie - przekonuje mama chłopca, który chodzi do SP 60.
Inny rodzic dopowiada: - Dzieci w ciągu roku szkolnego mają tyle wolnego, a tutaj jeszcze kolejny pretekst, żeby lekcji nie było. Materiał trzeba będzie i tak nadrobić.
Dlaczego wyjście do kościoła jest organizowane kosztem lekcji?
Dyrekcja szkoły przedstawia swoje argumenty. - Taka okazja zdarza się raz na 40 lat, więc warto z niej skorzystać - podkreśla Leszek Gozdek, dyrektor SP 60. - Ksiądz proboszcz tej parafii zwrócił się do nas z inicjatywą i się zgodziliśmy. Wymiar duchowy jest istotny, także dla ucznia.
Leszek Gozdek kontynuuje: - Jeśli klasa ma iść do kina czy teatru albo jedzie na wycieczkę, to nikt nie wnosi pretensji. Gdy jednak chodzi o uczestnictwo we mszy, pojawia się, jak widać, problem.
Pan dyrektor wyjaśnia dalej: - Uczniowie, którzy nie chcą iść do kościoła z klasą pomodlić się przed obrazem, nie pójdą. Zapewnimy im odpowiednią opiekę. Część uczniów będzie miała natomiast normalne lekcje. Dzieci, które wezmą udział w nabożeństwie, nadrobią materiał.
Religia w szkole czy w kościele? Komentarzy jest mnóstwo!
Szkolnictwo publiczne podlega pod Urząd Miasta. O tym, że dzieci z podstawówki na Glinkach w godzinach swoich lekcji wyjdą do kościoła, urzędnicy nie wiedzieli. - W tej sprawie prosimy kontaktować się z kuratorium oświaty - sugerują.
A w kuratorium tłumaczą, że dyrekcja szkoły nie ma obowiązku powiadamiać o tego rodzaju zorganizowanych wyjściach. - Jedynie w przypadku, gdy uczniowie wyjeżdżają za granicę na wycieczkę, musimy otrzymać ze szkoły taką informację - słyszymy w kuratorium oświaty w Bydgoszczy.
Matka uczennicy z Fordonu: - W naszej parafii też był cudowny obraz, ale dzieci ze szkoły córki nie szły się pomodlić.
Przedstawiciele kuratorium przyjrzą się sprawie wyjścia uczniów z Glinek do parafii.
Pielgrzymująca po polskich diecezjach kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przewożona jest w specjalnym samochodzie. W naszej diecezji gości od 1 września. W Bydgoszczy pozostanie do czwartku (20 września).
Uroczystości są związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji, a także z modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne. - Sądzę, że będzie to jedno z najbardziej znaczących wydarzeń duszpasterskich w historii naszej diecezji – tak o peregrynacji powiedział biskup Jan Tyrawa.
Karton po bananach
Są jednak bydgoszczanie, którym wrześniowe uroczystości religijne kojarzą się z jeszcze jedną sytuacją. - Przy naszym kościele, na czas peregrynacji obrazu, na parę dni rozstawiły się stoiska z figurkami Maryi, różańcami i ikonami, ponoć certyfikowanymi - opowiada mieszkanka Fordonu. - Przykro było patrzeć, gdy uliczni sprzedawcy pod koniec dnia składali stragany, a święte obrazki pakowali do przybrudzonych kartonów po bananach.
Zakazane piosenki na ślubie kościelnym. Lista jest naprawdę długa
Flesz: Mundurowi mają dość. Co dalej z naszym bezpieczeństwem?