Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipiec na szlakach Kujaw i Pomorza, czyli propozycje dla każdego turysty

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W tegoroczne, niezwykłe z powodu pandemii wakacje, chcemy zaproponować Wam ciekawe miejsca i szlaki nie za granicą, nie nad morzem i w górach, a na naszych Kujawach i Pomorzu. Będzie blisko, tanio i znacznie bezpieczniej niż w zatłoczonych kurortach.

Wystarczy przygotować wygodne buty i stosowne do aury odzienie, zapakować plecak, wziąć do ręki dokładną mapę lub uruchomić w smartfonie GPS…

Do zwiedzania regionu zachęcamy pod hasłem „Wakacje u nas”. Cykl artykułów turystycznych będzie się ukazywał w każdą sobotę lipca i zawsze w dubeltowym wydaniu - dwustronicowym, okraszonym zdjęciami. Pierwsze wydanie już w sobotę 4 lipca.

Hotele, pensjonaty, kwatery agroturystyczne są już otwarte, bądź za chwilę tak będzie. Można się poruszać bez ograniczeń, pamiętając tylko o zabraniu maseczki higienicznej, by spełnić wymogi bezpieczeństwa gdy korzystamy z transportu publicznego, gdy dotrzemy do bazy noclegowej, czy też wejdziemy do sklepu.

Rozruszać nasz region

- Takie wakacje mogą być naprawdę atrakcyjne, bowiem nasz region może pochwalić się wieloma atrakcjami i to nie do końca jeszcze odkrytymi - przekonuje Agnieszka Kowalkowska, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej (K-POT). - W tym roku zależy nam także na aktywacji branży turystycznej, która tak mocno doświadczyła epidemii. Ci ludzie, żyjący przecież z turystyki, nie mogą być pewni, że będzie tak jak w górach, nad morzem, czy na Mazurach, gdzie turyści i tak przyjadą. Zresztą, jak doskonale wiemy, już przyjechali i to tłumnie. Dlatego tak ważna jest dla nas turystyka regionalna. Można odwoływać się do lokalnego patriotyzmu, nakłaniać do aktywności nie tak daleko od domu. I tak robimy odwołując się w naszej organizacji do hasła: „Jak blisko, jak fajnie!”. Bo u nas jest naprawdę mnóstwo fajnych miejsc. Można odpocząć na Pojezierzu Brodnickim, w Borach Tucholskich, w Dolinie Dolnej Wisły, na Pałukach i Kujawach.

A dokąd dokładnie można pojechać? Można wejść na stronę www.kujawsko-pomorskie.travel - na baner główny OFERTY WYPOCZYNKU.

K-POT przygotowuje także 9. edycję „Paszportu Turystycznego”, czyli akcję zachęcającą do odwiedzania ciekawych miejsc w regionie i uwieczniania tego faktu w paszporcie. W tym roku będzie to „Paszport do natury”, bowiem podczas epidemii zachęca się do odwiedzania niezatłoczonych, ale godnych zobaczenia miejsc.

- Tym chcemy przekonać do wypoczynku zarówno mieszkańców regionu, jak i ościennych - dodaje Agnieszka Kowalkowska.

W dobrym kierunku

Na naszych łamach także w te wakacje podpowiemy jakie kierunki obrać, by nasycić oczy i rozradować serce tym, co na Kujawach i Pomorzu najpiękniejsze i najciekawsze – wolą Matki Natury stworzone lub zręczną ręką człowieka.

Jeśli nieodparta chęć poznawania świata, także tego nieodległego, każe Ci iść przed siebie, dołącz do naszej kompanii! Jeśli prawdziwym turystą jesteś, przed Tobą droga kręta, stroma i wyboista. Dzięki temu unikniesz kontaktu (lub znacząco go ograniczysz) z innymi ludźmi, co w czasach pandemii ma znaczenie. Gdy zaś szerokim gościńcem zechcesz spacerować, i taki znajdziemy.

A dla każdego otwieramy szeroko księgę historii regionu, która wyjątkowo ciekawymi faktami jest zapisana. Jednego wszakże możesz być pewien: z nami nie będzie się nudził. Jeżeli zatem dojdziesz tam, gdzie jeszcze nie byłeś, zobaczysz coś, czego wcześniej nie widziałeś, będziemy radzi.

Cztery części

Nasz region oferuje znacznie więcej niż mogłoby się postronnemu obserwatorowi wybierającymi zwykle morze, góry lub Mazury wydawać.

Wystarczy spojrzeć na mapę fizyczną województwa kujawsko – pomorskiego i powiatu chojnickiego, które w szerokim znaczeniu uważamy za nasz region (i jest to także nasz teren wydawniczy), by zorientować się, że jest głębokimi dolinami rzek przynajmniej na cztery części podzielony.

Oto błękitna wstęga Wisły, która przecina region z południowego wschodu ku Bydgoszczy, by tam nagle skręcić ku północy do Bałtyku... Na prawym brzegu wielkiej rzeki rozpościerają się pojezierza - najpierw Dobrzyńskie, potem Chełmińskie (często traktowane jako jedno Chełmińsko-Dobrzyńskie) i wreszcie za ujściem Osy powyżej Grudziądza - Iławskie. To ostatnie wszakże reprezentowane jest w naszym regionie tylko południowo-zachodnim fragmentem.

Na lewym brzegu Wisły znajdują się: Kujawy, należąca do naszego regionu wschodnia część Wielkopolski (Pałuki) oraz południowy fragment Pojezierza Pomorskiego.

Kujawy dzieli od Wielkopolski Noteć, jej płynący południkowo odcinek. Gdy zaś rzeka ta skręca między Bydgoszczą a Nakłem na zachód, na jej prawym, czyli północnym brzegu otwiera się wspomniane już Pojezierze Pomorskie, w tym stanowiąca jego fragment Krajna.

Doliny rzeczne zostały ukształtowane u schyłku ostatniego zlodowacenia bałtyckiego, czyli ok. 12-10 tys. lat temu.

I tak też - na cztery części - podzielimy odcinki „Wakacji u nas”. Zaczniemy od południowego zachodu, od Kruszwicy i Strzelna, gdzie zwiedzimy romańskie zabytki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska