Krajeńskie motywy
Stowarzyszenie "Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno" na zlecenie Fundacji "Partnerstwo dla Środowiska" po raz drugi zorganizowało konkurs w ramach programu "Naszyjnik Północy", który ma promować wyroby i usługi lokalne z Pomorza Środkowego.
Ze zgłoszonych 20 wniosków spora część to wyroby artystyczne i użytkowe mieszkańców naszego regionu.
Hafciarka Jadwiga Angutek z Więcborka zgłosiła pięć prac ozdobionych haftem krajeńskim. Dwa jej pomysły uzyskały aż 92 punkty na 100 możliwych. - Wymyśliłam płócienne saszetki ozdobione krajeńskim haftem na zioła przeciw molom - wyjaśnia. - Można je zawiesić w szafie lub włożyć do bieliźniarki. Drugi wyrób to haftowany ogranicznik na wazonik, aby lawenda lub inne zioła nie osypywały się na stół.
**_Haft i wóz z Kaszub
Promocja Regionu Chojnickiego zgłosiła na konkurs dwie propozycje. - Markę Lokalną uzyskały tylko hafty kaszubskie Tadeusza Narlocha z Chojnic - wyjaśnia prezes Roman Guzelak.- Szkoda, że jurorom nie spodobała się granitowa pamiątka ze szklanymi elementami z Chojnic wykonana przez czerszczankę Urszulę Światowską.
Z Marki Lokalnej Naszyjnik Północy cieszy się też Tomasz Szydeł z Chojnic, który wraz z ojcem Augustynem zbudowali wóz konny, służący przejażdżkom po ciekawych przyrodniczo zakątkach w ramach "Odjazdowej szkoły Naszyjnika Północy". - Sami nie potrafimy się sprzedać, bo mamy zbyt małe możliwości - ocenia. - Liczymy, że certyfikat Naszyjnika Północy będzie znakomitą promocją. Nagrodzone pomysły będą bowiem promowane w internecie i na targach. To przysporzy naszym produktom popularności._
na raster
Nagrody Naszyjnika Północy
Jadwiga Angutek z Więcborka za haft krajeński
Aleksander Ołów z Człuchowa - rzeźby w drewnie dokumentujące życie wsi
Tadeusz Narloch z Chojnic - zgłoszony przez Promocję Regionu Chojnickiego za hafty kaszubskie
Tomasz Szydeł z Chojnic za "Odjazdową szkołę Naszyjnika Północy"
Krystyna Laskowska-Kiepiela z Człuchowa za malarstwo na szkle
Dorota Reimus z Więcborka za okolicznościowe stroiki
