Liczenie Bocianów: Polska Akcja na Światową Skalę
W ponad 2000 polskich gmin poszukiwani są ochotnicy gotowi zaangażować się w akcję. Ich zadaniem będzie przemierzenie terenów gminnych i notowanie wyników lęgów bocianich.
Każdy chętny do udziału w akcji powinien być wyposażony w telefon komórkowy, lornetkę oraz środek transportu, zależny od terenu (rower, samochód albo motocykl). Przydatnym narzędziem będzie również aparat z dobrym zoomem lub lornetka, ułatwiająca obserwację gniazd.
Marszałek poprowadził lekcje o bocianach
Symboliczne dla zbliżającej się wiosny, bociany białe są nie tylko ozdobą krajobrazu, ale również ważnym wskaźnikiem zdrowia ekosystemu. To właśnie dlatego liczenie bocianów ma tak duże znaczenie dla naukowców i ekologów. Dziesięć lat temu, Polska była domem dla 45 000 par bocianów. Jak będzie w tym roku? Odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero po przeprowadzeniu liczenia bocianich gniazd.
W Kujawsko-Pomorskiem akcję wspiera między innymi Urząd Marszałkowski. Z tego powodu marszałek Piotr Całbecki (z wykształcenia biolog) przeprowadził w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. I. Łyskowskiego w Grubnie lekcję biologii poświęconą akcji liczenia bocianich gniazd.
Zadzwoń do parku krajobrazowego
Międzynarodowe liczenie gniazd bociana białego odbywa się co dekadę. Na podstawie danych z poprzednich lat, wiemy, że w 2004 roku w Polsce gniazdowało aż 2 proc. światowej populacji bocianów. Badania z 2014 roku wykazały co prawda liczebny wzrost populacji, ale również zmianę migracyjnych nawyków tych ptaków - coraz więcej z nich wybiera Hiszpanię zamiast Polski.
W ósmej edycji liczenia bocianich gniazd aktywny udział wezmą parki krajobrazowe z naszego regionu. Dlatego osoby, które chciałyby wziąć udział w akcji mogą kontaktować z najbliższym parkiem:
Osoby, które chciałyby się włączyć do liczenia bocianich gniazd, mogą to zrobić poprzez kontakt z parkami krajobrazowymi. A mamy ich w regionie 10:
Brodnicki Park Krajobrazowy
Chełmiński Park Krajobrazowy
Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Krajeński Park Krajobrazowy
Nadgoplański Park Tysiąclecia
Nadwiślański Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Góry Łosiowe
Tucholski Park Krajobrazowy
Wdecki Park Krajobrazowy
Fascynujący ptak
Do Polski co roku przylatuje około 41 tysięcy par bocianów, co stanowi znaczną część z 160 tysięcy żyjących na świecie. Oznacza to bowiem, że co czwarty bocian na świecie jest Polakiem.
Te długowieczne ptaki osiągają imponujące rozmiary - mogą być wysokie na 80-110 cm, a ich rozpiętość skrzydeł, podobnie jak u orła, wynosi około 200 cm. Ważą zwykle między 3 a 4 kilogramami, a ich życie trwa przeciętnie 25-30 lat. Aktualny rekord należy do ptaka, który żył na wolności aż 39 lat, a w przypadku polskiego bociana jest to 29,5 roku.
Gniazdo bociana to jedno z największych ptasich gniazd. Waży około 500 kg, a jego średnica dochodzi nawet do dwóch metrów. Budowa takiego gniazda zajmuje ptakowi zaledwie tydzień, ale bywa, że bociany z sąsiednich gniazd podkradają sobie materiał budulcowy, dlatego jeden z nich zwykle pilnuje gniazda, podczas gdy drugi przynosi materiał.
W trakcie swojej egzystencji bociany przemierzają nawet 10 tysięcy kilometrów. Lecą do nas przez dwa miesiące, a powrót do ciepłych krajów zajmuje im kolejne dwa, trzy miesiące. Następnie, urodzone w Polsce młode bociany, lecą do Afryki bez przewodników, kierując się jedynie instynktem.
Bociany są również znakomitymi myśliwymi, a przy sprzyjających warunkach mogą upolować nawet 40-50 myszy w ciągu godziny lub setki świerszczy bądź dżdżownic. Niestety, około 40 procent młodych ptaków umiera w pierwszym roku życia.
