Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka akcja liczenia bocianów w Kujawsko-Pomorskiem. Każdy może wziąć w niej udział

opr. wixad
Zbliża się kolejna edycja Międzynarodowego Spisu Bociana Białego. Wydarzenie które odbywa się raz na dekadę. Liczenie bociana (organizowane już po raz ósmy), jest świętem wolontariuszy i entuzjastów ptaków z całego kraju. To jednak również ogromne przedsięwzięcie, w którym każdy może pomóc.

Liczenie Bocianów: Polska Akcja na Światową Skalę

W ponad 2000 polskich gmin poszukiwani są ochotnicy gotowi zaangażować się w akcję. Ich zadaniem będzie przemierzenie terenów gminnych i notowanie wyników lęgów bocianich.

Każdy chętny do udziału w akcji powinien być wyposażony w telefon komórkowy, lornetkę oraz środek transportu, zależny od terenu (rower, samochód albo motocykl). Przydatnym narzędziem będzie również aparat z dobrym zoomem lub lornetka, ułatwiająca obserwację gniazd.

Marszałek poprowadził lekcje o bocianach

Symboliczne dla zbliżającej się wiosny, bociany białe są nie tylko ozdobą krajobrazu, ale również ważnym wskaźnikiem zdrowia ekosystemu. To właśnie dlatego liczenie bocianów ma tak duże znaczenie dla naukowców i ekologów. Dziesięć lat temu, Polska była domem dla 45 000 par bocianów. Jak będzie w tym roku? Odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero po przeprowadzeniu liczenia bocianich gniazd.

W Kujawsko-Pomorskiem akcję wspiera między innymi Urząd Marszałkowski. Z tego powodu marszałek Piotr Całbecki (z wykształcenia biolog) przeprowadził w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. I. Łyskowskiego w Grubnie lekcję biologii poświęconą akcji liczenia bocianich gniazd.

Zadzwoń do parku krajobrazowego

Międzynarodowe liczenie gniazd bociana białego odbywa się co dekadę. Na podstawie danych z poprzednich lat, wiemy, że w 2004 roku w Polsce gniazdowało aż 2 proc. światowej populacji bocianów. Badania z 2014 roku wykazały co prawda liczebny wzrost populacji, ale również zmianę migracyjnych nawyków tych ptaków - coraz więcej z nich wybiera Hiszpanię zamiast Polski.

W ósmej edycji liczenia bocianich gniazd aktywny udział wezmą parki krajobrazowe z naszego regionu. Dlatego osoby, które chciałyby wziąć udział w akcji mogą kontaktować z najbliższym parkiem:

 Osoby, które chciałyby się włączyć do liczenia bocianich gniazd, mogą to zrobić poprzez kontakt z parkami krajobrazowymi. A mamy ich w regionie 10:

  • Brodnicki Park Krajobrazowy

  • Chełmiński Park Krajobrazowy

  • Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy

  • Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

  • Krajeński Park Krajobrazowy

  • Nadgoplański Park Tysiąclecia

  • Nadwiślański Park Krajobrazowy

  • Park Krajobrazowy Góry Łosiowe

  • Tucholski Park Krajobrazowy

  • Wdecki Park Krajobrazowy

Fascynujący ptak

Do Polski co roku przylatuje około 41 tysięcy par bocianów, co stanowi znaczną część z 160 tysięcy żyjących na świecie. Oznacza to bowiem, że co czwarty bocian na świecie jest Polakiem.

Te długowieczne ptaki osiągają imponujące rozmiary - mogą być wysokie na 80-110 cm, a ich rozpiętość skrzydeł, podobnie jak u orła, wynosi około 200 cm. Ważą zwykle między 3 a 4 kilogramami, a ich życie trwa przeciętnie 25-30 lat. Aktualny rekord należy do ptaka, który żył na wolności aż 39 lat, a w przypadku polskiego bociana jest to 29,5 roku.

Gniazdo bociana to jedno z największych ptasich gniazd. Waży około 500 kg, a jego średnica dochodzi nawet do dwóch metrów. Budowa takiego gniazda zajmuje ptakowi zaledwie tydzień, ale bywa, że bociany z sąsiednich gniazd podkradają sobie materiał budulcowy, dlatego jeden z nich zwykle pilnuje gniazda, podczas gdy drugi przynosi materiał.

W trakcie swojej egzystencji bociany przemierzają nawet 10 tysięcy kilometrów. Lecą do nas przez dwa miesiące, a powrót do ciepłych krajów zajmuje im kolejne dwa, trzy miesiące. Następnie, urodzone w Polsce młode bociany, lecą do Afryki bez przewodników, kierując się jedynie instynktem.

Bociany są również znakomitymi myśliwymi, a przy sprzyjających warunkach mogą upolować nawet 40-50 myszy w ciągu godziny lub setki świerszczy bądź dżdżownic. Niestety, około 40 procent młodych ptaków umiera w pierwszym roku życia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska