https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liczenie osób uczęszczających do kościoła - także w Kujawsko-Pomorskiem. To coroczna tradycja

Krzysztof Wypijewski
Liczenie wiernych to coroczna tradycja, która ma dać obraz religijności w kraju
Liczenie wiernych to coroczna tradycja, która ma dać obraz religijności w kraju Łukasz Kaczanowski
Liczenie wiernych odbywa się co roku, w jedną z październikowych niedziel. Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, najbliższe zaplanowano na 13 października.

Sprawdzana będzie nie tylko liczba osób, które przyjdą na mszę św., ale też przystępujących do komunii. To coroczna tradycja, która ma dać obraz religijności w kraju.

Jak takie liczenie wygląda w praktyce? Najczęściej zajmują się tym ministranci, którzy najpierw odnotowują tych, którzy przychodzą na niedzielą mszę świętą (dominicantes), a następnie przystępujących do komunii świętej (communicantes). Aby było łatwiej, każdy ministrant liczy konkretną grupę, np. kobiety, mężczyźni czy dzieci. Z parafii dane są przekazywane następnie przez proboszczów do kurii diecezjanych, a później do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Kompleksowe dane publikowane są na końcu w Roczniku Statystycznym Kościoła katolickiego w Polsce „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia”.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC za rok 2022 podał, że wskaźnik dominicantes (osób uczestniczących w niedzielnej mszy św.) wyniósł 29,5 proc., zaś communicantes (osób przystępujących do komunii św.) 13,9 proc. W stosunku do 2021 r. oznacza to wzrost wskaźnika dominicantes o 1,2 proc. zaś communicantes o 1 proc. W 2021 r. wskaźnik dominicantes wynosił 28,3 proc., a wskaźnik communicantes wynosił 12,9 proc.

To też może Cię zainteresować

ISKK powstał w 1972 roku i jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.

Przypomnijmy, że według Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku, wiarę katolicką zadeklarowało aż 27 121 331 osób, czyli 71,3 proc. społeczeństwa. Wychodzi na to, że blisko dwie trzecie wiernych nie chodzi do kościoła regularnie. A aż około 80 procent nie przyjmuje komunii świętej. Warto też dodać, że liczba osób wierzących w obrządek katolicki spadła o ponad 7 milionów. To 17,5 punktu procentowego mniej względem 2011 roku, czyli czasów poprzedniego spisu powszechnego Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska