https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leszcze - tu osiadły rody pieczętujące się znanymi w historii regionu herbami

Jolanta Młodecka
Rys. Jolanta Młodecka
Leszcze - nazwa wsi pochodzi od nazwy ryby, co wydaje się dość oczywiste, biorąc pod uwagę mnogość wody pobliskiego Gopła.

Dwór w Leszczach przedstawiał dość żałosny widok, jak wiele podobnych, odebranych właścicielom, przekazywanych potem z instytucji do instytucji. Niszczejących i marniejących. Była tu szkoła podstawowa, potem dwór trafił w prywatne ręce.

Najwcześniejsza wzmianka o Leszczach - wsi posiadającej młyn wietrzny zbożowy - pojawia się w drugiej połowie XV w. Wśród właścicieli wymienia się Świeżewskich h. Leszczyc, Zagórskich, czy Niemojewskich h. Szeliga. Piotr Niemojewski został w połowie XVII w. sędzim grodzkim inowrocławskim, Wawrzyniec posłem na trybunał koronny, zaś Mikołaj rotmistrzem królewskim.

Kolejni właściciele Leszczy, których wymienia się w dokumentach z 1779 r., to Kazimierz Bogatko h. Pomian, cześnik radziejowski, potem kasztelan kruszwicki, odznaczony w 1791 r. orderem Orła Białego i Katarzyna Biesiekierska.

Na początku XIX w. właścicielką dóbr rycerskich Leszcze zostaje Marianna z Bogatków Mlicka i w rodzinie Mlickich pozostają one do 1905 r., kiedy kupuje je Tadeusz Grabski. Działacz Towarzystwa Gimnazjalnego "Sokół" w Kruszwicy, brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, zmarł w Leszczach w 1934 r.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska