List polskich biskupów ws. pedofilii. "Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom"

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Marek Szawdyn/ Polska Press
W środę odbyło się posiedzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi, pod przewodnictwem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, opracowali projekt systemowych rozwiązań dotyczących pedofilii w Kościele. Ofiary będą mogły w "prosty i skuteczny" sposób zgłaszać przestępstwa. Dodatkowo mają powstać punkty pomocy psychologicznej. W niedzielę we wszystkich polskich kościołach zostanie odczytany list dotyczący problemu pedofilii w Kościele. "Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom" - napisali biskupi.

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny" – napisali biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Poniżej treść listu, który zostanie odczytany w niedzielę.
WRAŻLIWOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Słowo biskupów do wiernych

Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych,
którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej
kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza (Mk 9, 42)
Drogie Siostry i drodzy Bracia!
W ostatnim czasie wspólnota Kościoła w Polsce wstrząsana jest kolejnymi bolesnymi informacjami o wykorzystywaniu seksualnym dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. Przestępstwa te są źródłem głębokiego cierpienia osób pokrzywdzonych. Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców oraz wobec osób skrywających takie czyny.
Cierpienia osób pokrzywdzonych dotykają nie tylko ich samych, ale także całych rodzin oraz wspólnot kościelnych. Przestępstwa te „przysłoniły blask Ewangelii takim mrokiem, jakiego nie znały nawet wieki prześladowań” (Benedykt XVI, List do katolików w Irlandii, 19.03.2010).
Głęboko tkwią w nas wykrzyczane słowa świadectwa osoby pokrzywdzonej, iż Chrystus nie krzywdził dzieci. „To [co ksiądz zrobił] naprawdę odcisnęło bardzo duże piętno na moim dorosłym życiu. Ja do tej pory mam koszmary. Cały czas jest to we mnie” – tak powiedziała w filmie w czasie konfrontacji z oprawcą 39-letnia Anna, przed laty 9-letnia uczennica. I drugie świadectwo, przekazane w artykule napisanym przez dorosłego dziś mężczyznę: „Nie mam żalu do Kościoła. Wiem, że skrzywdził mnie nie [cały] Kościół, lecz konkretna osoba. Nie wiem, czy ktokolwiek z przełożonych cokolwiek o tym wiedział. Ale martwi mnie, że tacy jak ja, pozostają poza kościelną sferą uwagi”. Obydwa wyznania są wstrząsające – to nigdy nie powinno się było wydarzyć.
1. Świadectwo cierpienia
Wielu z nas obejrzało film „Tylko nie mów nikomu”. Ten dokument, to przede wszystkim wstrząsające relacje dorosłych dziś osób, wykorzystywanych w dzieciństwie przez duchownych. Zawiera on także przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców. Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia. Każdy, kto jest wrażliwy, poznając losy osób pokrzywdzonych, odczuwa ból, wzruszenie i smutek wobec ich cierpienia. Dziękujemy wszystkim, którzy mieli odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że żadne słowo nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali.
Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom.
Dla wielu wiernych, szczególnie dla młodych szczerze szukających Boga, skandale seksualne z udziałem duchownych stają się ciężką próbą wiary i powodem do wielkiego zgorszenia. Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczyły przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka. Od początku swego istnienia wspólnota kościelna uznawała takie zachowania za wyjątkowo ciężki grzech; według słów Chrystusa „kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza” (Mk 9,42). „Biada człowiekowi przez którego dokonuje się zgorszenie” (Mt 18,7).
2. Wrażliwość
Wszyscy, zarówno duchowni, jak i świeccy, jako społeczność, musimy stworzyć właściwą przestrzeń do przywrócenia pokrzywdzonym jak najbardziej normalnego życia, a także do odbudowania zaufania wobec duszpasterzy i biskupów.
Wyznania pokrzywdzonych przynaglają nas, biskupów, ale i wszystkich ludzi dobrej woli do większego wyczulenia na zagrożenia; do większej wrażliwości na pomoc pokrzywdzonym. Zarówno niebezpieczeństwa, jak i konieczność wsparcia dotyczą każdego środowiska, nie tylko kościelnego, ale i rodzin, szkół, klubów sportowych i wielu innych grup. Sytuacje życiowe pokrzywdzonych skłaniają do szybszego i skuteczniejszego pomagania im. Oni potrzebują wielkiej wrażliwości i wsparcia, by odnaleźć równowagę życia.
Prosimy osoby pokrzywdzone przez duchownych, aby zgłaszały doznaną krzywdę do przełożonych kościelnych oraz do odpowiednich organów państwowych. W każdej diecezji i w wielu prowincjach zakonnych został wyznaczony delegat upoważniony do przyjmowania zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną. Ma on też pomóc w otrzymaniu wsparcia psychologicznego, prawnego i duszpasterskiego. Chcemy wspierać pokrzywdzonych od początku tej drogi w podjęciu kroków potrzebnych do przezwyciężania skutków doznanej krzywdy.
Przyjmujemy z wdzięcznością nowe motu proprio papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty nakazuje zgłaszanie takich przestępstw i przewiduje poważne kary dla przełożonych, którzy zaniedbywali swoje obowiązki chronienia owczarni Chrystusowej. Pamiętamy też o tym, że według zawartych w tym dokumencie nowych norm prawa kościelnego nikogo przy zgłaszaniu przestępstwa nie wolno zobowiązywać do milczenia. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby te zgłoszenia w instytucjach kościelnych przebiegały ze współczuciem i z jak największą wrażliwością oraz w poczuciu bezpieczeństwa dla każdej osoby i jej dramatu. Będziemy też nadal zgłaszać przestępstwa państwowym organom ścigania.
Wielu duchownych i świeckich pracuje z osobami, które odważyły się powiedzieć o swoich traumatycznych doświadczeniach. Nie rozgłaszamy tego, ponieważ szanujemy ich prawo do prywatności. Być może sami zdecydują się o tym głośno mówić. Reakcja najbliższego otoczenia rzadko niestety opiera się na życzliwości i wrażliwości. Często jest okrutna, bezmyślna i bezlitosna, czasem pełna wyrzutów, przez co nam wszystkim potrzebna jest zmiana mentalności, by osoby poszkodowane w dzieciństwie lub młodości w delikatnej sferze seksualności były chronione i wspierane.
3. Odpowiedzialność
Zwracamy coraz większą uwagę na wychowanie w seminariach i kształtowanie osobowości przyszłych księży. Nie chcemy dopuścić, aby w szeregach duchowieństwa znalazły się osoby niedojrzałe, niezdolne do wierności złożonym ślubom i przyrzeczeniom. Ponadto, od sześciu lat koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży powołany przez Konferencję Episkopatu Polski organizuje wraz z zespołem współpracowników Centrum Ochrony Dziecka liczne szkolenia dla duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego. Przygotowujemy w diecezjach i w zgromadzeniach zakonnych także system zapobiegania; ma on pomóc ochronić dzieci i młodzież przed potencjalnym wykorzystaniem seksualnym. Chcemy, by ich bezpieczeństwo stało się priorytetem we wszystkich środowiskach.
W tym kontekście w szczególny sposób doceniamy pracę zdecydowanej większości kapłanów, którzy wierni Ewangelii gorliwie i ofiarnie służą Bogu i ludziom. Nie pozwólmy, by dobro, które dokonuje się w Kościele przez ich posługę, przesłoniły nam grzechy konkretnych osób. Na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej nie przenośmy też win konkretnych osób w sutannach na wszystkich księży. Tych czynów dopuścili się konkretni ludzie i oni powinni zostać ukarani za swoje czyny. Wesprzyjmy w tych trudnych chwilach kapłanów pracujących z poświęceniem, by nie utracili zapału i otrzymali umocnienie ze strony wiernych świeckich.
Wspólnie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli jednoczymy wysiłki w rozpoznawaniu i eliminowaniu czynników sprzyjających przestępstwom. Prosimy o wsparcie wychowawców i opiekunów dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach oraz w zakładach opiekuńczo-wychowawczych. Prosimy o pomoc w zdobywaniu odpowiedniej wiedzy i umiejętności, by wszystkie placówki prowadzone przez Kościół stały się domami bezpiecznymi, wyznaczającymi najlepsze standardy ochrony dzieci. Taki sam apel kierujemy do odpowiedzialnych za ruchy katolickie i organizacje młodzieżowe. Bądźmy wszyscy bardziej wrażliwi wobec dzieci i młodzieży, a także wobec osób pokrzywdzonych.
Zakończenie
Nasze słowo do wszystkich ludzi dobrej woli kończymy modlitwą do Ducha Świętego:
Oto jesteśmy, Panie, Duchu Święty.
Jesteśmy – wprawdzie obciążeni grzechem,
lecz zgromadzeni w imię Twoje.
Przyjdź do nas i bądź z nami,
Racz obmyć nasze serca
i naucz nas, co mamy czynić,
dokąd mamy zmierzać,
Powiedz, co mamy podjąć,
abyśmy wsparci Twoją mocą
Tobie zdołali podobać się we wszystkim. (św. Augustyn)
Przyzywając mocy Ducha Świętego i wstawiennictwa Maryi, Matki Kościoła,
Jej powierzając osoby skrzywdzone, rodziny, dzieci i młodzież oraz wspólnoty kościelne,
upraszamy w modlitwie ducha pokory i odwagi,
aby nie dać się zwyciężyć złu i ogarnąć troską wszystkich.
Podpisali:
Biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Stanisław Żaryn o ruchach prorosyjskich

Komentarze 58

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
zasłone dymna robią rejestrem ,jak o klechach zaraz pokazują rejestr wszyscy wiedzą o co chodzi KOSCIOŁ dzisaiaj i kiedyś bo to trwa od wiekow jest wielkim pedolofistwem pedeastwem i wszystkiego co kolo tego się kręci !!!!
g
gość
24 maja, 5:13, Gość:

Kościół pochwali się swoimi sukcesami oraz jak szanuje Biblię i Boga !!!.

jakiego Boga oni w tym widza Boga smiechu warte !!!!

g
gość
listy to se mogą pisac do mojej babci może ona uwieży ,ale po tym sama pluje .......?
G
Gość
Kar dla księży nie będzie. Odczytają list i to wszystko. I będzie jeszcze apel do wiernych, aby zbierać pieniądze dla dotychczas pokrzywdzonych ( przez księży-pedofilów ) dzieci.
a
ania22
2019-05-23T18:40:12 02:00, Gość:

Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

Ze względu na małe wzięcie moje masowo powielane anonsy mają wyłącznie informacyjny charakter. Z przykrością muszę dodać, iż mam bakteryjną infekcję pochwy i upławy. Zaraził mnie mój ostatni klient, ponieważ miał brudnego członka. Nie wiem gdzie on wcześniej go wkładał.

G
Gość
2019-05-23T18:40:12 02:00, Gość:

Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

Nachalne są te ku-rwy i zuchwałe...

G
Gość
sądzić jednakowo duchownych i prokuratorów,którzy ich bronili i zataili fakty z Piotrowiczem na czele jako pierwszym
G
Gość
Kościół pochwali się swoimi sukcesami oraz jak szanuje Biblię i Boga !!!.
f
frycia
2019-05-23T09:58:01 02:00, Znawca:

Trzeba było filmu z dużą oglądalnością, aby był wykonany jakiś sensowny ruch. W układzie demokratycznym cały zarząd (w tym wypadku Episkopat) powinien podać się do dymisji.

List to tylko słowa papier wszystko przyjmie!!!!!!powinni wypłacić odszkodowania i oddzielić państwo od kościoła!!!!! NATYCHMIAST bo inaczej wszystko umrze śmiercią naturalną bo to już trwa 2000 lat

G
Gość
2019-05-23T09:50:28 02:00, Gość:

Wolę przeczytać list o tym ilu z tych ukrywających pedofili w kościele trafiło za kraty

2019-05-23T11:55:59 02:00, ojciec korektor:

Z ukrywających żaden.

Z 382 zgłoszonych oficjalnie sprawców siedzi 3 (słownie: trzech), przy czym tego trzeciego posadzili 2 tyg. temu.

PS. Ani jednego nie ma na rządowej liście skazanych za pedofilię.

Trudno uwierzyć w to co piszesz, skoro z opolskiej diecezji tylko siedzi 2 w więzieniu, a diecezji w Polsce jest ponad 40.

G
Gość
2019-05-23T15:20:04 02:00, Zezem na wprost:

Duchowieństwo kościoła katolickiego , w swojej ponad 2000 historii tyle razy zdradziło ideę nauk Chrystusa ,że nie wiem czy jego bezgraniczne miłosierdzie kolejny raz to zniesie ? My jako zgromadzeni przy Jezusie , Mahomecie , Dawidzie powinniśmy nauczyć się rozmawiać z Panem Bogiem one line . Nasi przewodnicy nas zawodzą ..... czemu ? .... bo ich bogiem stała się mamona i uciechy doczesne ?

Brawo,trafione w sedno.

G
Gość
"PASTERZ" to obowiązek, zasady, zobowiązania i poświęcenie .

Zdradzone owce pożarły wilki a wy staliście się "pasterzami" tylko kogo ?
Z
Zezem na wprost
Duchowieństwo kościoła katolickiego , w swojej ponad 2000 historii tyle razy zdradziło ideę nauk Chrystusa ,że nie wiem czy jego bezgraniczne miłosierdzie kolejny raz to zniesie ? My jako zgromadzeni przy Jezusie , Mahomecie , Dawidzie powinniśmy nauczyć się rozmawiać z Panem Bogiem one line . Nasi przewodnicy nas zawodzą ..... czemu ? .... bo ich bogiem stała się mamona i uciechy doczesne ?
G
Gość
w pokorze i wsparty mocą niech P.Piotrowicz prokurator ,obrońca przeczyta.
o
ojciec korektor
2019-05-23T09:50:28 02:00, Gość:

Wolę przeczytać list o tym ilu z tych ukrywających pedofili w kościele trafiło za kraty

Z ukrywających żaden.

Z 382 zgłoszonych oficjalnie sprawców siedzi 3 (słownie: trzech), przy czym tego trzeciego posadzili 2 tyg. temu.

PS. Ani jednego nie ma na rządowej liście skazanych za pedofilię.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie