Jeszcze do niedawna w kontekście lekkiej atletyki na światowym poziomie mówiło się w naszym regionie wyłącznie o Bydgoszczy. Tam rozgrywany jest co roku Europejski Festiwal Lekkoatletyczny i halowy "Pedro’s Cup", w przeszłości miasto gościło mistrzostwa świata juniorów, juniorów młodszych i przełajowe, młodzieżowe mistrzostwa Europy, Superligę i Iligę Pucharu Europy. Brakuje jeszcze tylko awansu mityngu do wyższej kategorii z marzeniami w tle o Diamentowej Lidze w przyszłości oraz ważnych imprez w kategorii seniorów.
Stadion Zawiszy jest przygotowany niemal na wszystko (poza mistrzostwami świata), a w "Łuczniczce" z powodzeniem organizowany jest znany mityng i to w trzech konkurencjach.
Jedyni w kraju
Wygląda na to, że pod bokiem Bydgoszczy wyrasta drugi poważny ośrodek. W Toruniu pod koniec 2012 roku zostanie oddana do użytku hala z bieżnią lekkoatletyczną i widownią na ponad 5 tys. miejsc. Będzie kosztowała aż 140 mln zł. Biorąc pod uwagę, że upadły na razie plany budowy jakiegokolwiek nowego obiektu z bieżnią lekkoatletyczną w Warszawie, a z otwartych stadionów wzbogaci się o nią jedynie Chorzów, Toruń stanie się jedynym zadaszonym, nowoczesnym obiektem lekkoatletycznym w Polsce. Bo ośrodek w Spale trudno takim nazwać.
Nie zanosi się co prawda, żeby cały sztab lekkoatletów przeniósł się na czas swoich przygotowań ze Spały do Torunia (choć może stworzenie tam takiego ośrodka nie jest złym pomysłem?), to jednak miasto będzie musiało taką halę zagospodarować. Taki problem istnieje również w przypadku żużlowej Motoareny, na której już odbywają się nie tylko mecze ligowe, ale prestiżowe Grand Prix. A to i tak ciągle mało.
Z wielką halą będzie podobnie. I plany już są, o czym zresztą niedawno w "Pomorskiej" informowaliśmy.
Zaczną od wielobojów
Toruń już zapowiedział, że zgłosi akces do organizacji Halowych Mistrzostw Europy. Co prawda, najbliższe w 2011 r. odbędą się w Paryżu, w 2013 r. w Goeteborgu, a w 2015 o prawo organizacji powalczą Praga, Budapeszt, Belgrad i Stambuł. Najbliższy możliwy termin dla Torunia to 2017 r. i choć z pewnością konkurencja będzie bardzo silna, stanąć w szranki warto. Tym bardziej, że do tego czasu Toruń będzie już miał pierwsze doświadczenia. W przyszłym roku zorganizuje bowiem Superligę w wielobojach (2-3 lipca), a od 2013 ma gościć duży halowy mityng oraz mistrzostwa kraju.
Jeśli prezydent nie zmieni
Plany Bydgoszczy są również sprecyzowane, pod warunkiem, że strategii nie zmieni nowa ekipa rządząca z prezydentem Rafałem Bruskim na czele. Miatso ma starać się o Drużynowe Mistrzostwa Europy w 2013 r., Puchar Kontynentalny w 2014 r. i jako "wisienka na torcie" - mistrzostwa Europy seniorów w 2016 r.
Rywalami Bydgoszczy w drodze do przeprowadzenia najważniejszej imprezy w kalendarzu European Athletics pozostają po odpadnięciu kilka innych miast Amsterdam, Split i Stambuł. Ta czwórka do końca lutego musi uzupełnić dokumenty. Owszystkim dowiedzieli się przedstawiciele wszystkich miast podczas październikowej konferencji dla przyszłych organizatorów w siedzibie federacji EA w szwajcarskiej Lozannie. Decyzja o przyznaniu ME’2016 będzie podjęta po dokładnej weryfikacji ofert i wizytach kontrolnych przedstawicieli EA. Miasta, które przejdą te dwa etapy, będą zaproszone do prezentacji podczas posiedzenia Rady EA w listopadzie 2011 roku. Tam zostanie dokonany ostyateczny wybór. ME na owartym stadionie odbywają się od 1934 r., najbliższe w 2012 r. w Helsinkach, a w 2016 r. w Zurychu. Z kolei o DME w 2013 r. starają się również ukraiński Kijów, niemiecki Brunszwik, czeska Ostrawai angielski Gateshead.
Osobną drogą toczą się starania o organizację kolejnej imprezy w biegach przełajowych. Bydgoszcz bardzo udanie zadebiutowała w tym roku, organizując mistrzostwa świata. Odbywały się one oczywiście nie na stadionie Zawiszy, lecz na malowniczych trasach Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Już krótko po ich zakończeniu organizatorzy oficjalnie poinformowali, że będą się starać o mistrzostwa Europy w 2012 r. W tym roku odbędą się one w portugalskiej Albufeirze (12 grudnia), a w przyszłym w słoweńskim Velenje (11 grudnia). Z kolei przyszłoroczne mistrzostwa świata w przełajach będą miały miejsce w hiszpańskiej Punta Umbria (20 marca). To akurat dyscyplina, w której w jednym roku odbywają się i mistrzostwa świata, i mistrzostwa Europy. W 2012 r. przełajowe ME mają odbyć się 9 grudnia.
Mistrzostwa co krok
Na krajowym "podwórku" rok 2011 przyniesie również kilka imprez w regionie. W kalandarzu PZLA Toruń ma już zagwarantowane mistrzostwa Polski juniorów i seniorów w wielobojach (28-29 maja) i mistrzostwa Polski juniorów (24-26 czerwca) zaś Bydgoszcz biegi przełajowe w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (2 kwietnia), mistrzostwa Polski seniorów (11-13 sierpnia). A do tego podbydgoskie Białe Błota będą gościć młodzieżowe mistrzostwa Polski w biegu na 10000 m (17 września).
Jeśli wszystkie plany się powiodą, Bydgoszcz i Toruń stworzą sportową metropolię niczym technologiczna "dolina krzemowa" w Kalifornii. Akurat w tej kwestii miasta mogą się uzupełniać i jeśli już rywalizować - to zdrowo. Teraz czas na skuteczne lobby.