W parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników procesja eucharystyczna przeszła jak w latach ubiegłych, ulicami: ks. J. Popiełuszki, Białogardzką, Białostocką, Łomżyńską i ks. J. Popiełuszki. Zakończenie pochodu nastąpiło przed Kościołem Nawiedzenia.
To Cię może też zainteresować
Prezentujemy również zdjęcia z procesji wiernych i duchownych z kościoła pw. św. Jadwigi Królowej. Parafialna Procesja Bożego Ciała w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego wyruszyła z kolei po mszy o godz. 9.30 i przeszła ulicami: Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kasztanową, Lelewela, Czerkaską, Sułkowskiego i Modrzewiową.
W kościele pw. św. Krzyża procesja eucharystyczna przeszła trasą od kościoła do ul. Powstania Listopadowego, a potem fragmentem ul. Powstańców Warszawy i ul. Skromną powróciła do kościoła. Po zakończonej procesji odbyła się msza św. recytowana.
W Katedrze bydgoskiej pw. św. Marcina i Mikołaja uroczysta liturgia w święto 8 czerwca rozpoczęła się mszą w kościele o godz. 10. Następnie ze świątyni procesja wyruszyła trasą ulicami: Farną, Stary Rynek, Krętą, Podwale, Grodzką, Przy Zamczysku, Plac Kościeleckich i Bernardyńska do kościoła garnizonowego.
Boże Ciało to święto, które sięga XIV wieku
W Boże Ciało wierni Kościoła katolickiego oddają wtedy cześć Najświętszemu Sakramentowi. Ta uroczystość liturgiczna ma charakter radosny i dziękczynny.
To święto ruchome, zależne od tego, kiedy wypada Wielkanoc. Najpierw obchodzono je w Niemczech, ale już w 1317 roku zostało rozszerzone na cały Kościół.
Co ciekawe, od XIII wieku Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem), aby Chrystusowi podziękować za ustanowienie Najświętszego Sakramentu. Właściwie od swojego początku charakterystyczne dla Bożego Ciała są procesje. W Polsce pierwsza przeszła ulicami Krakowa w 1320 roku.
Nieodłącznym elementem obchodów święta są cztery ołtarze, oraz kwiaty, które na trasie pochodu sypią dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii w danym roku.
