Na zajęcia w plastyku zagladają uczniowie Gimnazjum im. Wybickiego. Być może oni w przyszłości będą tu kontynuować naukę. Liceum dysponuje już pracowniami rysunku i malarstwa oraz rzeźby. W najbliższych dniach ma się wzbogacić o piec do wypalania.
W klasie pierwszej LP uczy się 11 dziewcząt i jeden chłopiec. W pierwszym roku mają zajęcia z dwoma nauczycielami przedmiotów artystycznych: z Iwoną Kubacką z Rypina oraz Wojciechem Chwiałkowskim z Brodnicy. Oboje mają stosowne kwalifikacje, ukończyli akademie sztuk pięknych. Przedmioty ogólnokształcące prowadzą nauczyciele z "Wybickiego".
Jakich przedmiotów, obok ogólnokształcących, uczą się plastycy? Przez cztery lata historii sztuki, rysunku i malarstwa, rzeźby, reklamy wizualnej. W pierwszej i drugiej klasie zapoznają się z podstawami projektowania artystycznego, a w trzeciej z rysunkiem technicznym. W trzeciej i czwartej klasie będzie realizowany przedmiot o nazwie podstawy fotografii i filmu.
- Szkoła spełnia moje oczekiwania - mówi Dawid Suszyński z Kierza Półwieskiego.
- Bardzo mi się podoba, zwłaszcza podstawy projektowania, rysunek i malarstwo. Cieszę się, że tu jestem. Wcześniej uczyłam się w Gimnazjum w Ostrowitem. Tam startowałam często w konkursach plastycznych - opowiada Karolina Kochańska.
Wojciech Chwiałkowski przyznaje, że poziom klasy jest nierówny: cztery osoby wyróżniają się, nad resztą trzeba pracować. - Niektórzy mają problemy z uczeniem się historii sztuki, jest sporo materiału do przyswojenia - mówi. - Dlatego byliśmy już na jednej lekcji muzealnej, planujemy kolejne na wiosnę.
Uczniowie odwiedzili Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie dowiedzieli się więcej o malarstwie niderlandzkim, oglądając przy tym obrazy z muzeum w Wiedniu. Wiosną mają pojechać do muzeów Berlina i Amsterdamu, o ile uda znaleźć się sponsorów wycieczki. Planowany jest również artystyczny plener.
4-letnie Liceum Plastyczne będzie kończy się maturą. Po obronie pracy dyplomowej jego absolwenci uzyskają tytuł plastyka ze specjalnością reklama wizualna.