Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lista najbardziej znienawidzonych lektur szkolnych. Jeśli jesteś dorosłym, usiądź zanim przeczytasz

xawi
Opinie młodych o kanonie lektur mogą spowodować wstrząs u nauczycieli
Opinie młodych o kanonie lektur mogą spowodować wstrząs u nauczycieli Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Żeby wyrazić emocje na temat lektur szkolnych, młodzież nie dała rady bez wulgaryzmów. Dostało się nawet największym hitom, np "Lalce" Prusa: "Zwykła szmira. Do Wokulskiego: Jak chcesz poderwać babę, to chociaż z nią o tym porozmawiaj".

Pytanie o najbardziej znienawidzone lektury szkolne pojawiło się w serwisie Reddit. Temat okazał się wyjątkowo nośny, bo w krótkim czasie zareagowały setki młodych uczestników.

Lekkie i przyjemne? Nie dla dzisiejszych licealistów

Ich reakcje mogą być szokujące dla starszego pokolenia, ponieważ na liście znalazły się nie tylko tradycyjne „kobyły”, ale również pozycje tradycyjnie lubiane i popularne. Najwyraźniej jednak w szkołach pojawiło się pokolenie, które wykonało ostry zakręt w dziedzinie kultury. Czy zatem to szkoła będzie musiała dostosować się do ich gustów i percepcji. A może uda się w taki sposób zaprogramować machinę edukacyjną, żeby klasyka była łatwiej akceptowalna dla młodych.

Gdzie mesjanizm, gdzie życie?

O opinię na temat „Lektur znienawidzonych” zapytaliśmy dr Agnieszkę Grzelak, doświadczoną polonistkę z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, a zarazem adiunkta ma Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy:
- W ogóle mnie nie zaskoczyły reakcje uczniów. Już od pewnego czasu zastanawiam się nad sensownością uczenia w szkole średniej o mesjanizmie, romantycznym patriotyzmie i innych takich tematach. To, co mnie niepokoi, to fakt, że te lektury wydają się być niestrawne i nie mają wiele wspólnego z życiem współczesnej młodzieży.

O patriotyzmie, owszem, ale bardziej aktualnie

Jakie rozwiązanie proponuje dr Grzelak? - Warto bardziej dostosować program nauczania do rzeczywistości i interesów młodzieży. Możemy omawiać współczesne problemy, psychologię młodych ludzi, aktualny patriotyzm czy inne tematy, na podstawie lektur, które bardziej przemawiają do nich.
Według polonistki, niektóre „klasyki” literatury, takie jak "Balladyna" czy "Dziady", tracą swoją aktualność i nie da się ich już obronić jako wartości literackiej: - Natomiast istnieją lektury, które mimo upływu czasu wciąż mają coś do zaoferowania, na przykład "Pan Tadeusz". Kluczową rolę odgrywa tutaj nauczyciel, który potrafi pokazać wartość i znaczenie tych dzieł.

Jakie lektury są zmorą współczesnych uczniów? Niektóre „koszmary” są absolutnym zaskoczeniem nawet dla licealistów sprzed kilku lat. Zobacz w galerii:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska