MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lipno wyemituje obligacje

Małgorzata Goździalska
Rada Miejska w Lipnie zdecydowała o emisji obligacji komunalnych. Pieniądze z obligacji przeznaczone będą na pokrycie deficytu budżetowego w związku z planowanymi inwestycjami.

Rada Miejska podjęła uchwałę o emisji 680 obligacji komunalnych o wartości nominalnej 10 000 zł na kwotę 6 mln 800 tysięcy złotych. Obligacje zostaną wyemitowane w dziesięciu seriach o wartości od 500 tys. złotych do 900 tys. złotych. Emisja pierwszych serii zostanie przeprowadzona w tym roku, kolejnych serii w roku przyszłym. Wykup obligacji ma nastąpić najwcześniej po upływie 4 lat od daty emisji.

Po co Lipnu emisja obligacji? - Pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczone będą na pokrycie deficytu budżetowego w związku z planowanymi inwestycjami - wyjaśniała skarbnik Jolanta Maciejko. Zgodnie z decyzją samorządu 700 tys. złotych pójdzie na budowę obwodnicy Lipna, 100 tys. złotych na tworzenie powiatowej strefy gospodarczej, kolejne 100 tys. złotych na rewitalizację miasta, 460 tys. złotych na przebudowę ulicy 22 Stycznia. Planowane jest też m.in. wydatkowanie 700 tys. zł na modernizację kotłowni miejskiej "Konwektor" i 140 tys. złotych na adaptację lokali socjalnych. Ponadto pieniądze z emisji obligacji przeznaczone zostaną na spłatę pożyczek i kredytów zaciągniętych w latach minionych. To 1 mln 200 tys. złotych w tym roku i 2 mln 900 tys. złotych w przyszłym.

Za podjęciem decyzji o emisji obligacji głosowało 8 radnych. Czterech było przeciwnych. Krzysztof Korpalski z PO nie ukrywał, że byłby za emisją, gdyby pieniądze z obligacji były przeznaczone konkretnie na dwie inwestycje - budowę kolejnej nitki ciepłociągu i rozpoczęcie prac związanych z powstaniem obwodnicy Lipna.

Zastępca burmistrza Wojciech Świtalski twierdził jednak, że wówczas emisja obligacji byłaby nieopłacalna. - Nie ma obecnie korzystniejszych instrumentów sfinansowania deficytu niż obligacje - przekonywał. - Odciążenie budżetu da natomiast możliwość podjęcia zaplanowanych inwestycji.
Obligacje miejskie to forma pozyskiwania kapitału. Z tej możliwości skorzystało już wiele samorządów, m.in. Solca Kujawskiego i Górzna. Ostatnio do tej grupy dołączył Włocławek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska